Wszechświat, rzeczywistość, zjawiska fizyczne oraz życie: wszystko to, bez uwzględniania oddziaływania ludzi, stanowi naturę. Będąc siłą nadającą kształt i charakter organizmom żywym, na naturę składają się elementy świata przyrodniczego oraz zachodzące w nim zjawiska i procesy. W książce Nieznośna natura Nick Arnold zajął się zwierzętami (od bakterii do płetwali błękitnych), prezentując te ich cechy, które nie należą do miłych, przyjemnych czy sympatycznych (sam autor na ich określenie przytacza słowa: nieznośnie ohydne, obrzydliwe, odrażające, brzydkie, wstrętne).
Opublikowana przez Wydawnictwo Egmont Nieznośna natura zaliczana jest do literatury popularnonaukowej dla dzieci i młodzieży. Każdy z rozdziałów dotyczy wielu dziedzin życia poszczególnych grup zwierząt: jamochłonów, szkarłupni, skorupiaków, pajęczaków, ryb, płazów, gadów, ptaków oraz ssaków. Szczegółowe opisy obejmują ich klasyfikację, budowę ciała, środowisko życia, rozmnażanie, zróżnicowanie. Mowa jest również o zwierzęcych zmysłach, inteligencji, wrażliwości i uczuciach. Przekazane przez Nicka Arnolda informacje dotyczą także sposobów komunikowania się zwierząt między sobą, przemieszczania, symbiozy, zdobywania pokarmu, przetrwania, a także bezpośrednich spotkań z człowiekiem.
Na poparcie swoich spostrzeżeń autor podaje konkretne przykłady zwierząt: wygadana papuga żako, znająca migowy język szympansica Washoe, brygada wargatków czyścicieli, nietoperze wampiry, mangusta z pupą jak kwiatek – to tylko niektóre z wielu okazów wartych przyjrzenia im się z bliska. Opisując naturalne zachowania zwierząt, Nick Arnold oparł się na badaniach naukowych przyrodników, ujętych przez niego w Strrrasznej Naukowej Galerii Sławy. Czołowe miejsca zajmują w niej: Karol Linneusz, Charles Waterton, Karl von Frisch oraz Karol Darwin.
Podane przez Arnolda wiadomości dotyczą geografii, zoologii, botaniki, mikrobiologii, fizjologii i ekologii. Wiedzę uzupełniają zamieszczone w ramkach ciekawostki, fakty, schematy, tabelki, zgadywanki (z odpowiedziami), anegdoty, opowiadania, zadania do wykonania oraz ważne uwagi. Wyjaśnione zostało znaczenie wielu popularnych powiedzonek, a obok „podstawowych danych” charakteryzujących poszczególne zwierzęta zamieszczono „paskudne dane”, dzięki którym zwierzęta te zostają zaliczone do grona „nieznośnych”.
Książka Nicka Arnolda należy do serii Monstrrrualna erudycja. Z powodzeniem można ją nazwać przewodnikiem po fascynującym świecie zwierząt. Barwna okładka kryje ogrom wiedzy zawartej w książce. Przedstawione w formie komiksu zabawne czarno-białe ilustracje, których autorem jest Tony De Saulles, potwierdzają opisane cechy charakteryzujące poszczególne zwierzęta, co czyni lekturę jeszcze bardziej interesującą. Przeznaczona dla dzieci i młodzieży, pogłębia ich wiedzę. Mądrość i poczucie humoru autora w pełni usatysfakcjonują sięgających po lekturę.
O choroba, ale ciekawe choroby! Jeśli chcesz wiedzieć, co stało się z pielęgniarką, która postanowiła napić się z nocnika, kto karmił bakterie oczami...
Uwaga, wstrząsająca wiedza i elektryzujące fakty! Jeśli chcesz wiedzieć, który naukowiec poddawał swoje gałki oczne elektrowstrząsom, jak elektryczny...