Powieść Prawda przychodzi nieproszona otwiera nową serię Magdaleny Majcher, opowiadającą o mieszkańcach luksusowego Osiedla Pogodnego w Bielsku-Białej. Wyraźnie góruje ono nad miastem, rozpościera się stąd przepiękny widok na góry i na okolicę. Nie każdy ma tu wstęp. To miejsce tylko dla ludzi, którym w życiu się udało, którzy wiele osiągnęli. Obiecuje im lepszą, przyszłość. Pogodę dla bogaczy.
Obietnica ta zwiodła Magdalenę, która do tego stopnia marzyła o uwolnieniu się od niełatwej przeszłości, że swoje życie zbudowała na kłamstwie. Prawdę o własnej rodzinie ukryła nawet przed mężem. A jednak wspomnienia powracają, tkwią w niej, nękając jej psychikę i ciało. Magdalena dręczona jest atakami paniki – niemożliwymi do opanowania, bardzo utrudniającymi jej codzienne życie. Kobieta zna ich przyczynę. Ale czy będzie gotowa zmierzyć się z własną przeszłością? Czy ujawni mężowi całą prawdę o sobie? I czy przyniesie jej to ulgę?
Siłą nowej powieści Magdaleny Majcher jest z pewnością jej główna bohaterka, sportretowana w sposób bardzo wiarygodny i interesujący. Autorka pokazuje, jak kobieta po trudnych doświadczeniach z czasów dzieciństwa może funkcjonować w dorosłym życiu. Obserwujemy ją w sytuacjach codziennych – jak radzi sobie w związku, w domu czy w pracy. Magdalena, uciekając od przeszłości, przemierzyła prawie całą Polskę. Tak długo żyła w stworzonej przez siebie fikcji, że nie potrafi już odróżnić prawdy od kłamstwa. Samo to nie byłoby niczym oryginalnym – podobne tematy często powracają w powieściach obyczajowych. Magdalena Majcher idzie jednak o krok dalej, pokazując, że traumy mogą wpływać na ludzkie ciało, że nie da się od nich uciec. W sposób bardzo rzeczowy i wiarygodny ukazuje psychologiczny mechanizm wyparcia, nie ograniczając się wyłącznie do definicji z Wikipedii. Stara się również „oswoić" w pewien sposób psychoterapię czy korzystanie z pomocy psychiatry, co wciąż w Polsce bywa stygmatyzujące. Autorka pokazuje, że są sytuacje czy wspomnienia, z którymi człowiek nie jest sobie w stanie sam poradzić – musi skorzystać z pomocy specjalisty.
Głęboki research i wnikliwość w portretowaniu bohaterów jest dużą siłą powieści Magdaleny Majcher. Sprawia, że nie jest to kolejna „wydumana" powieść obyczajowa o nieistniejących problemach czy sprawach, które mogłaby rozwiązać jedna szczera rozmowa między bliskimi ludźmi. To książka wiarygodna, dotykająca ważnego społecznie tematu. Są tu pewne zwroty akcji, które mogą zaskoczyć, jednak fabuła pozostaje w granicach prawdopodobieństwa. Dzięki temu powieść autentycznie porusza, nie pozostawia czytelnika obojętnym. Warto po nią sięgnąć.
Opowieść o silnej i niezłomnej lekarce, która odważnie stanęła po stronie najsłabszych, choć mogły ją za to spotkać nieprzewidziane represje. Magdalena...
Matki feministki kontra Matki Polki kury domowe. Ekomamy w kontrze do klientek McDonalda. Matki pracujące przeciwko pełnoetatowym mamom. Kariera czy...