Ponieważ wszyscy jesteśmy równi, prawa dotyczą w tym samym stopniu każdego człowieka. Edukacyjny przekaz oddanych do rąk czytelnika Opowieści o prawach dziecka, jak i każdej z poprzednich pozycji serii Opowieści… (Opowieści o tym, co daje moc oraz Opowieści o tym, co w życiu ważne) wskazuje na nienaruszalne wartości, jakie przypisane są życiu wszystkich dzieci świata (a w konsekwencji każdego dorosłego).
Bohaterami książki Marek Michalak uczynił swoje dzieci, Julkę i Miłosza, oraz ich dwie młodsze kuzynki – Hanię i Amelkę: opierając się o sytuacje z codziennego życia, dzieci próbują odkryć, dlaczego tak ważne jest okazywanie szacunku oraz liczenie się ze zdaniem innych. Ponieważ niezbywalną wartością jest godność człowieka (niezależna od wszystkiego), właśnie ona stała się punktem wyjścia do analizy poszczególnych praw z tej godności wynikających. Do każdego z dziewiętnastu praw dopasowane zostały opowiadania (sytuacje, miejsca oraz okoliczności opowiadań to dom, szkoła, tereny publiczne, relacje rodzinne i koleżeńskie), dzięki którym czytelnik będzie mógł prawa poznać, zrozumieć ich zasadność oraz przekonać się, że każdy zobowiązany jest do ich przestrzegania. Obok zapisanego wytłuszczoną czcionką tytułu (każdy rozpoczyna się od słów Prawo do…), autor zamieścił podtytuł ułatwiający zrozumienie przekazu, opowiadanie, wnikliwe wyjaśnienie znaczenia danego prawa, sentencje (wytłuszczoną czcionką) wypowiedziane przez znanych ludzi oraz całostronicową ilustrację.
Posiadająca olbrzymie walory edukacyjne treść Opowieści o prawach dziecka podana została językiem przystępnym, w sposób łatwy do zrozumienia, ale i skłaniający do refleksji. Dzięki lekturze czytelnik dowie się, że każdy może posiadać tajemnice, wyrażać własne zdanie i emocje, cieszyć się wolnym czasem, wybierać przyjaciół, popełniać błędy, ale i odnosić sukcesy; każdy ma prawo do szacunku, opieki, prywatności, nauki i zabawy, zdrowia oraz życia bez przemocy; każdego trzeba też uważać za wartościową osobę. Dowie się czytelnik jeszcze więcej (chociażby to, że prawo do miłości mieści się w sercu, dlatego nie jest zapisane w żadnym dokumencie prawnym), ale w tym celu musi sięgnąć po lekturę.
Publikacja Wydawnictwa IBIS skierowana została do dzieci i dorosłych. Kolorowe, całostronicowe (po jednej do każdego prawa) ilustracje autorstwa Katarzyny Sadowskiej-Agraffki dzięki swej trafności oraz subtelności doskonale odzwierciedlają treść, w której autor wielokrotnie odwołuje się do Konwencji o prawach dziecka oraz przytacza wypowiedzi Janusza Korczaka (badacz świata dzieci, prekursor działań na rzecz praw dziecka-człowieka). Przejrzystości dodaje powtarzająca się grafika gałązki oliwnej (symbol pokoju, radości, zgody, pojednania, nadziei i lepszej przyszłości). Twarda okładka z zamieszczonym na niej uśmiechniętym słońcem (znak Orderu Uśmiechu, jakim jest międzynarodowe odznaczenie przyznawane dorosłym przez dzieci) umożliwia wielokrotne sięganie po lekturę.
Bez wątpienia książka Opowieści o prawach dziecka spotka się z aprobatą czytelnika, który dzięki niej pozna, zrozumie oraz chętnie wcieli w życie zasady ułatwiające relacje międzyludzkie.
Prezentowana książka to dokonana na 383. stronach historyczno-pedagogiczna analiza idei Orderu Uśmiechu osadzona w ramie teoretycznej pedagogiki Janusza...
z recenzji prof. Adama Solaka: Książka autorstwa Marka Michalaka „Opowieści, które otwierają serca” jest napisana piórem mądrości i korczakowskim...