Niemożliwe jest podanie liczby wszystkich miast świata. Każde ma swoją historię, unikalne zabytki oraz zróżnicowaną strukturę społeczną. Na kartach Opowieści o miastach i miasteczkach przedstawiono miasta historyczne, przemysłowe, rozrywkowe, małe i duże, mroźne oraz gorące, wszystkie – malownicze. Zatem… wyruszamy!
Podróż, w którą czytelnik wybiera się wraz z koziołkiem Piotrem i młodą kurką Klarą, obfitować będzie w przygody. Zwiedzą trzydzieści dwa miasta, zakładane na przestrzeni dziejów (od paleolitu po czasy współczesne), leżące w różnych zakątkach świata, na wszystkich kontynentach, w wielu strefach czasowych. Każdemu z opisywanych miejsc Štěpánka Sekaninová poświęciła dwie sąsiadujące strony. Schematyczny układ zawiera nazwę miasta i kraju, herb, liczbę mieszkańców oraz informacje dotyczące historii, geografii, wartych zwiedzania zabytków (zaznaczono, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO), miejsc kultu oraz wypoczynku, tradycji, nauki, kultury i sztuki, stref handlowo-usługowych, wynalazków oraz obecności bogactw naturalnych. Ilustracje Jakuba Cenkla uzupełniają tekst (daty, nazwiska, epoki, style architektoniczne, wielkości geograficzne, legendy, ciekawostki, wyjaśnione pojęcia specjalistyczne, przetłumaczone zwroty obcojęzyczne), wielobarwne ramki z wykrzyknikami wskazującymi na ważność informacji, grafiki, dymki z tekstem wypowiadanym przez bohaterów, a także podkreślenia, strzałki i różnorodna czcionka – to elementy pogłębiające zainteresowanie, ułatwiające zapamiętanie oraz dodające całości przejrzystości.
Opowieści o miastach i miasteczkach intrygują od pierwszej strony. Interesująca jest różnorodność opisanych przez autorkę miejsc. Jest miasto wykute w skałach (włoska Matera), zbudowane na wulkanie (grecka Fira), leżące na czternastu wyspach (europejski Sztokholm), położone najwyżej na świecie (boliwijskie Potosí), z drewnianymi budynkami (finlandzka Rauma), działające jak balsam na duszę (japońska Nara), najmniejsze (chorwacki Hum), najzimniejsze (rosyjski Jakuck), najbardziej słoneczne (maltańska Valletta). Jest miasto mody (włoski Mediolan), filmu (amerykański Hollywood), żagli (nowozelandzki Auckland), wież (irański Jazd), pod ochroną czarów i magii (chińskie Pingyao) oraz inteligentne miasto przyszłości (kenijska Konza Technopolis), które około 2033 roku będzie już stać w pełnym blasku ultranowoczesnego piękna. Jest i ukryte na pustyni kalifornijskie miasteczko wolnych włóczęgów Slab City, gdzie mieszkańcy nie płacą podatków, nie podlegają żadnej zwierzchniej instytucji, a brud zmywają w jeziorze. Jeszcze więcej interesujących miejsc czytelnik odnajdzie w lekturze.
Po publikację Wydawnictwa Adamada chętnie sięgną nauczyciele przedmiotów przyrodniczych, a i sami uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej nie będą mieć ze zrozumieniem treści żadnych trudności. A co do koziołka Piotra i kurki Klary – zwierzęta zwiedziły tyle miast, jednak nigdzie nie znalazły miejsca, gdzie chciałyby osiąść na stałe. Z radością wróciły na wiejskie podwórko, które przed podróżą wydawało im się ciasne i nudne. Zrozumiały, że właśnie tu są szczęśliwe. Wiadomo: wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Zwiedzanie zajęło im rok i jeden dzień, a sięgający po Opowieści o miastach i miasteczkach czytelnik sam zdecyduje o czasie oraz częstotliwości przyglądania się zaprezentowanym przez Štěpánkę Sekaninovą najpiękniejszym miejscom.