Niesforny Misiek
„Jestem takim gadułą, że niektórzy nie mogą ze mną wytrzymać” – mówi o sobie Misiek – „Bo rozmawianie z ludźmi to moje hobby. Mogę to robić całymi dniami. Właściwie nie robi mi różnicy z kim rozmawiam”. Takiemu szczeremu wyznaniu trudno się oprzeć, podobnie zresztą jak książce Katarzyny Majgier „Misiek, co ty opowiadasz?!”
Tytuł tej zabawnej opowieści to zdanie, które rezolutny chłopiec słyszy chyba najczęściej – oczywiście pod warunkiem, że ktokolwiek zdoła wtrącić więcej niż jedno słowo w trakcie jego monologu. Ten niezwykle wygadany sześciolatek dla zaspokojenia swojej nieustającej potrzeby mówienia wymyślił nawet przyjaciela, Słuchacza, który lubi słuchać tylko i wyłącznie opowieści Miśka i – oczywiście – tylko z nim się przyjaźni.
Ów Słuchacz to nie jedyny wytwór bujnej fantazji bohatera. Na potrzeby chwili, w trakcie rozmowy z Majką, Misiek wymyśli jeszcze Podziemniaka, żyjącego - jak sama nazwa wskazuje - pod ziemią i bawiącego się czerwonym traktorem chłopca. Nie można także pominąć Myślnika, który ma w domu ponad sto komputerów i na skonstruowanej ze starego telewizora rakiecie lata po całym kosmosie.
Zamiast tych wyimaginowanych przyjaciół chłopiec wolałby mieć psa, bo, niestety, na towarzystwo innych dzieci nie ma co liczyć. Jest odrzucany z powodu swej tuszy, a niepewność maskuje opowiadaniem niezwykłych historii. Zresztą te drobne kłamstewka coraz częściej goszczą w jego życiu - jak choćby to o kocie, który rzekomo zakopał mięso z obiadu w doniczce z kwiatkiem.
Powiastka Majgier, przeznaczona dla dzieci, została uhonorowana wyróżnieniem w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Tak jak jury doceniło Miśka i jego dar snucia historii, tak i młodzi czytelnicy powinni polubić niesfornego bohatera. Tym bardziej, że Misiek szykuje się do szkoły, a zafascynowany literkami może wciągnąć do Klubu Intelektualistów wszystkich wielbicieli jego przygód. Jeśli dzieci przetrwają gadulstwo chłopca, będą mogły pośmiać się z wielce oryginalnych rysunków Natalii Talarek oraz z niezliczonych pomysłów ich rówieśnika. Tylko uwaga, dzieci – nie próbujcie naśladować Miśka!
Dwunastoletnia Magda nie pasuje do reszty swojej rodziny. Nie lubi — jak matka— malowania paznokci oraz zapachu lakieru do włosów. Nie...
Siedemnastoletnia Vanessa wychowała się w kiosku z gazetami. Nauczyła się czytać z gazet i czerpać z nich wiedzę o świecie, czyli modzie, urodzie, luksusowych...