Recenzja książki: Nieszczęścia chodzą trójkami

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że w rodzinach częściej dochodzi do konfliktów niż do pełnego zrozumienia czy pełnego empatii wsparcia. Kłótnie mogą być płytkie, ale mogą też pojawiać się zatargi, których korzenie sięgają wielu lat wstecz i tak naprawdę nikt już nie wie, co stało się ich źródłem. O trudnych relacjach rodzinnych, o skrajnie różnych charakterach i o zagadce morderstwa opowiada Magdalena Kubasiewicz w powieści Nieszczęścia chodzą trójkami.

Trzy kuzynki: Daniela, Dominika i Daria, wszystkie noszące nazwisko „Nieszczęście", przyjeżdżają do domu ciotki. Chociaż dziewczyny usprawiedliwiają swoje przybycie zaproszeniem otrzymanym od seniorki rodu, to tak naprawdę do ciotki przywiodły je bieżące problemy. Kłótnia i rozstanie z chłopakiem. Zatarg ze współlokatorką w akademiku. Brak porozumienia z rodzicami. Dziewczyny trafiają do domu niemal w tym samym czasie i równie szybko odkrywają, że dom stoi zamknięty na cztery spusty. Zaskoczone takim obrotem spraw – wszak ciotka umówiła się z nimi na konkretną godzinę i zawsze dotrzymywała terminów – postanawiają wejść do domu przez okno. Gdy Daniela otwiera kuzynkom drzwi, Dominika kieruje się prosto do salonu i tam odkrywa w kałuży krwi zwłoki ciotki. Od tej chwili życie dziewczyn zupełnie się zmienia. Śledztwo policji, mnożące się pytania o motyw i sprawcę morderstwa, a potem nieoczekiwany zlot rodzinny na stypę i próby uszczknięcia choć odrobiny z „majątku” ciotki początkowo mocno przytłaczają bohaterki. Jako spadkobierczynie domu i pieniędzy ciotki kuzynki dowiadują się też, że nestorka roku uwzględniła w testamencie nieznaną im osobę. Pytania się mnożą, a konflikty między kuzynkami narastają…

Daniela, Dominika i Daria to młode dziewczyny, które od lat „darły ze sobą koty". Ich kontakty ograniczały się do minimum, jednak nowa sytuacja zmusiła je… No właśnie – do czego? Do obrania wspólnego frontu, by wyjść kręgu podejrzeń policji? Do zażegnania konfliktu? Do odnalezienia nici porozumienia? Wszystkiego tego po trochu, albo wręcz przeciwnie: niczego z tego! Dziewczyny charakteryzują się bowiem skrajnie różnymi charakterami i osobowościami. Różni je sposób patrzenia na świat, oczekiwania czy plany na przyszłość. Choć są bliskimi kuzynkami, a Daniela i Dominika wyglądają niemal identycznie, to tak naprawdę bardziej różnić się chyba nie mogą.

Taka prezentacja bohaterów, koncentracja na ich charakterach i wynikających z tego skrajnych sytuacjach sprawia, że książka Nieszczęścia chodzą trójkami mocno wyróżnia się na tle powieści kryminalnych. Publikacja Magdaleny Kubasiewicz kupi czarnym humorem i ironią, przerysowane dialogi i perypetie bohaterek wywołują uśmiech na twarzy. Autorka świetnie zrównoważyła powagę śmierci i dramat morderstwa nieokiełznanymi charakterami nieprzewidywalnych młodych dziewczyn i wynikających z tego zabawnych sytuacji. Nietypowa komedia kryminalna w wykonaniu Magdaleny Kubasiewicz powinna dostarczyć rozrywki zarówno fanom tradycyjnych kryminałów, jak i miłośnikom lżejszych powieści z tajemnicą w tle.

Nieszczęścia chodzą trójkami to książka, którą czyta się błyskawicznie i z autentycznym zainteresowaniem. To dobra lektura na leniwe popołudnie, dłuższą podróż czy urlop. Magdalena Kubasiewicz sprawnie prowadzi akcję, myli tropy, a pod sam koniec lektury skrupulatnie zamyka wszystkie otwarte w opowieści wątki.

Kup książkę Nieszczęścia chodzą trójkami

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Nieszczęścia chodzą trójkami
Książka
Nieszczęścia chodzą trójkami
Magdalena Kubasiewicz
Inne książki autora
Jesienny bluszcz
Magdalena Kubasiewicz0
Okładka ksiązki - Jesienny bluszcz

Małżeństwo Kariny, które nieomal rozbił romans Michała, przetrwało kryzys, w dużej mierze za sprawą niespodziewanej ciąży. Wymarzony syn utrzymał przy...

Czarodziejka z ulicy Reymonta
Magdalena Kubasiewicz0
Okładka ksiązki - Czarodziejka z ulicy Reymonta

Czarodziejka Natasza ,,Lady" Ladowska niecierpliwie wyczekiwała momentu, w którym rozpocznie studia na najlepszej magicznej uczelni w kraju. Nie spodziewała...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy