Autorzy lektur szkolnych przedstawiani są jako posągowe postacie pozbawione wad i namiętności. Niewiele wiemy o ich prawdziwym życiu, które często było znacznie bardziej dramatyczne i urozmaicone, niż dzieła, które po sobie pozostawili. A ze względów wychowawczych nie wypadało informować dziatwy, że ich podręcznikowe wzorce umierały na wstydliwe choroby, były uzależnione od alkoholu czy narkotyków, albo miewały nieszablonowe skłonności intymne.
* Słowacki wielkim inwestorem był! Finanse boskiego Juliusza.
* Dżuma i uprzedzenie. Tajemnica śmierci Adama Mickiewicza
* Nie-Boskie problemy rodzinne Zygmunta Krasińskiego
* Aleksander hr. Fredro. Mizantrop o wielkim sercu (do sztuki)
* Bluszcz. Wolny związek Elizy Orzeszkowej
* Samotność szpiega. Trudny los pracoholika. Józef Kraszewski.
* „To jak się do Pani zwracać?” Życie osobiste Marii Konopnickiej
* Cyborg nie tańczy na weselu. Wielkie obsesje Stanisława Wyspiańskiego
* Rysy i przełęcze. Tragedia Kazimierza Przerwy – Tetmajera
* Sezonowe zdrady. Gabriela Zapolska i jej mężczyźni
* „Serce serc”. … i tylko wątroba się przewraca. Fobie i pasje Bolesława Prusa
* Powinowactwo z wyboru. Sprawa orientacji seksualnej Marii Rodziewiczówny
* Dzieje grzechu w szklanych domach. Skrywane problemy Stefana Żeromskiego
* Wszystkie kobiety hazardzisty. Notariusz geniuszu. Bolesław Leśmian
* Łoże z portalem do sławy. Zofia Nałkowska. Uzależniona od partnerów.
* Olimpijski laur poezji. Sportowe fascynacje Kazimierza Wierzyńskiego
* Pisma i uczucia rozproszone. Najtrudniejsza miłość Marii Dąbrowskiej
* Bachus demokracji. Małżeńskie perypetie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
* Ego, homo, hedo. …i odrobina hipochondrii Witolda Gombrowicza
* Tajemnicze wyprawy Tomka nie kończą się dobrze. Dramat Alfreda Szklarskiego.
* Pan Samochodzik i agentura. Skandaliczne życie Zbigniewa Nienackiego
* Msza udającego wędrowanie. Demony i nałogi Edwarda Stachury
Bonus: Janina Broniewska, ostatecznie też była w spisie lektur.
Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2020-08-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 336
Bardzo dobrze się czyta. O wielu autorach naszych lektur wiedziałam już, że posagami nie byli. O niektórych dowiedziałam się paru ciekawostek. Mam jednak niedosyt, uważam, że czasami zbyt krótko autor opisał losy swoich bohaterów, zbyt pobieżnie.
Lubię takie książki. Autor nie uniknął powtórzeń z poprzednich swoich książek (ile można pisać o Zofii Nałkowskiej?), ale znalazło się również sporo nowych nowych informacji (np. nie miałam pojęcia, że Bolesław Prus miał tyle różnych fobii, wierzył w zjawiska paranormalne, był smakoszem i zapalonym cyklistą). Sekrety autorów lektur szkolnych to głównie: homoseksualizm (Dąbrowska, Andrzejewski, Gombrowicz), choroby weneryczne (Wyspiański, Przerwa-Tetmajer), alkoholizm (Gałczyński, Andrzejewski) i pozamałżeńskie romanse (Mickiewicz, Nienacki, Żeromski). Najbardziej podobały mi się ostatnie rozdziały, gdzie autor pochylił się nad pisarzami tworzącymi w czasach bardziej nam współczesnych. Rozdział o Zbigniewie Nienackim - twórcy kultowego Pana Samochodzika zrobił na mnie spore wrażenie. Jego życiorys kompletnie rozminął się z wartościami, o których pisał w swojej słynnej serii dla młodzieży.
Świetnie mi się czytało. Polecam.
Ci cholerni Polacy, jak nazywał ich Churchill, to ludzie o niezwykłej odwadze i ogromnej fantazji. Żyli szybko, umierali młodo, a o ich wyczynach krążyły...
Bez wątpienia żaden z polskich polityków XX stulecia nie wywarł tak wielkiego wpływu na dzieje naszego kraju jak Józef Piłsudski. Zesłaniec...
Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Ich nazwiska znamy z lekcji polskiego, prawdopodobnie czytaliśmy kiedyś niektóre z ich książek. Jednak co tak naprawdę wiemy o autorach naszych szkolnych lektur? Możemy zasięgnąć informacji z ich oficjalnych biografii, lecz pan Sławomir Koper poszedł o krok dalej i w swojej książce postanowił przytoczyć mniej znane fakty z życia sławnych pisarzy. Często są to zdumiewające historie. Czasem trudno uwierzyć, że bohaterowie lektur, stawiani za wzór godny naśladowania,byli wykreowani przez osoby, które prowadziły dosyć burzliwy tryb życia i postępowały w sposób, który trudno uznać za pełen cnót. Nie mnie jednak oceniać to jak żyli poszczególni pisarze. Muszę przyznać, że w książce opisano wiele faktów, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Jest to intrygująca publikacja, która oprócz sylwetek poszczególnych autorów lektur szkolnych, przytacza realia w jakich przyszło im żyć. Ma to z pewnością walor edukacyjny, gdyż czasem łatwiej jest zapamiętać informacje, które w jakiś sposób nas poruszyły. To ciekawa pozycja dla lubiących czytać biografie i miłośników takich historii, które nie zawsze są prezentowane w oficjalnym obiegu.