Recenzja książki: Mitologia nordycka

Recenzuje: gocha

Zaznaczmy od razu: Mitologia nordycka nie jest najwybitniejszym dziełem Neima Gaimana, który swoje umiłowanie mitów i baśni pokazał już niejednokrotnie w dużo ciekawszy sposób, choćby w Amerykańskich bogach. Nie znaczy to jednak, że najnowsza książka Gaimana nie może się podobać czy że jej lektura miałaby być stratą czasu.


Już we wstępie Gaiman wyznaje, że nordycka mitologia jest jego ulubioną - i to już od czasów dzieciństwa: Mity nordyckie to mity mroźnych krajów, niemiłosiernie długich zimowych nocy i niekończących się letnich dni. Mity ludy, który nie do końca ufał swoim bogom, a nawet ich nie lubił, choć żywił do nich szacunek i lęk.


Nic dziwnego, że po latach wplatania wątków mitologicznych w powieści, opowiadania czy też wiersze, pisarz zdecydował się na dokonanie własnej reinterpretacji mitologii nordyckiej. Jak sam zaznacza, starał się przygotować ją z szacunkiem i miłością wobec oryginału, ale tak, by osadzić go we współczesności i dzięki temu pozyskać dlań nowych odbiorców. Zatem jak wypada retelling tych historii w ujęciu Gaimanowskim? Czy pisarzowi udało się być zarówno wiernym pierwowzorowi, jak i przenieść te historie do XXI wieku?


Większość opowiadanych historii koncentruje się wokół postaci Odyna, Thora i Lokiego - trójkąt ten dostarcza materiału do opowieści aż nadto. Mity z ich udziałem mają różny ciężar: od ponurych i mrocznych, przez nieco weselsze, aż do takich, które trudno nazwać inaczej, jak komedią slapstickową w mitologicznych szatach. Część z tych opowieści zawłaszczyła popkultura i są nam doskonale znane, część Gaiman opowie większości czytelników po raz pierwszy.


Prowadzeni od powstania wszechświata aż po Ragnarök, przyglądamy się swarliwym bogom, ich spiskom i gierkom, lecz cała historia zaprezentowana jest w tradycyjny sposób, dosyć daleki od stylu, do jakiego przyzwyczaił czytelników autor Koraliny. Podczas lektury skojarzenia z Parandowskim i jego mitologią, znaną każdemu uczniowi, nasuwają się same. Do pełni czytelniczego szczęścia zatem trochę brakuje - przede wszystkim brakuje humoru i błyskotliwych dialogów, z których słynie Gaiman. To w pewnym stopniu zrozumiałe - twórca ograniczony był materiałem źródłowym, a także własnym założeniem podejścia doń z pełnym szacunkiem , co w tym przypadku oznacza minimum zmian i doprawiania historii „po swojemu”.


Warto tę książkę przeczytać, bo jednak mitologia nordycka nie jest raczej wykładana w szkołach, a kilka sezonów „Wikingów” nie uczyni z nikogo specjalisty w tej dziedzinie. Pisarzowi należy się uznanie także za „odkurzenie" kobiecych postaci i nadanie nordyckim boginiom pewnego rysu drapieżności. Wiernym miłośnikom twórczości Gaimana zaś pozostaje czekać na kontynuację Amerykańskich bogów, by w pełni rozkoszować się niepowtarzalnym talentem Gaimana do opowiadania baśni.

Kup książkę Mitologia nordycka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Mitologia nordycka
Książka
Mitologia nordycka
Neil Gaiman
Inne książki autora
Koniec światów. Tom 8
Neil Gaiman0
Okładka ksiązki - Koniec światów. Tom 8

Kolejny tom bestsellerowej sagi fantastyczno-obyczajowej o Władcy Snów Sandmanie. Album składa się z kilku krótkich historii, opowiadanych przez ludzi...

Gwiezdny pył
Neil Gaiman0
Okładka ksiązki - Gwiezdny pył

Młody Tristan Thorn zrobi wszystko, byle tylko zdobyć lodowate serce pięknej Victorii - przyniesie jej nawet gwiazdę, której upadek z nieba oglądali razem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy