Zadziwiająca jest różnorodność nasion. Nad nasionami grochu, fasoli czy bobu nikt się nie zastanawia, ale modligroszek różańcowy, lepnik, mala wąskolistna, wężymord czy bożodrzew gruczołowaty to już nie lada wyzwanie. Niesamowite nasionka to publikacja Wydawnictwa Dwukropek, która ucząc i bawiąc, zachęca do zdrowego trybu życia oraz działań promujących ochronę środowiska.
Po ogólnym wprowadzeniu (rodzaje nasion, ich budowa, kształty i wielkości, sposoby przenoszenia oraz zastosowanie), Ewa Podleś prowadzi czytelnika (od szóstego roku życia) w interesujące miejsca. Na łonie przyrody obserwuje on działania typowe dla środowiska roślin i zwierząt (nawet ryby przenoszą nasiona w żołądkach). W kuchni ma okazję skosztować przypraw, bez których potrawy miałyby inny smak (pieprz biały i czarny pochodzą z tej samej rośliny). W piekarni zachwyca się zapachem świeżego chleba (ciekawe, jak smakuje chleb wypiekany z mąki pradawnej samopszy lub płaskurki), natomiast w cukierni poznaje skład słodkich smakołyków (kremy składają się z tłuszczów wyciskanych z nasion). Zdziwiony jest w tłoczni olejów (olej rzepakowy, sojowy czy kokosowy każdy zna, nowością natomiast jest olej z pestek malin, moreli i śliwek oraz z nasion arbuza, pomidorów i truskawek), skupia się na orzechach i kwiatach, a na Bazarze Egipskim w Stambule (choć Stambuł leży przecież w Turcji), gdzie królują przyprawy orientalne, chłonie zapachy i kolory: kumin, anyż gwiazdkowy oraz pieprz syczuański – to tylko niektóre z wielu jeszcze innych doświadczeń zapachowo-smakowych.
Publikacja Wydawnictwa Dwukropek zawiera treści oparte na wynikach badań karpologów (karpologia to dział botaniki, zajmujący się badaniem owoców i nasion). Zrozumienie oraz zapamiętanie ogromu przekazanych informacji ułatwia przystępny sposób przekazu: doskonała proporcja tekstu do obrazu, wyraźnie opisane grafiki, pełne szczegółów piękne ilustracje, ramki, tabelki, ryciny, zestawienia, spostrzeżenia, historyjki, zaskakujące ciekawostki, zagadki, zabawy, dane historyczne i ludowe wierzenia, a także poprawne nazewnictwo (określenia łacińskie i polskie) oraz zadania do wykonania. Na wewnętrznych stronach twardej okładki przedstawiono łańcuch zbudowany z barwnych, różnokształtnych nasion, nie tylko znanych i powszechnie dostępnych, ale również tych, które pochodzą z najbardziej odległych zakątków świata (w łańcuchu przedstawionym na początku książki czytelnik rozpozna tylko niektóre nasiona, na końcu natomiast trudności z określeniem będą znacznie mniejsze).
Ponieważ z nasionami każdy człowiek styka się w codziennym życiu, warto poznać skrywane przez nie tajemnice. Tak więc Niesamowite nasionka to lektura warta uwagi.
Jeżykowi wydaje się, że nikt nie chce go przytulić, bo jest kolczasty. Zmartwieni przyjaciele próbują mu pomóc to zmienić. Ale mamy pomysł jest najlepszy...
Witajcie w niesamowitym świecie warzyw! Z tej książki dowiecie się, jak potrafią być one różnorodne. Ile odmian mają pomidory i jak smakuje wasabi? Jakie...