Rozstanie w rodzinie burzy część świata każdego z jej członków i wywołuje wiele emocji - zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. A uczucia dziecka w dużym stopniu zależą od uczuć dorosłego. Obserwując dorosłych, dzieci uczą się rozumieć znaczenie emocji, tego, jak ludzie czują się w określonych sytuacjach. Dlatego niezwykle ważne jest, by stworzyć najmłodszym bezpieczną przestrzeń do swobodnej ekspresji uczuć. Oczekiwanie, że rozstanie rodziców nic nie zmieni w życiu dziecka i że pozostanie ono tak samo szczęśliwe jak przedtem, jest nieuczciwe i naiwne. Dziecku powinniśmy pokazać, że z nim jesteśmy, że przyjmujemy jego uczucia i że je w nich wspieramy.
,,Bez względu na to, jak dużą zmianą będzie rozstanie rodziców, dzieci chcą czuć, że są kochane, a dorośli nad nimi czuwają i troszczą się o ich wspólne dobro. Czuwanie nie oznacza unikania zmian, błędów, potknięć czy trudnych emocji. Czuwanie to branie odpowiedzialności za dziecko i zdejmowanie z jego ramion tego, co może je obciążać i wtłaczać w rolę nieadekwatną do jego wieku i możliwości. Czuwanie to miłość rodzica do dziecka, a ona się nie zmienia, nawet jeśli dookoła zmieniło się bardzo dużo".
[Anita Janeczek-Romanowska, psycholożka i psychoterapeutka dziecięca]
Wydawnictwo: Kropka
Data wydania: 2024-05-08
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 42
Tytuł oryginału:
„Moja wielka niezwykła rodzina” Radostina Nikolova to książka niezwykle potrzebna, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy często dochodzi do rozwodów rodziców. Bo przecież, gdy pojawia się problem, gdy coś się zepsuje, to wszystko wyrzucamy i kupujemy nowe, nic nie opłaca się naprawiać i niestety ten fakt często również tyczy się rodziny, o którą często się nie walczy.
Rozwód rodziców jest niezwykle trudnym tematem, z którym niestety przychodzi się mierzyć w życiu coraz większej ilości osób. Jednak rozejście rodziców w największym stopniu zawsze dotyka dziecko, dla którego sytuacja, z którą przychodzi się mu zmierzyć, staje się nowa, nieznana do tej pory. Zdezorientowany maluch, czy nawet dziecko w nieco straszymy wieku, potrzebuje pomocy, ktoś musi wyjaśnić mu, że to, że rodzice nie będą mieszkać razem, wcale nie oznacza, że przestali go kochać, nie oznacza również tego, że utracił któreś z rodziców, bo to, że oni nie są razem, a nawet często ponownie układają sobie życie u boku kogoś innego, w żadnym stopniu nie zmienia miłości rodzica do dziecka.
Książka pokazuje niezwykle mądre spojrzenie na rozstanie rodziców. Mamy tutaj bowiem sytuację, w której mama tłumaczy córce, że nie ma nic złego w tym, że jest zdezorientowana, że nie potrafi poradzić sobie z nadmiarem emocji, które się w niej kumulują, może odczuwać złość, rozczarowanie i smutek, ale to wszystko jest zupełnie normalne. Natomiast najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby dziewczynka o tym mówiła, uczyła się sobie radzić z tymi emocjami, bo to jest najważniejsze. Nie możemy dusić w sobie emocji, bo to nas wykańcza. Gdy się z czegoś cieszymy, to nie krępujemy się przed niekontrolowanym wybuchem śmiechu, czy po usłyszeniu wspaniałych wieści nikomu nie przeszkadza, że idziemy ulicą i zwyczajnie uśmiechamy się pod nosem sami do siebie, to dlaczego miałoby być inaczej w przypadku smutku, czy złości. Też powinniśmy te emocje okazywać, aby nie dusić ich w sobie. To niezwykle ważna i potrzebna lekcja dla tych, którym przychodzi mierzyć się z rozpadem rodziny, bo odnalezienie się w zupełnie nowej sytuacji może często okazać się znacznie bardziej skomplikowane, aniżeli ktoś, kto jedynie patrzy z boku, mógłby przypuszczać. Każdy musi sobie z nową sytuacją poradzić na swój sposób, odnaleźć się w tym, przepracować wszystko z samym sobą. Kolejnym, niezwykle ważnym tematem, który ta książka porusza, jest ułożenie sobie na nowo życia przez rodziców. W tej sytuacji historia pokazuje, jak każdy z rodziców dziewczynki znalazł szczęście u boku innej osoby, przez co dziewczynka zyskała prawie siostrę, ciocię i wujka.
Dla dziecka w takiej chwili dużo się zmienia, ale kluczowa może okazać się rozmowa. Musimy go odpowiednio informować o tym, co aktualnie w naszym życiu się dzieje. Przygotowanie dziecka na zmianę życiowej sytuacji jest najważniejszym elementem, który może sprawić, że dziecko nie popadnie w złe towarzystwo, nie zacznie sięgać po niedozwolone używki i robić wszystkiego, co zakazane, aby zwrócić swoją uwagę i znaleźć ujście emocji, które dusi w sobie, z uwag na sytuację, w której się znalazł i z którą nie potrafi sobie poradzić.
Podejście rodziców do dziecka, ale również do samych siebie w momencie rozwodu może okazać się kluczowe. Nasze emocje, to co dziecko obserwuje w naszym zachowaniu, również w znacznym stopniu wpływa na to, jak samo zareaguje na wiadomość o nadchodzących ogromnych zmianach w życiu. Ta książka to istna skarbnica wiedzy i ogromna pomoc dla rodziców, którzy chcą powiedzieć o zbliżających się zmianach w życiu. Gdy radykalnie przeorganizowujemy dziecku życie, musimy się liczyć z tym, że może to mieć swoje konsekwencje i konieczne jest zachowanie zdrowego rozsądku oraz szczególnej ostrożności!