Recenzja książki: Opowieści starych drzew. Szepty na wzgórzach

Recenzuje: Sławomir Krempa

Dwa tomy cyklu Agnieszki Osikowicz-Chwai to solidny kawał fantastyki, dotykającej tematów uniwersalnych: strachu, wiary i wojny.

Fantastyczną Sahinrę niszczy bowiem krwawa wojna domowa. W otwierającej cykl Opowieści starych drzew książce Pamięć Lasu oddział kapitana Asgera Sidorta wysłany zostaje do Smutnego Lasu, by walczyć z niebezpiecznymi rebeliantami. Szybko jednak okazuje się, że w lasach tych tkwić może coś o wiele bardziej niebezpiecznego niż ludzie. W drugim tomie, powieści Szepty na wzgórzach, Asger z towarzyszami wyrusza do obozu jenieckiego z obietnicą darowania win w zamian za zaciągnięcie się do armii. I tu jednak nasz bohater przekonuje się, że przyjdzie mu się zmierzyć z o wiele większym wyzwaniem niż przekonanie więźniów do współpracy.

W swoich książkach Agnieszka Osikowicz-Chwaja, choć wykorzystuje tropy znane w fantastyce od wielu lat i porusza charakterystyczne dla tego gatunku tematy, stara się uciec od sztampy, wykorzystując elementy horroru czy powieści detektywistycznej. Robi to bardzo sprawnie, w Pamięci Lasu tworząc nastrój prawdziwej grozy i mroczną, niepokojącą, niesamowitą atmosferę. W Szeptach na wzgórzach elementów horroru jest mniej (chyba, że mowa o horrorze wojny), pozostaje natomiast zagadka do rozwiązania, w związku z czym wojskowy musi przeistoczyć się w rasowego detektywa, co oczywiście nie jest dla niego łatwe – tym bardziej, że w fantastycznym świecie nikt nie zna powieści o Sherlocku Holmesie. Są i gry polityczne, nieodmiennie stanowiące dla „prostych żołdaków” prawdziwe wyzwanie.

Osikowicz-Chwaja dobrze radzi sobie również z ukazaniem grozy wojny, realiów czasu, który nie sprzyja ideałom, szlachetności czy miłości. Podczas wojny nic nie jest łatwe czy oczywiste, nie ma jednoznacznie dobrych czy złych wyborów, a konsekwencje własnych czynów czasami naprawdę trudno przewidzieć. Tu bywa, że niedawni wyzwoliciele przeistaczają się w oprawców, a ci, którzy mieli wprowadzać ład i porządek, gwałcą wszelkie prawa, kierowani pragnieniem zysku.

Autorka cyklu Opowieści starych drzew” porusza również temat wiary. W Pamięci Lasu związana jest ona z magią, w której istnienie nikt już nie wierzy – do czasu, gdy staje się aż nadto namacalna. W Szeptach na wzgórzach wiara staje się również diabelnie niebezpiecznym narzędziem w rękach ludzi, którzy potrafią z niej korzystać. Nieważne, czy ludzie wierzą naprawdę, szczerze, wiedzeni strachem, czy też pragnieniem osiągnięcia korzyści. Ważne, że nazbyt łatwo mogą zostać zmanipulowani, wykorzystani do wyjątkowo niecnych celów. Mogą w imię wiary posunąć się za daleko.

Bardzo sprawnie Agnieszka Osikowicz-Chwaja radzi sobie z prowadzeniem fabuły, która autentycznie angażuje. Nieźle portretuje swoich bohaterów, wyrazistych, z interesującą przeszłością, złożonymi motywami i często niełatwymi charakterami. Więcej niż poprawne są dialogi, plastyczne opisy bywają naprawdę sugestywne. Świat Sahinry intryguje, przyciąga i kusi, choć autorka nie opisuje go aż tak szczegółowo, jak wielu twórców fantasy. Zyskuje na tym jednak z pewnością dynamika wydarzeń. Pozostaje też dzięki temu jeszcze wiele tajemnic do wyjaśnienia i przestrzeni do odkrycia. Zapewne poznamy je w kolejnej książce z cyklu Opowieści starych drzew.

Tagi: bóg

Kup książkę Opowieści starych drzew. Szepty na wzgórzach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Opowieści starych drzew. Szepty na wzgórzach
Książka
Inne książki autora
Widok że wzgórza odciętych głów
Agnieszka Osikowicz-Chwaja0
Okładka ksiązki - Widok że wzgórza odciętych głów

Ainika to raj. Hałaśliwy, niebezpieczny, chaotyczny, czasem nawet cuchnący, ale raj. Zwłaszcza w porównaniu z resztą kraju. Siranuk ma winnicę i swoje...

Opowieści starych drzew. Popioły na rozstajach
Agnieszka Osikowicz-Chwaja 0
Okładka ksiązki - Opowieści starych drzew. Popioły na rozstajach

Ci, którzy nie odnajdą się w nowej rzeczywistości, zginą. Rebelia zmierza do ostatecznego zwycięstwa. Chciałoby się powiedzieć, że nadchodzi szczęśliwe...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy