Recenzja książki: Moja wielka niezwykła rodzina

Recenzuje: Danuta Szelejewska

W rodzinie, w której wszyscy dbają o wzmacnianie wewnętrznych więzi, panuje wzajemne zrozumienie, zgoda i miłość. Treść książki Moja wielka niezwykła rodzina, dotykając rodzinnych relacji, pokazuje, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa rodzina.

Nic nie zapowiadało kryzysu. Dni mijały spokojnie, przepełnione radością wspólnie spędzanego czasu. Beztroska codzienność bohaterki opowiedzianej przez Radostinę Nikołovą historii nagle została zachwiana, ona sama zaś poczuła się smutna i zdenerwowana. Oczywiście, że nadal mogła siedzieć na kolanach mamy, mogła też przytulać się do taty, jednak poczucie samotności nie chciało jej opuścić. Dlaczego czasami człowiek marzy o kimś lub o czymś innym, zamiast cieszyć się tym, co posiada? Wynikające z treści książki pytania wystarczą do rozpoczęcia rozmowy, która jest bezwzględnie potrzebna, pomaga bowiem dziecku (bez względu na wiek) zrozumieć skutkującą rozpadem rodziny stopniowo narastającą obojętność między rodzicami i pogodzić się z zaistniałą sytuacją, by żal był mniejszy.

Korzystający z podpowiedzi Radostiny Nikołovej rozwiedzeni rodzice odnajdą w publikacji materiał, dzięki któremu będą w stanie zapewnić swoje dziecko, że – mimo zerwania dotychczasowych więzi między mamą i tatą – nadal będzie ono kochane z niesłabnącą miłością, a także że w nowej rzeczywistości, gdy nie da się powrócić do stanu poprzedniego, warto odnaleźć dobre strony (nowa przyjaciółka taty robi najpyszniejsze naleśniki w kształcie zwierząt). Pouczającą treść uzupełniają ilustracje autorstwa Yany Popovej, trafnie oddające nastrój dziecięcej bohaterki: zastosowane barwy biało-czarno-szare wraz z powtarzającym się pytaniem Dlaczego? pokazują smutek, samotność, niepewność, strach, żal oraz brak poczucia bezpieczeństwa, kolorowe natomiast – są odzwierciedleniem zadowolenia, akceptacji i radości. Dodatek stanowią zamieszczone na końcu książki rady Kilka słów do rodziców, poprzez które psycholożka i psychoterapeutka dziecięca Anita Janeczek-Romanowska przekonuje, że to na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za to, z jakim bagażem doświadczeń ich dzieci wejdą w dorosłość.

Przepełniona ważnymi treściami publikacja Wydawnictwa Kropka jest jak najbardziej potrzebna: opowiadając o wielkich uczuciach i ważnych relacjach, potwierdza, że to właśnie rodzice są dla dziecka najważniejsi i najbardziej przez nie kochani.

Tagi: Proza (w tym literatura faktu) dla dzieci i młodzieży Dzieci od ok. 6 lat

Kup książkę Moja wielka niezwykła rodzina

Zobacz opinie o książce Moja wielka niezwykła rodzina
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka