Recenzja książki: Noc w Berlinie

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Kończąca berlińską trylogię Noc w Berlinie to przejmująca opowieść o malarzu Johannie Wernerze, synu polskiej Żydówki-komunistki i Niemca. Uzdolniony Werner podbija niemiecki rynek dzieł sztuki swoimi aktami. Na swoje nieszczęście rozpoczyna karierę w czasach, gdy w Niemczech do władzy dochodzą hitlerowcy. Werner ma „nieodpowiednie” pochodzenie, zatem powoli traci wszystko. Najpierw odbierają mu mieszkanie, potem przyjaciół, których reżimowi oprawcy wysyłają do Dachau, obrazy, skradzione zarówno z galerii, jak i z prywatnych zbiorów na rozkaz Goeringa, by ostatecznie utracić jedyną kobietę, jaką kiedykolwiek kochał – Milenę Janską.

Opowieść o losach artysty jest dopełnieniem dwóch wcześniejszych tomów Grzegorza Kozery: Berlin, późne lato i Króliki Pana Boga. Historia ta nie jest jedynie romansem, choć wątek miłosny wydaje się być siłą napędową akcji. To bardzo udana opowieść o Niemcach czasu obłędu, kronika niemalże zdarzeń przedstawionych dzień po dniu, obejmująca czasy po I wojnie światowej, wielkiego kryzysu, narodzin nazizmu i powolnych, ale bardzo konsekwentnych szykan obywateli żydowskich.

Werner niczym Remarque dostarcza nam studium szaleństwa, które ogarnęło cały naród, jak infekcja, która w nieuchronny sposób niszczy, krok po kroku, zdrowy organizm. Nikt nie jest bezpieczny w czasach brunatnych szaleńców patrolujących dzień i noc berlińskie ulice. Donosicielstwo, grabież i bezwzględna przemoc stanowią chleb powszedni berlińczyków, którzy nie mają dokąd przed nią uciec. Kto może, stara się o wizę, chce opuścić obłąkany kraj, ale zarówno USA, jak i Polska wstrzymują wydawanie dokumentów pozwalających Żydom na emigrację. Pozbawieni wszystkiego ludzie z przerażeniem obserwują pętlę, która zaciska się coraz mocniej, by ich zupełnie zadusić.

Werner zwraca uwagę na ważny aspekt historii Europy. Przyzwolenie na rozwijającą się w Niemczech przemoc zaowocuje kilka lat później największym ludobójstwem w dziejach kontynentu. Patrzący z dystansem na wydarzenia przedwojenne rządy krajów europejskich już wkrótce poczują, że zbrodnie Niemców wobec niemieckich Żydów i homoseksualistów były jedynie preludium do tego, co Hitler i naziści przygotowali reszcie świata. Obojętność okazała się przyzwoleniem i bronią, którą narody Europy bardzo szybko poczuły na własnych grzbietach.

Ta doskonała kronika czasów tuż przed II wojną światową porusza tym mocniej, że – jak zaznacza autor – to opowieść o jego dziadku i babce, malarzu i skrzypaczce, których rozdzieliła wojna i którzy już nigdy się nie spotkali. Jak miliony europejskich Żydów, jeśli znaleźli się po niewłaściwej stronie niemieckiej granicy, zostali zamordowani, starci z mapy świata, który stracił wszelkie ludzkie uczucia.

Opowieść Kozery przypomina nieco Ostatni pociąg do Paryża Michele Zackheim, a także słynną „Casablankę”. To opowieść o trudnych wyborach, gdy musimy utracić najbliższych, jeśli chcemy ich ocalić.

Polecam.

Kup książkę Noc w Berlinie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Noc w Berlinie
Książka
Noc w Berlinie
Grzegorz Kozera
Inne książki autora
Króliki Pana Boga
Grzegorz Kozera0
Okładka ksiązki - Króliki Pana Boga

Poruszająca opowieść o przyjaźni, miłości, cierpieniu i potrzebie bliskości. Maj 1945. Adam, Halina i Honza – rozbitkowie, którzy ocaleli...

Co się zdarzyło w hotelu Gold
Grzegorz Kozera0
Okładka ksiązki - Co się zdarzyło w hotelu Gold

„Co się zdarzyło w hotelu Gold” to współczesny kryminał z historią miłosną w tle albo – jeśli ktoś woli – opowieść o miłości...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy