Recenzja książki: Operacja Leopard. Gorzkie zwycięstwo

Recenzuje: Justyna Gul

Niezwyciężeni Strzelcy Alpejscy

 

Leros to grecka wyspa na Morzu Egejskim, jednostka administracyjna Dodekanezu. Położona niewiele ponad 300 kilometrów od ateńskiego portu Pireus, miała w starożytności niebywałe znaczenie dla Aten, szczególnie w okresie wojen peloponeskich. Wieki później ta posiadająca niespełna 80 m3 wyspa znów zapisała się w wojennej historii świata.


Podczas II wojny światowej, przed okupacją włoską, została ona przekształcona w silne ufortyfikowaną bazę morską, a sam Mussolini określił ją mianem „Śródziemnego Carregidoru”. Po ogłoszeniu rozejmu i kapitulacji Włoch w 1943 roku część okupacyjnych wojsk niemieckich zostało skierowanych do zajęcia obszarów włoskich. Celem stało się też opanowanie i utrzymanie znajdujących się w pobliżu tureckich wybrzeży wysp Dodekanezu, a zwłaszcza wspomnianej wyspy Leros. Teren ten był istotny również dla Brytyjczyków, Churchill zamierzał bowiem wykorzystać go jako bazę wypadową brytyjskiej floty wojennej i lotnictwa do atakowania Niemców na Bałkanach.


Bitwa o Leros, Unternehmen Leopard, rozgrywająca się na przełomie października i listopada 1943 r. zainspirowała Leo Kesslera do napisania brawurowej książki Operacja Leopard. Gorzkie zwycięstwo, stanowiącej prawdziwą gratkę dla wszystkich miłośników gatunku. Autor przekonał już miłośników literatury wojennej znakomitą serią osadzoną w realiach II wojny światowej, przedstawiającą działania Batalionu szturmowego SS „Wotan”, a teraz znów wraca w doskonałym stylu. Ci zaś, którzy ze znakomitym piórem Leo Kesslera nie mieli się jeszcze możliwości spotkać, zostaną od razu wciągnięci  wir wydarzeń, w których  prym wiedzie specjalny, niemiecki oddział szturmowy „Edelweiss”.


Członkowie grupy to starannie wyselekcjonowani żołnierze, którzy przed wojną byli zawodowymi wspinaczami, sprawdzonymi w Himalajach, Alpach, czy bawarskich górach. Teraz Führer ma dla oddziału szturmowego nowe zadanie, a los Rzeszy Niemieckiej zależy od tego, co wydarzy się na małej, odległej wyspie. Panowie, dajcie mi Leros!- tymi słowami Hitler wzywa "Edelweiss" do pełnej mobilizacji, bowiem tylko oni są w stanie nie tylko pokonać wroga, ale i zwyciężyć z surowością pięknej wyspy. Jedynie kilka dróg przecina jej powierzchnię, mogą się tam poruszać wyłącznie niewielkie samochody, dlatego też armia planuje desant z powietrza na tyłach wroga i równoczesną inwazję morską. Oddziały pod dowództwem generała Müllera zaatakować mają od północy zatokę Parteni, a od południa zatokę Pandeli. Problemem są jednak dwie góry dominujące nad centrum wyspy: Clidi i Meraviglia, obie ufortyfikowane i naszpikowane artylerią – na Clidii są włoskie działa, zaś na drugim wyniesieniu terenu rozlokowali się Brytyjczycy. Zadaniem korpusu Strzelców Górskich "Edelweiss" jest zatem zajęcie Clidii zanim jeszcze rozpocznie się właściwy desant spadochronowy, a następnie zdobycie góry Meraviglia, na której znajduje się brytyjskie dowództwo wyspy.


Ten karkołomny i pozornie niemożliwy do realizacji plan w połączeniu ze znakomitym literackim warsztatem Leo Kesslera jest gwarancją wysokiej jakości lektury i sprawia, że od książki wprost nie można się oderwać. Doprowadzona do perfekcji technika splatania fikcji z wojenną rzeczywistością i spojrzenie na walki od strony strategicznej sprawia, że lektura wspaniale uruchamia wyobraźnię, przenosząc czytelników w rejony niemieckiego desantu. Operacja Leopard to kolejny dowód na to, że tak jak niegdyś Działa Nawarony Alistaira MacLeana doczekały się ekranizacji, tak i Leo Kessler w pełni na to zasługuje.

Kup książkę Operacja Leopard. Gorzkie zwycięstwo

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Operacja Leopard. Gorzkie zwycięstwo
Autor
Inne książki autora
Edelweiss Strzelcy Alpejscy (#4). Złoto Himmlera
Leo Kessler0
Okładka ksiązki - Edelweiss Strzelcy Alpejscy (#4). Złoto Himmlera

Grupa szturmowa Edelweiss na diamentowym szlaku do Argentyny! Rok 1944. Aliancka pętla zaciska się, wśród morza płomieni, wokół hitlerowskiej III Rzeszy...

Rozkaz wymarszu. Batalion szturmowy SS
Leo Kessler0
Okładka ksiązki - Rozkaz wymarszu. Batalion szturmowy SS

Gorący sierpień 1942 roku. Po ciężkich stratach, jakie poniósł w Rosji Batalion Szturmowy SS Wotan, oddział zostaje przeniesiony na tyły w celu uzupełnienia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy