Recenzja książki: Między prawem a sprawiedliwością

Recenzuje: Justyna Gul

Droga do prawdy i sprawiedliwości

W systemie prawa karnego obywateli reprezentują dwa równorzędne i niezależne organy ścigania: policja wykrywająca sprawców przestępstw i prokuratura oskarżająca ich przed sądem. Oto opowieść o nich (…) - tak zaczyna się popularny serial „W obronie prawa”, tak też mogłaby zaczynać się znakomita książka Pawła Pollaka, zabierająca nas w ekscytującą podróż po meandrach wymiaru sprawiedliwości.
„Między prawem a sprawiedliwością”, bo taki brzmi tytuł zbioru, to cztery opowiadania kryminalne powiązane ze sobą postaciami policjantów, prokuratorów oraz adwokatów. W „Zakażonej”, „Dawcy”, „Wykluczonym” i „Złodzieju trumien” zastanowimy się, czy można jednoznacznie wskazać winnych, czy prawo jest doskonałe oraz jak wiele może być odcieni szarości.
W „Zarażonej” zmierzymy się z problemem świadomego zarażania wirusem HIV. Reakcja osoby, która dowiaduje się że jest nosicielem, co więcej, że jest nosicielem za sprawą ukochanej osoby, jest rozbita pomiędzy niedowierzanie, rozpacz, a pytanie „dlaczego ja?”. Człowiekowi usuwa się ziemia spod nóg, ale, czy ogarnięty nienawiścią może zabić?
Pożar starej kamienicy stał się tłem do wydarzeń uchwyconych przez autora w „Wykluczonym”. Sześć osób stłoczonych na zagrożonym runięciem balkonie stanowi tu doskonałą próbę badawczą. Co ludzie w skrajnej sytuacji są gotowi zrobić, by przeżyć? Czy posuną się do tego, by wyeliminować najsłabsze ogniwo? Pech chce, że dociekliwy lekarz sądowy dopatrzył się zmiażdżonych palców u sześćdziesięcioletniego bezdzietnego wdowca, emerytowanego nauczyciela. Czyżby zadziałało tu prawo dżungli?
„Dawcą” jest Luke, sparaliżowany po samą szyję od 9 lat chłopak. Mimo choroby stara się żyć „pełnią życia” (o ile tak można powiedzieć o kimś całkowicie unieruchomionym). Możesz leżeć i czekać na wynalezienie cudownej terapii (…) - mówi do poznanego w szpitalu kolegi - i umrzeć w tym oczekiwaniu, albo  starać się zrobić coś sensownego ze swoim życiem. Czy oddanie nerki umierającej żonie jednego z lekarzy jest właśnie tym sensownym rozwiązaniem? Zabieg, przeprowadzony jest w prywatnej klinice, był utrzymywany w ścisłej tajemnicy, a śmierć chłopaka nie pozwala sprawdzić, czy wyrażona została przez niego zgoda na operację. Czy może odłączenie respiratora też było decyzją Luka? Jest ktoś, kto nie umie w to uwierzyć - kochająca matka.
To właśnie „Dawca” jest opowiadaniem, które poruszyło mnie najbardziej, zmuszając do zastanowienia się nad kwestiami etyki zawodowej i eutanazji. Znakomita, sugestywna i przerażająco prawdziwa historia całkowicie przysłoniła kolejny tekst, a „Złodziej trumien” wydaje się przy losach Luka zaledwie przeciętny.
„Między prawem a sprawiedliwością” to jednak coś więcej niż cztery opowiadania pełne wyrazistych postaci. Proces dochodzenia do prawdy prowokuje bowiem pytania o konieczność przedefiniowania pojęcia dobra i zła oraz o system określonych wartości funkcjonujących w społeczeństwie. Pollak stworzył tym samym książkę odpowiednią nie tylko dla wielbicieli dobrego kryminału, ale dla wszystkich szukających w życiu sensu i sprawiedliwości.

Kup książkę Między prawem a sprawiedliwością

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Między prawem a sprawiedliwością
Książka
Inne książki autora
Przepustka do męskości
Paweł Pollak 0
Okładka ksiązki - Przepustka do męskości

Kolejny dzień, kolejne morderstwo. Praca gliniarza nigdy się nie kończy W jednej z dzielnic Wrocławia dochodzi do makabrycznego morderstwa. Komisarz Marek...

Zbyt krótkie szczęście
Paweł Pollak0
Okładka ksiązki - Zbyt krótkie szczęście

We wrocławskiej dzielnicy Biskupin zostaje zastrzelonych dwoje licealistów. Dziewczyna i chłopak będący parą. Śledztwo, które podejmuje komisarz Marek...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy