Wiedzę można przekazywać w interesujący lub nieciekawy sposób. Ile razy słyszy się od uczniów stwierdzenie, że nie lubią lekcji historii, bo ta jest… nudna! Zdecydowanie nie nudna, lecz fascynująca i pomysłowo zaprezentowana jest historia w książce Maja Orety i skarb Szkocji Elizy Sarnackiej-Mahoney.
Maja, tytułowa bohaterka książki, odkrywa, że na skutek dziwnych zbiegów okoliczności jej dom stał się portalem przenoszącym w czasie i został z niego skradziony rodowy pierścień. W towarzystwie swojej przyjaciółki, Weroniki, Maja z zapartym tchem wysłuchuje opowieści babci, która wyjaśnia dziewczynkom, skąd klejnot wziął się w rodzinie Orety. Maja dowiaduje się również, że spoglądając daleko w przeszłość, może doszukać się pokrewieństwa z Williamem Wallace’m, Walecznym Sercem! Niewiele się zastanawiając, dziewczynki korzystają z tajnego przejścia i przenoszą się do XIII-wiecznej Szkocji. Przygody i wspomnienia z tej wyprawy na zawsze zapadną im w pamięć.
Obok zdumiewających, ale momentami również zabawnych przygód Mai i Weroniki młody czytelnik z powieści Elizy Sarnackiej-Mahoney sporo dowie się o templariuszach. Ci bowiem odgrywają wręcz kluczową rolę w całej opowieści. Autorka nie przytacza jednak całej historii rycerskiego zakonu, ale mówi tyle, by młody odbiorca mógł w ogóle zrozumieć, kim byli, co robili i skąd wzięło się tyle spiskowych teorii na temat templariuszy. Tak właśnie powinna wyglądać lekcja historii – opowiedziana z pasją, lekko i ciekawie, niejako przemycająca najbardziej istotne fakty i wiadomości.
Jednak nie tylko na templariuszach skoncentrowała się autorka. Eliza Sarnacka-Mahoney ukazuje też życie i losy dzieci w czasach średniowiecza. Obraz biedy i niedoli najmłodszych zestawia ze współczesnymi rozkapryszonymi kilkulatkami, którymi opiekowała się Maja. Podczas podróży w czasie Maja stwierdza, że już nigdy nie będzie narzekać na szkołę, że obserwując średniowieczne dzieci, jest jej strasznie przykro. Maluchy, często sieroty, nie mogły bowiem w tych czasach liczyć na wiele: na zabawki, edukację czy uwagę rodziców.
Maja Orety i skarb Szkocji to dynamiczna, ciekawie skonstruowana i pełna wiedzy historycznej opowieść, która przypadnie do gustu zarówno dziewczętom, jak i chłopcom. Książkę czyta się jak najlepszą historię przygodową, przyswajając przy okazji informacje dotyczące średniowiecza i zakonu templariuszy. Takich książek powinno pojawiać się na rynku wydawniczym zdecydowanie więcej. Trzeba mieć więc tylko nadzieję, że kolejny tom przygód Mai Orety niebawem się ukaże.
Ile wąsów ma kot? Ile wody może wypić wielbłąd? Dlaczego noże stołowe mają zaokrąglone czubki? Ile kilometrów włosów rośnie przeciętnemu człowiekowi w...
Czym jest sukces w dzisiejszym świecie? Odpowiedź nigdy nie była prostsza. Gdzie nie spojrzeć tam ściągi i gotowce podsuwane nam przez kulturę masową –...