Recenzja książki: Powietrzny żeglarz

Recenzuje: Barbara Garczyńska

Epokowe wynalazki, intrygujące postaci, różnorodne wydarzenia. Powietrzny żeglarz to wspaniała lektura o marzeniach, które mogą spełniać się dzięki pracowitości i dbałości o relacje. To wciągająca opowieść, w której historia przeplata się z fikcją. 

Powietrzny żeglarz to druga część serii Uczeń sztukmistrza Zuzanny Orlińskiej. Akcja powieści toczy się w Warszawie na początku XIX wieku, ale jeśli nic nie pamiętacie z tego okresu – nie szkodzi, z kart powieści możecie dowiedzieć się więcej niż z niejednej lekcji historii. Główni bohaterowie dorastają i zmieniają się na naszych oczach. Relacje między nimi się zacieśniają, niektóre przybierają niespodziewany obrót, inne rozluźniają – robiąc przestrzeń na nowe. Wszystko naturalnie toczy się wokół cyrku, w którym pracuje główny bohater – Marcin Zięba – pomagając mistrzowi Kuparence w spełnianiu marzeń o lotach balonem. Inni jego przyjaciele także mimo trudności pną się dalej. Dwóch starszych panów, przyjaciół o całkiem przeciwnych charakterach i profesjach, rozwija swoje pasje. Muzyk Ernest Hoffman tworzy utwory, cieszące się coraz większym zainteresowaniem, a Magier doskonali swoje wynalazki. Dowiadujemy się także, co się działo z królem myszy z pierwszej części serii.

Jak w życiu – bo książka ta do życia bardzo jest podobna – wszyscy bohaterowie mają radości i trudności, cienie i blaski. Także w tej części pojawiają się szemrane postacie o nieczystych zamiarach, których poczynania wywołują sporo emocji w bohaterach, a w czytającym – obawę o ulubione postaci. Wątki historyczne, dotyczące rzeczywistych wydarzeń wokół takich osób, jak Napoleon Bonaparte, naturalnie przeplatają się z fikcyjną fabułą. Pozornie wiele rzeczy, zdawałoby się, jest kwestią przypadku, ale po głębszej analizie okazują się one konsekwencją wcześniejszych przygód lub są z nimi powiązane. Okazuje się, że nie ma przypadków. Nie ma też bohaterów idealnych – co sprawia, że postaci są niezwykle żywe i podobne do nas, mają wady i zalety, mylą się i popełniają błędy. Historia zaś jest tylko tłem dla przygód młodych ludzi, szukających własnej drogi. Dodajmy jednak: tłem wiernie przedstawionym, z którego wiele możemy się dowiedzieć o tamtych czasach, jak z poniższego fragmentu:

Mijały go z turkotem dorożki, bryczki i najmodniejsze lekkie faetony na ogromnych kołach… Pasażerki w zwiewnych sukniach osłaniały parasolkami suknie a’l’antique i fryzowane główki…
Przed Bramą Krakowską jak zawsze gromadzili się przekupnie. Ci trudniący się handlem obnośnym przedstawiali zabawny widok, bowiem co mieli na sprzedaż, w przemyślny sposób rozmieszczali na sobie.

Autorce nie brak także poczucia humoru. Kiedy opisuje zwyczaje wielkanocne, ujmuje tradycje w śmieszną anegdotkę, która kończy się zdaniem: Hoffman miał wrażenie, że nawet z fajki wydobywa się lekki aromat jaj na twardo i kiełbasy.

Powietrzny żeglarz to książka nie tylko dobrze napisana, ale i pięknie wydana. Zwraca uwagę twarda okładka, dosyć grube strony, tłoczone litery na okładce. Dodatkowym atutem książki jest mapa, a ściślej plan Warszawy, który znajduje się na wewnętrznej stronie okładki. Możemy z niego wyczytać, gdzie mieszkali główni bohaterowie. Ciekawym zabiegiem jest tutaj celowe zatarcie u dołu legendy, aby nie zdradzić pewnego szczegółu, który odkryjemy w trakcie czytania. Do języka należy się przyzwyczaić, ale wszystkie archaiczne słowa krótko i przystępnie wyjaśnione są w przypisach u dołu strony. Dodatkowo na końcu książki autorka udostępniła notki historyczne, w których znajdziemy wykaz kluczowych w książce postaci wraz z informacjami ich dotyczącymi.

Tagi: bóg

Kup książkę Powietrzny żeglarz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Powietrzny żeglarz
Książka
Powietrzny żeglarz
Zuzanna Orlińska
Inne książki autora
Sobowtór
Zuzanna Orlińska0
Okładka ksiązki - Sobowtór

Trzeci tom fenomenalnego cyklu ,,Uczeń sztukmistrza", wyróżnionego w konkursie Książka Roku Ibby 2021. Marcin Zięba wraz ze swoim mistrzem - cyrkowcem...

Sonka. Zmierzch Jagiełły
Zuzanna Orlińska0
Okładka ksiązki - Sonka. Zmierzch Jagiełły

„Sonka. Zmierzch Jagiełły” to powieść historyczna, która łączy przyjemność czytania z rzetelną wiedzą o czasach panowania Władysława Jagiełły...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy