Recenzja książki: Mój tato szczęściarz

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

O wojennych losach bohaterki książki Mój tato szczęściarz Joanny Papuzińskiej czytelnicy mieli okazję przeczytać w kierowanej do najmłodszych odbiorców, mocno autobiograficznej w charakterze opowieści AsiuniaMój tato szczęściarz to z kolei wspomnienia taty głównej bohaterki, który brał udział w Powstaniu Warszawskim – nie z karabinem w ręku, ale jako żołnierz pomagający i opiekujący się cywilami. Asiunia czas Powstania szczęśliwie spędziła wraz z rodzeństwem w Aninie, dlatego wszystkie związane z nim wydarzenia zna tylko z opowieści taty. Taty-szczęściarza, który mimo licznych urazów, rozpoczętych od postrzału w łokieć, wyszedł z powstańczej zawieruchy cało. Dzięki temu mężczyzna może snuć długą opowieść, spacerując z Asiunią i Tomkiem ulicą Miodową aż do Nowego Świata, dokładnie opisując wędrówkę kanałami, naloty czy wybuchające wokoło bomby.

Opowieść Joanny Papuzińskiej to nie kolejna historia, która dzień po dniu opisuje zmagania i walkę powstańców. To opowieść łamiąca schematy, tak inna od wszystkich historii powstańczych, jak to tylko możliwe. Autorka z charakterystyczną lekkością i przejrzystością tłumaczy, że w niektórych okolicznościach złamana ręka to wielkie szczęście, a stół, który uszkadza rannemu nogi, może być także przedmiotem ratującym życie. Joanna Papuzińska tym samym udowadnia, jak względne są sytuacje, które nas dotykają. Jak to samo wydarzenie – zależnie od czasów i sytuacji – dla jednych ludzi może być szczęśliwe, a dla innych może okazać się kwintesencją pecha.

Mój tato szczęściarz to znakomita lektura dla wszystkich, którzy odwiedzają lub mieszkają w Warszawie. To jedyny w swoim rodzaju przewodnik po wybranym fragmencie miasta, książka, która z ogromnym zaangażowaniem opowiada o wydarzeniach, zazwyczaj sucho i zimno prezentowanych w podręcznikach do historii. Dużo więcej dowiemy się z opowieści Joanny Papuzińskiej niż z suchych danych zamieszczonych w publikacjach historycznych. Jak mocno zapadnie w pamięć historia Powstania, opowiedziana z perspektywy dziecka, któremu ojciec przytaczał związane z tym wydarzeniem historie. Wreszcie – gdy wybierzemy się na spacer ulicami opisanymi na kartach książki, poczujemy, jak bardzo prawdziwa jest opowieść Joanny Papuzińskiej.

Książkę Mój tato szczęściarz – podobnie jak Asiunię – zilustrował Maciej Szymanowicz. Tutaj także rysunki stanowią nieodłączną część opowieści, świetnie oddają jej nastrój – z jednej strony strach i poczucie zagrożenia, z drugiej zaś drobne, zabawne wydarzenia, których uczestnikiem był tytułowy tata. Rysunki przygotowano z wykorzystaniem intensywnych kolorów, ilustracje są bardzo szczegółowe i wykonane naprawdę starannie. Dzięki temu książkę nie tylko czyta się, ale także przegląda z ogromnym zainteresowaniem.

Na ostatnich stronach książki, w posłowiu, znajdziemy przedruki starych zdjęć i dokumentów Stanisława Papuzińskiego z czasów drugiej wojny światowej. Dalej znajdują się przystępne definicje i wytłumaczenie, czym były barykady, „Kubuś", teatrzyk „Kukiełki pod Barykadą" i Harcerska Poczta Polowa. Dodatki te świetnie uzupełniają podjęty w książce temat Powstania Warszawskiego.

Tagi: bóg

Kup książkę Mój tato szczęściarz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Mój tato szczęściarz
Książka
Mój tato szczęściarz
Joanna Papuzińska
Inne książki autora
Rokiś wraca. Rokiś i kraina dachów
Joanna Papuzińska0
Okładka ksiązki - Rokiś wraca. Rokiś i kraina dachów

Druga i trzecia część przygód Rokisia ? diabła znanego z podań ludowych, który straciwszy swoją dziuplę w starej wierzbie, zamieszkał w mieście, w domu...

Mały księżyc i inne wiersze na noc
Joanna Papuzińska0
Okładka ksiązki - Mały księżyc i inne wiersze na noc

Książka wydana jest w serii "Poduszkowce" z ilustracjami Jakuba Gutermana. Jest to zbiór 25 wierszy, kołysanek, przynoszących ciepły, spokojny...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy