Recenzja książki: Mogło być gorzej

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Wzruszające i przezabawne, w lekki i przyjemny sposób ukazujące codzienność zwyczajnych kobiet – tak w skrócie można scharakteryzować książki Danuty Noszczyńskiej, autorki znakomitych powieści przede wszystkim dla przedstawicielek płci pięknej. Od wytyczonego przez Noszczyńską standardu nie odbiega także jej ostatnia książka „Mogło być gorzej”, w której oprócz porządnej dawki najlepszego humoru pojawia się niezwykle wciągający i trzymający w napięciu wątek kryminalny.

Główna bohaterka, Julia, od czasu zarobkowego wyjazdu męża do Anglii, musi sama stawić czoła czekającym ją obowiązkom. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności eksteściowa jednej z jej koleżanek deklaruje Julii pomoc w opiece nad młodszą córką i domem. Gdy bohaterce wydaje się, że powoli zaczyna ogarniać wywołane wyjazdem męża zamieszanie, sprawy niespodziewanie komplikują się. Brak wiadomości od męża, wprawiające Julię w paranoję dziwne sytuacje i niedwuznaczne zachowanie jej szefa sprawiają, że bohaterka zaczyna popadać w obłęd. Jednak, jak przystało na bohaterkę Noszczyńskiej, Julia nie daje za wygraną, bierze sprawy w swoje ręce i odważnie próbuje rozwikłać dręczące ją problemy.

Powieść Danuty Noszczyńskiej zachwyca przede wszystkim lekkością i ogromnym dystansem, jaki autorka tworzy między swoimi postaciami, a wydarzeniami, w których uczestniczą. Mimo, że opisywane przez autorkę sytuacje są wyolbrzymione i często mało wiarygodne, czytelnicy w dość łatwy sposób odniosą je do własnego życia. Noszczyńska jako doskonała obserwatorka ludzkich zachowań buduje na podstawie swoich spostrzeżeń niezwykle ciekawe i ujmujące charaktery. Wielu czytelników z pewnością odnajdzie się w roli zapracowanej i poświęcającej prywatne życie sprawom zawodowym Julii czy znajdzie płaszczyznę porozumienia z uczynną i przyjazną babcią Liszkową.

Fabuła powieści „Mogło być gorzej”, mimo swojej prostoty, zaskakuje niespodziewanym zakończeniem. Danuta Noszczyńska w doskonały sposób zwodzi czytelnika na manowce, serwując mu liczne wątki poboczne i pozornie nieistotne wydarzenia, które w ogólnym rozrachunku okazują się mieć kluczowe znaczenie. Autorka w swoich książkach doskonale łączy elementy powieści obyczajowej z detalami prawdziwych, trzymających w napięciu kryminałów. Wielbiciele każdego z tych gatunków po lekturze „Mogło być gorzej” z pewnością poczują się usatysfakcjonowani.

Styl i język książki są wspaniałą wizytówką autorki, którą Noszczyńska popisuje się niemal w każdej swojej powieści. Także w „Mogło być gorzej” nie zabrakło ciętego języka, niecodziennych porównań czy rozbawiających do łez dialogów. Autorka, wkładając w usta swoich bohaterów potoczyzmy, chce ich jedynie uwiarygodnić, ukazać, że tak samo jak czytelnicy kierują się w życiu emocjami i biorącymi często górę nad rozsądkiem uczuciami.

„Mogło być gorzej” to publikacja kierowana przede wszystkim do kobiet, jednak czytelnicy płci męskiej również znajdą w powieści coś dla siebie. Jako zabawna i wciągająca – lektura książek Noszczyńskiej doskonale spełnia wymogi powieści, które czyta się dla relaksu i z niesłabnącym entuzjazmem . „Mogło być gorzej” to obok „Hormonu nieszczęścia” i wcześniejszych dzieł Noszczyńskiej jedna z bardziej udanych publikacji.

Kup książkę Mogło być gorzej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Mogło być gorzej
Książka
Mogło być gorzej
Danuta Noszczyńska
Inne książki autora
Ten jeden jedyny
Danuta Noszczyńska0
Okładka ksiązki - Ten jeden jedyny

Nie goni się króliczka, który nie ucieka... Powieść ukazuje przeplatające się ze sobą historie miłosne kilu przyjaciółek. Bohaterkami są trzy dziewczyny;...

Nieświęta rodzina
Danuta Noszczyńska0
Okładka ksiązki - Nieświęta rodzina

Czy można nauczyć się  miłości?  Przewrotna opowieść o rodzinie tak typowej, że aż innej ... Aga przyszła na świat w domu, w którym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Było to bowiem jedno z tych, najprzykrzejszych przebudzeń, kiedy człowiek, po spędzonej w odmętach nieświadomości nocy, rano gwałtownie sobie przypomina całą beznadzieję poprzedniego dnia.


Więcej

nagle w drzwiach objawił się, długi jak miesiąc, chudy jak wypłata, organ nadzorczy naszej placówki.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy