Ekonomia jako nauka analizuje i opisuje produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr i usług. Ponieważ pojęcie to jest trudne nie tylko do wyjaśnienia, ale przede wszystkim do zrozumienia, podziw należy się temu, kto podjął próbę przybliżenia owego skomplikowanego zagadnienia dzieciom. Grzegorz Kasdepke w książeczce Pestka, drops, cukierek. Ekonomia dziecinnie prosta wprowadza młodego czytelnika w kwestie związane z ekonomią poprzez zaproszenie go do baśniowego królestwa. A droga do niego wiedzie przez… dziurawą kieszeń zniszczonych dżinsów ośmioletniego chłopca.
Bohaterów opowieści jest wielu, tych realnych i bajkowych: roztrzepany Julek z żoliborskiej kamienicy, Złośliwa Sąsiadka z mieszkania naprzeciw, dzieci z tej samej klasy i pani nauczycielka oraz cierpliwy chomik Leonard. Są też Uśmieszek i Łezka, miłościwie panujący król, oddani mu dworzanie, królewscy żołnierze, no i społeczeństwo baśniowej wioski. Królestwo jest małe, ale czas w nim płynie szybko, akcja toczy się wartko i dzieje się dużo. W pierwszej chwili w oczy młodego czytelnika uderza melancholia miejsca: dziwne zachowania mieszkańców, brak uśmiechu, powszechna szarzyzna – wszystko to ulega radykalnej zmianie za sprawą… dziurawej kieszeni zniszczonych dżinsów ośmioletniego chłopca.
Opowieść Pestka, drops, cukierek. Ekonomia dziecinnie prosta ma wyraźne cechy baśni: występujące w niej elementy fikcyjne ukierunkowują na codzienną rzeczywistość w formie przyswajalnej dla dziecka. W zrozumiały sposób dostarczają młodemu czytelnikowi wyjaśnień dotyczących pojęć, z jakimi spotka się w dorosłym życiu: pieniądze, księgi rachunkowe, ubóstwo, bogactwo, wydatki, dziura w budżecie, praca, marnotrawstwo czy rachunek strat i zysków to tylko niektóre z nich. Słowa bezpośrednio związane z ekonomią zostały wyróżnione kolorem różowym i szczegółowo wyjaśnione.
Tekst wzbogacono o przyjemne dla oka, kolorowe ilustracje autorstwa Małgorzaty Kwapińskiej. Dodatkowym atutem książeczki opublikowanej nakładem Wydawnictwa Literatura jest twarda okładka, pozwalająca na korzystanie z lektury bez ograniczeń. Język przekazu jest prosty, interesujący i całkowicie zrozumiały. Wszystko to sprawia, że młody czytelnik bardzo chętnie sięgnie po książkę, dzięki czemu łatwiej mu będzie zrozumieć i zapamiętać skomplikowane pojęcia z dziedziny ekonomii.
Wysoko, wysoko w chmurach, na szczycie strzelistego wieżowca mieści się pracownia inżyniera Ciućmy. Jest to bardzo pracowity wynalazca. Cały czas coś spawa...
Dzieci często słyszą, że zamiast prezentu powinny dostać rózgę pod choinkę. Tymczasem często rózgę należałoby dać dorosłym. Co kryje się...