Czy zastanawialiście się kiedyś, jak niesamowite są nasiona! Mogą być maleńkie jak pyłek i wielkie jak piłka do koszykówki! A jakie mają fantazyjne kształty! Jedne przypominają hamburgery, inne mają rogi! Z tej książki dowiesz się, jakie smakołyki przygotowuje się z orzechów i ziarenek, jak wyglądają nasiona kwiatów, jak różnorodne są orzechy. ,,Niesamowite nasionka" to książka pełna pięknych ilustracji i zaskakujących ciekawostek o nasionach z całego świata. Może być także zachętą dla dzieci i dorosłych do odkrywania niezwykłego świata roślin na co dzień.
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021-04-28
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 36
Język oryginału: polski
Po obejrzeniu i przeczytaniu "Niesamowitych nasionek" Ewy Podleś jestem pod ogromnym wrażeniem. Niezwykle barwne ilustracje, mnóstwo praktycznych informacji, a do tego różne ciekawostki - wszystko to można wykorzystać na lekcjach przyrody i biologii, ale książka posłuży również w domu, w ogrodzie i na spacerze. To jeszcze nie wszystko, ponieważ mamy okazję poznać, co się kryje pod różnymi nazwami, z którymi mamy do czynienia w piekarni, cukierni oraz na straganie. Oprócz tego dowiadujemy się m.in. o istnieniu oleju z pestek malin, z nasion pomidorów, a nawet z nasion truskawek. Część z nich jest wykorzystywana w kuchni, ale część stanowi składniki kosmetyków.
Z tej niesamowicie kolorowej publikacji skierowanej głównie do dzieci sporo się mogą dowiedzieć również dorośli, np.:
- ile lat może mieć nasionko, żeby dać początek nowej roślinie,
- czym się różni ziarenko od nasionka,
- czy ziele angielskie pochodzi z Anglii,
- czy istnieje tak ważna przyprawa, żeby znaleźć się na fladze,
- jak się nazywa przyprawa, po zjedzeniu której drętwieje język.
W książce znajdują się także propozycje zabaw z nasionami. Uważam, że przypadną one do gustu każdemu dziecku. Warto więc zaopatrzyć się w kasztany, żołędzie, nasiona fasoli, dyni, kukurydzy... Najbardziej jednak urzekła mnie strona przedstawiająca kilkanaście różnych żołędzi (większość zawiera nazwy polskie, ale kilka posiada tylko nazwę w języku łacińskim).
"Niesamowite nasionka" to kolejna książka, której okładka zwróciła moją uwagę. Treści nie jest szczególnie dużo, ale przy tak fantastycznych rysunkach tekst jest w zasadzie niejako dodatkiem, albo raczej uzupełnieniem. Wszystko jest starannie uporządkowane i pogrupowane tematycznie, a ciekawostki stanowią źródło inspiracji do poszukiwania kolejnych informacji. Osobiście uwielbiam ilustrowane publikacje, które uczą, zachęcają do doświadczania różnych rzeczy, a jednocześnie inspirują do kolejnych odkryć. Ta książka spełnia wszystkie te oczekiwania. Szczególnie jednak cieszy mnie to, że autorka zdecydowała się zachęcić młodych czytelników do obserwacji i samodzielnego odkrywania tajemnic świata przyrody.
Treść pozycji była konsultowana z przedstawicielką Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Warto zaznaczyć, że Ewa Poleś jest autorką tekstu oraz ilustracji "Niesamowitych nasionek", ale na swoim koncie ma też m.in. rysunki do utworów Agnieszki Frączek i Marcina Brykczyńskiego.
Niesamowite nasionka
Ewa Podleś
Wydawnictwo Dwukropek
@wydawnictwo_dwukropek
Przepięknie wydana, śliczne ilustracje.
Z przyjemnością po nią sięgnęłam.
Dużo ciekawostek o nasionach z całego świata.
Bo warto wiedzieć jakie są nasionka - duże, małe. Niektóre mają fantazyjne kształty.
Książka jest dla dzieci 7-8. Ja mam więcej i jestem książką oczarowana. Myślę że wielu dorosłych też się z niej dowie dużo ciekawych rzeczy.
Każdy ma nasiona z kuchni - różne, różniaste - ryż, kasza, orzechy. A czy zdajemy sobie z tego sprawę? A nasiona są naprawdę ważnym elementem naszego życia.
I to jest niesamowite.
Ja co roku na wiosnę sądzę nasionka i obserwuje co z ich wyrośnie. I to jest fascynujące. Patrzeć jak rosną listki, gałązki a później mam pomidorki, bazylię lub kwiaty.
Bo przyroda jest niesamowita i fascynująca.
Witajcie w niesamowitym świecie warzyw! Z tej książki dowiecie się, jak potrafią być one różnorodne. Ile odmian mają pomidory i jak smakuje wasabi? Jakie...
Jeżykowi wydaje się, że nikt nie chce go przytulić, bo jest kolczasty. Zmartwieni przyjaciele próbują mu pomóc to zmienić. Ale mamy pomysł jest najlepszy...