Recenzja książki: Piękna bestia

Recenzuje: milwaukee meg

Piękna i sadystyczna, Irma Grese stanowiła wybuchową mieszankę, będącą paliwem dla fascynacji zastępów ludzi, którzy zetknęli się z nią osobiście, czy nawet dzięki późniejszym przekazom. Nazywana „piękną bestią”, ta pracująca w SS dozorczyni oddziałów kobiecych w obozach koncentracyjnych (m.in. w Auschwitz) zapisała się gotyckimi i mrocznymi zgłoskami w historii świata jako jedna z najbardziej wynaturzonych i bestialskich kobiet w historii. Grese pozostała też wdzięcznym obiektem do rozważań na temat pochodzenia zła i odpowiedzialności za własne czyny – czy nazistowska indoktrynacja stworzyła potwora, czy tylko pozwoliła mu się rozwinąć i uwolnić? Zbudowaną wokół tego wątku biografię, zatytułowaną po prostu „Piękna bestia”, prezentuje Daniel Patrick Brown, znawca tematu obozów koncentracyjnych.

Brown buduje życiorys SS-Aufseherin głównie na podstawie dokumentów z jej procesu i opowieści byłych więźniów obozów koncentracyjnych, więc prawdziwie biograficzna część odnosi się właściwie tylko do tego okresu jej krótkiego i intensywnego życia. Reszta to, jak było powiedziane, próba określenia przyczyn, dla których ta piękna kobieta potrafiła bez zastanowienia bić na śmierć więźniarki, torturować więźniów i oddawać się wyuzdanym praktykom seksualnym. Filozofia miesza się tutaj z czysto encyklopedycznym ujęciem tematu, osobiste refleksje – z opiniami ludzi z dwóch stron drucianej siatki Auschwitz.

Problem leży w sposobie ujęcia tych elementów. Filozoficzno-psychologiczne wstawki, odnoszące się do takich autorytetów, jak Erich Fromm, wypadają zadziwiająco miernie i naiwnie; takie analizy charakterologiczne może robić gimnazjalista po dwóch lekcjach o nazizmie, jeśli przeczyta ze zrozumieniem tekstu lepszy podręcznik. Nie tylko poruszamy się tutaj w tym samym kółku przyczyn i powodów, co zwykle (indoktrynacja, brak perspektyw życiowych, chęć wybicia się, osobiste predyspozycje psychiczne, otrzymanie władzy i pozbawienie moralnych hamulców), ale, do tego, jest nam wmawiane, że to całkowicie nowa interpretacja. Irytująca jest także asekuracyjna postawa Browna, który na każdym kroku przypomina, że wcale nie chce bronić Grese, a jedynie pokazać, dlaczego stała się takim potworem. Bo on wcale nie chce bronić, naprawdę. Ale zaprawdę, on jej wcale nie broni. Strona biograficzna także kuleje, zresztą przez brak konsekwencji samego autora, który najpierw dyskredytuje pewne epizody jako wymysły bądź przekłamania, by potem opierać na nich własne teorie i analizy. Mało jest tu też  faktów niepodważalnych, większa część książki oparta jest na domysłach autora. A, i pamiętajmy, że on jej wcale nie broni.

Na plus „Pięknej bestii” przemawia jednakże interesujący opis rzadkiego w literaturze tematu roli kobiety w SS i w obozie koncentracyjnym. Problem ten jest zazwyczaj pomijany milczeniem lub kwitowany drobną wzmianką, co nie znajduje uzasadnienia ani w roli kobiet, ani w ich liczebności. Samo zresztą barwne i interesujące przedstawienie obozowego życia od drugiej strony, z perspektywy strażników, a nie więźniów, zasługuje na uwagę.

Książka Browna to niezbyt dobra i przefilozofowana biografia, ale pozycja ciekawa jako źródło informacji o obozowym życiu i jego najbardziej okrutnych przejawach. Raczej nie jest przeznaczona dla ludzi o wątłych nerwach - ani jeśli chodzi o logikę i spójność tekstu, ani o brutalne i dokładne opisy bestialstw, jakich dopuszczali się naziści. Może wszakże zainteresować czytelników poszukujących nietypowych informacji o SS i obozach koncentracyjnych. Zdecydowanie nie jest polecana jako prezent dla miłośnika historii.

Kup książkę Piękna bestia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Piękna bestia
Książka
Piękna bestia
Daniel Patrick Brown
Inne książki autora
Piękna bestia. Zbrodnie SS-Aufseherin Irmy Grese
Daniel Patrick Brown0
Okładka ksiązki - Piękna bestia. Zbrodnie SS-Aufseherin Irmy Grese

Irma Grese - urocza i okrutna - zdaniem więźniarek: ,,piękna bestia" Poruszająca opowieść o kobiecie, którą ideologia narodowego socjalizmu skutecznie...

Piękna bestia. Irma Grese strażniczna SS z Auschwitz
Daniel Patrick Brown0
Okładka ksiązki - Piękna bestia. Irma Grese  strażniczna SS z Auschwitz

Irma Grese - urocza i okrutna - zdaniem więźniarek: ,,piękna bestia". Poruszająca opowieść o kobiecie, którą ideologia narodowego socjalizmu skutecznie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy