Piękna bestia. Irma Grese strażniczna SS z Auschwitz

Irma Grese - urocza i okrutna - zdaniem więźniarek: ,,piękna bestia".

Poruszająca opowieść o kobiecie, którą ideologia narodowego socjalizmu skutecznie przemieniła z naiwnej wiejskiej dziewczyny w bezwzględnego potwora.

Termin ,,zbrodniarze hitlerowscy" przywodzi na myśl zimne i pozbawione wyrazu twarze SS-manów. W końcu, czyż Trzecia Rzesza to nie ,,męska sprawa", jak głosił jeden z nazistowskich sloganów?

Daniel Patrick Brown szybko rozprawia się z mitem, jakoby tylko mężczyźni mogli wyrządzać ekstremalne zło. Nazistowskie Niemcy to nie tylko ,,męska sprawa", lecz ,,sprawa", w której mężczyźni i kobiety uczestniczyli z równą gorliwością. Niemieckie zbrodniarki nie wahały się torturować i mordować niewinnych ludzi, niezależnie od płci i wieku. Jedną z nich była Irma Grese - członkini personelu pomocniczego SS i strażniczka niemieckich obozów koncentracyjnych.

W 1943 roku Irma Grese została skierowana do Auschwitz-Birkenau, gdzie awansowała do funkcji zastępczyni głównej nadzorczyni obozu kobiecego w Brzezince. Została aresztowana w kwietniu 1945 roku, osądzona w tzw. procesie Bergen-Belsen i stracona w grudniu tego samego roku.

Irmę Grese uznaje się za jedną z najokrutniejszych funkcjonariuszek SS. Ze względu na niezwykłą urodę kontrastującą z brutalnością więźniarki Auchwitz-Birkenau nadały jej przydomek ,,piękna bestia".

Daniel Patrick Brown ukończył studia historyczne na Colorado State University w Fort Collins, a następnie doktoryzował się na University of Colorado w Boulder. Obecnie jest emerytowanym profesorem historii Moorpark College w Kaliforni, gdzie pełnił m.in. funkcję dziekana Wydziału Nauk Społecznych i Behawioralnych.

Dan Brown jest uznanym autorytetem w temacie holokaustu, a szczególnie obozów koncentracyjnych. W swych badaniach koncentruje się na kwestii wcześniej przez historyków zaniedbywanej, czyli na kobietach-strażnikach obozowych.

Informacje dodatkowe o Piękna bestia. Irma Grese strażniczna SS z Auschwitz:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2024-04-09
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: The Beautiful Beast: The Life & Crimes of SS-Aufseherin Irma Grese

Tagi: Historia

Kup książkę Piękna bestia. Irma Grese strażniczna SS z Auschwitz

Piękna bestia. Irma Grese strażniczna SS z Auschwitz - opinie o książce

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2024-06-06, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Piękna bestia. Irma Grese - strażniczka SS z Auschwitz" to świetna książka, która opowiada historię jednej z najokrutniejszych funkcjonariuszek SS. Ze względu na jej niezwykłą urodę i sadyzm, więźniarki nazwały ją "piękną bestią".

Na pewno nie jest to lektura dla osób o słabych nerwach. W końcu to historia ludzi z obozów koncentracyjnych oraz o kobiecie, która napajała się zadawaniem bólu i śmierci.

Tytuł ten czyta się bardzo dobrze. Jest napisany przystępnym językiem, trudno się od niego oderwać. Z drugiej strony tematyka nie jest łatwa. Na pewno skłania do przemyśleń.

Niektórzy mogą mieć w sobie predyspozycje i wojna tylko wyciąga z nich wszystko co złe, do tego zyskują aprobatę środowiska, inni pod wpływem wydarzeń z dzieciństwa, młodości mogą odnaleźć w sobie zło. Szczególnie gdy otrzymają zachętę danej grupy. Tłum zawsze stać na więcej jak jednostkę.

Jeśli chodzi o Irmę Grese, myślę, że wpływ na nią miały zarówno okoliczności jak i to co miała w sobie. Wycofana dziewczyna, która dopiero co znalazła matkę, znalazła grupę i ideologie, która ją zafascynowała. Uważała te poglądy za słuszne. Zaczęła się czuć ważna i wyjątkowa - ona zwykła dziewczyna ze wsi. Początkowo szkoliła się na pielęgniarkę, niestety nie udało jej się to. W końcu trafiła do obozu kobiecego i szybko się tam zaaklimatyzowała.

To wstrząsająca lektura, która pokazuje wyjątkowe okrucieństwo. Uważam, że takie książki są ważne. Nie powinniśmy zapominać o przeszłości. Powinniśmy zrozumieć dlaczego takie wydarzenia miały miejsce, dlaczego ludzie ulegli indoktrynacji, jak łatwo i szybko udało się zmienić społeczeństwo. Nie uznaję tłumaczenia niektórych, że to po prostu byli źli ludzie i nie powinno się próbować ich zrozumieć i usprawiedliwiać. Człowiek jest istotą bardzo złożoną. Szczególnie kiedy całe społeczeństwo zostaje otumanione.

Piękna bestia. Zbrodnie SS-Aufseherin Irmy Grese
Daniel Patrick Brown0
Okładka ksiązki - Piękna bestia. Zbrodnie SS-Aufseherin Irmy Grese

Irma Grese - urocza i okrutna - zdaniem więźniarek: ,,piękna bestia" Poruszająca opowieść o kobiecie, którą ideologia narodowego socjalizmu skutecznie...

Piękna bestia
Daniel Patrick Brown0
Okładka ksiązki - Piękna bestia

Kiedy próbujemy wyobrazić sobie nazistowskich zbrodniarzy, nieuchronnie widzimy zimne i pozbawione wyrazu twarze SS-manów. W końcu, czy Trzecia Rzesza...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski