Stanisław Moniuszko to jedna z najważniejszych postaci w historii polskiej muzyki poważnej. Właśnie: postaci, bo choć jego dzieła doskonale znamy, to niewielu ludzi wie, jakim człowiekiem w istocie był Stanisław Moniuszko. Zmienić stara się to Sławomir Koper, który od lat zajmuje się popularyzowaniem historii. W swojej najnowszej książce Koper przybliża czytelnikom życie znanego kompozytora.
Moniuszko już od najmłodszych lat interesował się muzyką, jednak – oprócz wielkiego talentu – posiadał także ogromną skłonność do życia ponad stan. Niegospodarność i problemy finansowe rzutowały na życie Moniuszki niemal przez całe życie kompozytora, co w swojej książce ukazuje Sławomir Koper.
Historyk opowiada nie tylko o pochodzeniu Moniuszki, przedstawia także związki i relacje łączące poszczególnych członków rodziny, uwzględniając ciekawe dla czytelników rodzinne konflikty i problemy. Nie brakuje także opowieści o miłości pomiędzy kompozytorem a Aleksandrą Müllerówną oraz, co oczywiste, próby przedstawienia jego życia zawodowego.
Moniuszko to kolejna książka Sławomira Kopra, stworzona z myślą wszystkich pasjonatach historii. Jego biografię czyta się szybko, napisana jest w sposób bardzo przystępny, a czytelnicy mają szansę poznać najważniejsze informacje na temat kompozytora. Co warto podkreślić: książka świetnie oddaje także ducha czasów, w jakich przyszło żyć kompozytorowi. Okazuje się, że Moniuszko nierzadko rozdarty był między swoją romantyczną naturą a mało romantycznymi realiami.
Warto jednak pamiętać, że publikacja ta trafiać ma przede wszystkim do tych osób, które z operą nie mają kontaktu na co dzień. W swojej publikacji Koper przedstawia jedynie najistotniejsze wątki z biografii kompozytora. Nie brakuje w publikacji jednak także smaczków z życia prywatnego Moniuszki, które sprawiają, że nowa książka Kopra kolejny raz staje się publikacją pop-historyczną. Nie jest to jednak jej wada, jeśli wie się, czego należy oczekiwać.
Sławomir Koper po raz kolejny tworzy publikację, w której nie idealizuje swojego bohatera. Autor książki zwraca uwagę nie tylko na wielkie dokonania twórcy, ale także na jego osobiste porażki i słabości. Odbrązawiając pomniki wielkich artystów, Koper czyni to subtelnie, nie pozwalając, by jego książka stała się historycznym Pudelkiem.
Książka Moniuszko zachwyca staranną oprawą. Książka wydana została w subtelnej okładce, na której znajdują się jedynie nuty oraz wizerunek kompozytora. Opis i tytuł umieszczone są z kolei na dodatkowej obwolucie. Równie dobrze książka prezentuje się w środku – liczne ilustracje w kolorze doskonale uzupełniają lekturę.
Biografię Stanisława Moniuszki czyta się jak dobrą powieść. To ciekawa książka, która nie tylko poszerza wiedzę czytelników, ale także niesie sporo przyjemności z lektury.
W PRL życie towarzyskie kwitło w najlepsze. Kultowe lokale i słynne stoliki literackie, niepokorna krakowska bohema, kabarety Bim-Bom i STS, ekscentryczne...
PRL Kartki z kalendarza Sławomir Koper Subiektywny wybór prasowych felietonów Sławomira Kopra pisanych w latach 2013-2023. Przyporządkowując do konkretnych...