Ekonomia jako nauka analizuje i opisuje produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr i usług. Ponieważ pojęcie to jest trudne nie tylko do wyjaśnienia, ale przede wszystkim do zrozumienia, podziw należy się temu, kto podjął próbę przybliżenia owego skomplikowanego zagadnienia dzieciom. Grzegorz Kasdepke w książeczce Pestka, drops, cukierek. Ekonomia dziecinnie prosta wprowadza młodego czytelnika w kwestie związane z ekonomią poprzez zaproszenie go do baśniowego królestwa. A droga do niego wiedzie przez… dziurawą kieszeń zniszczonych dżinsów ośmioletniego chłopca.
Bohaterów opowieści jest wielu, tych realnych i bajkowych: roztrzepany Julek z żoliborskiej kamienicy, Złośliwa Sąsiadka z mieszkania naprzeciw, dzieci z tej samej klasy i pani nauczycielka oraz cierpliwy chomik Leonard. Są też Uśmieszek i Łezka, miłościwie panujący król, oddani mu dworzanie, królewscy żołnierze, no i społeczeństwo baśniowej wioski. Królestwo jest małe, ale czas w nim płynie szybko, akcja toczy się wartko i dzieje się dużo. W pierwszej chwili w oczy młodego czytelnika uderza melancholia miejsca: dziwne zachowania mieszkańców, brak uśmiechu, powszechna szarzyzna – wszystko to ulega radykalnej zmianie za sprawą… dziurawej kieszeni zniszczonych dżinsów ośmioletniego chłopca.
Opowieść Pestka, drops, cukierek. Ekonomia dziecinnie prosta ma wyraźne cechy baśni: występujące w niej elementy fikcyjne ukierunkowują na codzienną rzeczywistość w formie przyswajalnej dla dziecka. W zrozumiały sposób dostarczają młodemu czytelnikowi wyjaśnień dotyczących pojęć, z jakimi spotka się w dorosłym życiu: pieniądze, księgi rachunkowe, ubóstwo, bogactwo, wydatki, dziura w budżecie, praca, marnotrawstwo czy rachunek strat i zysków to tylko niektóre z nich. Słowa bezpośrednio związane z ekonomią zostały wyróżnione kolorem różowym i szczegółowo wyjaśnione.
Tekst wzbogacono o przyjemne dla oka, kolorowe ilustracje autorstwa Małgorzaty Kwapińskiej. Dodatkowym atutem książeczki opublikowanej nakładem Wydawnictwa Literatura jest twarda okładka, pozwalająca na korzystanie z lektury bez ograniczeń. Język przekazu jest prosty, interesujący i całkowicie zrozumiały. Wszystko to sprawia, że młody czytelnik bardzo chętnie sięgnie po książkę, dzięki czemu łatwiej mu będzie zrozumieć i zapamiętać skomplikowane pojęcia z dziedziny ekonomii.
Sto jeden króciutkich historyjek, składających się na zbiór Co to znaczy... bawi zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nie tylko jednak...
Grzegorz Kasdepke znów zachwyca humorem i niecodziennymi pomysłami. W tym zbiorku znajdziecie i bajki, krótkie perełki tego gatunku literackiego, i dynamiczne...