Recenzja książki: Na skraju przepaści

Recenzuje: Piotr Piekarski

Na skraju przepaści Moniki Koszewskiej to wstrząsające studium alkoholizmu. Alkoholizmu, który nie zawsze ma twarz człowieka spod budki z piwem.

recenzja Na skraju przepaści

Ewa jest dorosłą kobietą, która – jak się zdaje – ma wszystko. Wspaniałą rodzinę. Świetną i dobrze płatną pracę. Samochód, dom, świetne ubrania i pieniądze na niemal każdą zachciankę. Ma też alkohol. Morze alkoholu, którym zalewa każdy swój dzień. Czy można normalnie funkcjonować, będąc alkoholikiem? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Monika Koszewska w swojej najnowszej powieści.

Książka Na skraju przepaści dotyka niełatwego tematu alkoholizmu wśród kobiet, który staje się coraz bardziej poważnym problemem społecznym. Ale Monika Koszewska przełamuje tabu, czyniąc z głównej bohaterki nie osobę z marginesu, ale ze świata elit. Ewa to wzięta prawniczka. Świetna specjalistka, którą szalenie cenią i klienci, i współpracownicy. Osoba, która – teoretycznie – nie powinna mieć powodów, by pić. A jednak pije. Może nie na umór, ale dużo. I często. Zdecydowanie zbyt często.

Monika Koszewska pokazuje, jak alkohol wpływa na człowieka, stopniowo odbierając mu nawet najmniejsze skrawki wolnej woli. Ewa przekonana jest, że kontroluje swoje picie. Nie jest przecież pijana w sztok w pracy, potrafi prowadzić samochód, stara się wykonywać swoje obowiązki. Szybko jednak okazuje się, że to alkohol kontroluje ją. Że skłonić do sięgnięcia po alkohol może ją nawet najdrobniejszy czynnik. Że z równowagi wybić może ją wszystko. A najlepszym lekarstwem na to jest, oczywiście, alkohol.

Monika Koszewska dotyka tematu walki z nałogiem. Ewa ma przecież wsparcie – ma męża, ma też dla kogo z alkoholizmu się leczyć – są przecież dzieci. A jednak wszystko to za mało w obliczu nałogu. To wszystko nie wystarczy. Pisarka uwypukla to, jak alkohol wpływa na rodzinę osoby uzależnionej. Jak stopniowo niszczy całe jej otoczenie. Jak alkoholik próbuje oszukiwać i siebie, i innych, do jakich ucieka się sztuczek, by ukryć swoje uzależnienie. Jak wstaje – i upada. Raz po raz upada.

Wydawać by się mogło, że Na skraju przepaści będzie książką trudną, depresyjną, niełatwą w odbiorze. Nic bardziej mylnego. Monika Koszewska do tematu podchodzi, wybierając konwencję powieści obyczajowej z wątkiem kryminalnym. Mamy w powieści sceny z życia palestry, przypominające popularne seriale, mamy barwne imprezy, spotkania z przyjaciółmi przy kieliszku. Wydarzenia z pozoru niewinne, które doprowadzić mogą do tragedii.

Choć książka Moniki Koszewskiej liczy ponad 400 stron, czyta się ją błyskawicznie, jednym tchem, z jednej strony kibicując głównej bohaterce, z drugiej – wiedząc z góry, jaki będzie finał tej historii. A jednak pozostaje nadzieja, że jest się w błędzie. Że wszystko będzie dobrze. Że upojenie alkoholowe tym razem nie skończy się kacem.

A jednak kac jest nieuchronny. Alkohol to nie zabawa, nadużywanie go nie przechodzi bez konsekwencji. Powieść Moniki Koszewskiej w lekkiej, przystępnej formie o tym przypomina. Dlatego – między innymi – warto po nią sięgnąć. 

Tagi: kryminał obyczajowy zaangażowany społecznie

Kup książkę Na skraju przepaści

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Na skraju przepaści
Książka
Na skraju przepaści
Monika Koszewska
Inne książki autora
Kara dosięgnie każdego
Monika Koszewska0
Okładka ksiązki - Kara dosięgnie każdego

Kara dosięgnie każdego to ciąg dalszy opowieści o Marcinie Kowalskim, 36-letnim biznesmenie, który firmę i duży majątek odziedziczył po zmarłym - w wyniku...

Niewinni nie ponoszą kary
Monika Koszewska0
Okładka ksiązki - Niewinni nie ponoszą kary

Jej bohaterem jest trzydziestoczteroletni singiel, właściciel dużej, świetnie prosperującej firmy Inwestycje Rozwojowe. Dla niejednej kobiety taki przystojniak...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy