Recenzja książki: Najważniejsze to przeżyć

Recenzuje: Sławomir Krempa

Najważniejsze to przeżyć Ałbeny Grabowskiej to opowieść o tym, że łatwo jest wznieść na nowo zrujnowane mury – o wiele trudniej odbudować życie, które legło w gruzach.

recenzja Najważniejsze to przeżyć 

II wojna światowa się kończy. Wydaje się, że tragedia tych dni bardzo szybko powinna odejść w zapomnienie, zastąpiona mnogością obowiązków i wyzwań, z którymi musieli mierzyć się mieszkańcy zrujnowanej stolicy. Wydaje się też, że wojna to już przeszłość. A jednak na ulicach wciąż natknąć się można na niewybuchy. Spod gruzów wciąż wydobywane są ciała poległych. Wojna wciąż trwa też w ludziach. W ich pamięci i sercach. W świadomości tych, którzy przeżyli obóz. Tych, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim. I tych, którzy próbowali chronić się w niewielkich miejscowościach, poza stolicą.

Ten właśnie los stał się udziałem rodziny Pataczków. Jej członkowie wracają wraz ze starszą panią, którą się zaopiekowali, do mieszkania w kamienicy przy ulicy Marszałkowskiej. Budynek ocalał, choć nie jest już taki, jak dawniej. Nie pozostało nic z dawnej biblioteki, zabawek. Nie wszystkie ściany są na swoim miejscu. Ojciec wraca do pracy w szpitalu. Matka, która kiedyś pracowała jako nauczycielka, teraz zostaje dziennikarką i stara się opowiedzieć o ludziach, którzy odbudowują stolicę. Starsza córka marzy o odzyskaniu dawnej miłości. Młodsza, Mirka, choć również wiele widziała, choć sporo straciła i doświadczyła rzeczy absolutnie strasznych, ma w sobie najwięcej siły i chęci życia. Ma też najwięcej nadziei. Ale czy to wystarczy, by obdzielić nadzieją jej bliskich?

Najważniejsze to przeżyć – te słowa, parafrazowane w różny sposób, najczęściej powracają na stronach powieści Ałbeny Grabowskiej. Najważniejsze, że przeżył / przeżyła – powtarzają ludzie przybywający do Warszawy. Przecież przeżyli – czytamy często. Szybko jednak okazuje się, że nie to jest najważniejsze. Ktoś przeżył, ale stracił wszystko. Ktoś inny przetrwał, ale nie ma w sobie siły, by dalej żyć. Ktoś żyje, lecz stracił zdrowie i jego dni wydają się policzone. Ktoś żyje, ale…

Ałbena Grabowska pokazuje, że wzniesienie zrujnowanych budynków na nowo, choć praco- i czasochłonne, jest o wiele łatwiejsze niż odbudowanie zerwanych lub naderwanych więzów, relacji społecznych, nadziei czy… własnego życia. Czyni to na przykładzie czworga głównych bohaterów, z których każdy jest inny i każdy radzi sobie z traumą we własny sposób. Jest nastoletnia Mirka, wchodząca w dorosłe życie Tereska oraz ojciec i matka rodziny. Każde z nich na pewnym etapie staje się narratorem opowieści, dzięki czemu możemy poznać ich sposoby postrzegania tych samych wydarzeń, ich podejście do rzeczywistości, a cała historia nabiera bardziej obiektywnego wymiaru. Uwypuklenie roli nastoletnich bohaterek sprawia też, że książka – mimo naprawdę trudnej tematyki – dotrzeć może do młodszych czytelniczek, równolatek Mirki i Tereski.

Ałbena Grabowska pokazuje w swej książce, że w wielu przypadkach najtrudniejsze nie było samo tylko przetrwanie wojny. Ważniejsze było to, w jaki sposób się przetrwało i czy nie zatraciło się swojego człowieczeństwa, siły, radości oraz chęci życia. Największym wyzwaniem zaś było to, by nauczyć się, jak dalej żyć. Do niedawna wydawało się, że wojna jest przeszłością i nie będziemy już musieli sięgać do tego rodzaju doświadczeń. Dziś, w obliczu wydarzeń za naszą wschodnią granicą, powieść Ałbeny Grabowskiej nabiera jeszcze bardziej bolesnego i aktualnego wymiaru.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Najważniejsze to przeżyć

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Najważniejsze to przeżyć
Książka
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Inne książki autora
Julek i Maja. Powrót do gry
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Julek i Maja. Powrót do gry

Kontynuacja książki Julek i Maja w labiryncie Julek i Maja wraz z przyjaciółmi podejmują grę – tym razem stawką jest uratowanie Ali, koleżanki...

Przysmaki Rodziny Winnych. Konfitury, powidła, nalewki i inne przetwory
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Przysmaki Rodziny Winnych. Konfitury, powidła, nalewki i inne przetwory

Poznaj kolejne sekrety kuchni rodziny Winnych Nie ma wątpliwości, że kulinaria są nieodłączną częścią dziedzictwa narodowego. Czy można wyobrazić...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy