Recenzja książki: Odd i Lodowi Olbrzymi

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Wiele publikacji przeznaczonych dla najmłodszych czytelników czerpie z gotowych fabularnych rozwiązań, bowiem ich autorzy wykorzystują legendarnych bohaterów bądź na nowo opisują mitologiczne wydarzenia. W takim kierunku poszedł także Neil Gaiman, serwując młodym czytelnikom „Odda i Lodowych Olbrzymów”, historię opartą na wierzeniach i mitologii skandynawskiej.


Główny bohater powieści, Odd, to kilkunastoletni chłopiec, którego prześladuje w życiu pech. Po śmierci ojca chłopiec ulega wypadkowi, w którym drzewo miażdży mu nogę. Matka chłopca powtórnie wychodzi za mąż, a ojczym Odda traktuje chłopca jak niedołężnego pasożyta. Zdesperowany chłopiec ucieka z domu ojczyma i zatrzymuje się na noc w starym domu swojego ojca. Podczas wędrówki przez las Odd spotyka lisa, orła i niedźwiedzia i słyszy od zwierząt zadziwiającą historię. Jak się okazuje, zwierzęta tak naprawdę są zaklętymi bogami – Odynem, Thorem i Lokiem, którzy swoją nieszczęsną postać zawdzięczają chytrym Lodowym Olbrzymom. Odd postanawia ocalić Asgard, miasto bogów, przed inwazją Lodowych Olbrzymów oraz przyczynić się do zakończenia długiej, mroźnej i uciążliwej zimy w jego rodzinnym norweskim miasteczku.


„Odd i Lodowi Olbrzymi” w zasadzie w całości czerpie z dorobku kulturowego i dawnych wierzeń ludów skandynawskich. Znane czytelnikom północne bóstwa obecne są w powieści pod postacią zwierząt w dużej częsci oddających ich ludzkie charaktery – sprytny Loki w książce prezentuje się nam jako lis, silny Thor to niedźwiedź, a ojciec bogów, mądry Odyn, to puchacz. Także fabuła, walka bogów z Lodowymi Olbrzymami, jest kolejną interpretacją powszechnie znanych skandynawskich mitów.


W książce oprócz niewzykle wciągającej warstwy fabularnej obecny jest także subtelny dydaktyzm i mądrość. Błyskotliwe dialogi i pouczające rozmowy bohaterów są nie tylko napisane w niezwykle inteligentny sposób, ale obecne są w nich także dowcip i żart na najwyższym poziomie. Język, styl oraz treść powieści, mimo swojej prostoty, mają na celu przekazanie czytelnikom kilku ważnych spostrzeżeń, życiowych, uniwersalnych mądrości oraz licznych przydatnych rad.


Książka Neila Gaimana zachwyca także pod względem warstwy estetycznej. Niemal przy każdym rozdziale pojawiają się tu ilustracje obrazujące opisywane przez autora wydarzenia. Rysunki są wielobarwne, jednak utrzymane raczej w chłodnej, sugerującej zimę kolorystyce. Dominuje zatem błękit, szarości, biel oraz czerń. Ilustracje nie są szczegółowe, prezentują raczej główny zarys postaci, przedmiotów bądź elementów przestrzeni. Rysunki przedstawiające przedmioty i ludzi, tak jak klimat i miejsce akcji opowieści, są surowe – chciałoby się nawet powiedzieć, że przypominają ciosane w drewnie toporne rzeźby.


„Odd i Lodowi Olbrzymi” to interesująca publikacja, która w niecodzienny sposób zachęca młodych czytelników do lepszego poznania kultury i wierzeń ludów skandynawskich. Publikacja, choć krótka, tak naprawdę pozwala na wiele interpretacji – poczynając od źródeł, jakimi są mity ludów północy, a kończąc na przemianie chłopca, jego dojrzewaniu, rodzeniu się odwagi i umiejętności stawienia czoła każdemu niebezpieczeństwu. Książka Neila Gaimana to ciekawa propozycja dla młodych czytelników, powieść, do której będzie się wielokrotnie powracać, za każdym razem odnajdując w niej coś zupełnie nowego.

Kup książkę Odd i Lodowi Olbrzymi

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Odd i Lodowi Olbrzymi
Książka
Inne książki autora
Koniec światów. Tom 8
Neil Gaiman0
Okładka ksiązki - Koniec światów. Tom 8

Kolejny tom bestsellerowej sagi fantastyczno-obyczajowej o Władcy Snów Sandmanie. Album składa się z kilku krótkich historii, opowiadanych przez ludzi...

Sandman. Dom lalki
Neil Gaiman0
Okładka ksiązki - Sandman. Dom lalki

Sandman był jednym z tych dzieł, dzięki którym Amerykanie uwierzyli, że komiks nie musi opowiadać płytkich, sztamponowych historii. To świat Władcy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy