Czy wiecie, dlaczego Stanisław August był najczęściej porywanym królem Polski? Która polska królowa została koronowana w wieku zaledwie dziesięciu lat? Dlaczego Fryderyk Chopin nazywany był ,,cudownym dzieckiem" oraz czy historia może rosnąć na drzewie?Wszystkiego tego i znacznie, znacznie więcej dowiecie się z tej książki!
Słowo ,,historia" brzmi bardzo poważnie, wydaje nam się ona zwykle czymś odległym, co nie do końca nas dotyczy. Ale czy jest tak naprawdę? Przecież w pewnym sensie do historii przeszło już przeżyte przez nas WCZORAJ, a nawet miniona godzina. Nasi pradziadkowie i prababcie, dziadkowie i babcie, a więc ludzie dobrze nam znani, bliscy, przeżyli drugą wojnę światową, a niektórzy nawet pierwszą. W ich szufladach kryją się czarno-białe zdjęcia, które czasem babcie wyciągają przy herbacie i ze wzruszeniem opowiadają dawne dzieje. Na takich fotografiach można zobaczyć własnych rodziców w dziecięcych wózkach, cioteczne babcie na trzepakach, a nawet szczerbatego dziadka, któremu wypadły prawie wszystkie mleczaki.
Tak naprawdę historię, także tę, o której uczymy się ze szkolnych podręczników, tworzą ludzie - tacy jak ty - i ich rodziny. A splecione wspólne losy bardzo, bardzo wielu ludzi i ich rodzin to właśnie historia, którą się bada.
W tej książce znajdziecie opowieści o rodach, które zamieszkiwały polskie ziemie od X wieku naszej ery aż po współczesność oraz ich bardzo rozgałęzione drzewa genealogiczne. Znajdziecie tu rodziny królów, książąt, wielkich wodzów, wynalazców, uczonych i artystów, a wśród nich: Bolesława Chrobrego, Zawiszę Czarnego, Jadwigę Andegaweńską, Annę Jagiellonkę, Fryderyka Chopina czy Marię Skłodowską-Curie i mnóstwo ciekawostek na temat ich samych oraz czasów i miejsc, w których żyli.
A może narysujecie własne drzewo genealogiczne?
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2022-10-26
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 64
Tytuł oryginału: No sei desenhar animais
Jerzyk ma sokoli wzrok i tęgi umysł, dzięki którym w mig rozwiązuje każdą zagadkę. Ale czy da sobie radę, gdy trafi na historię godną samego Sherlocka...
Wyobraź sobie, że żyjesz w ponurym świecie, bez komórki, tableta, komputera. Przed sklepami wiją się kolejki, choć na półkach brakuje towarów...
Przeczytane:2022-12-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
Każdy z nas wie, że historia jest nierozłącznym elementem naszego życia. To, jaki sposób przedstawiamy naszym pociechom historię zależy od nas samych. Wybierajmy książki w taki sposób, żeby trafiły do głowy naszego dziecka i tam pozostały, a może przy dobrych wiatrach połkną haczyk i pójdą w tę stronę? Podczas trwania nauki w Szkole Podstawowej każdy z nas chociaż raz w życiu miał do narysowania, przedstawienia rodzinnego drzewa genealogicznego. W jaki sposób najlepiej się uczysz? Jakie masz metody? Ja jestem wzrokowcem i wszystko zawsze musiałam sobie rozrysować, żeby zrozumieć. Piszę o tym, ponieważ jak tylko zobaczyłam w zapowiedziach Wydawnictwa Kropka tę książkę wiedziałam, że będzie to strzał w dziesiątkę. Książka przedstawia rody, które zamieszkiwały nasze ziemie od X w. do czasów obecnych.
Zaczynamy od Bolesława Chrobrego krótkiej notki informacyjnej.
Dowiesz się m.in. co oznacza przydomek Chrobry, który został nadany po jego śmierci. Potem przejdziesz do jego drzewa genealogicznego, a w nim jego rodzice, żony, dzieci i dalsza rodzina. Poznasz takie osoby jak Bolesław Krzywousty, Ryska Elżbieta, Zawisza Czarny, Jan III Sobieski, Maria Skłodowska-Curie i wiele, wiele innych wspaniałych osób, które ukształtowały nie tylko nasz kraj, ale i wielkie głowy np. w dziedzinie nauki, muzyki itp. Z historią nie można nudzić się. Bardzo lubię rozkopywać przeszłość, poznawać sekrety rodzinne, ale oraz rozplątywać, łączyć nitki życia naszych przodków. Z całego serca polecamy z Helenką.
Idealny sposób na poznanie naszego dziedzictwa, jakim jest Polska i ich mieszkańcy. Kolejnym elementem, który zasługuje na wzmiankę to fenomenalne ilustracje, które zawdzięczamy Aleksandrze Fabia. Zapraszamy do poznania genialnych ludzi.