Recenzja książki: Ludzie na walizkach

Recenzuje: Katarzyna Krzan

DOŚWIADCZENIE HIOBA

 

Jak rozmawiać o śmierci, bólu i cierpieniu nie popadając w sentymentalizm, ckliwość i gładkie frazesy? Jak dotykać istoty rzeczy zadając czasem trudne pytania? Czy cierpienie naprawdę uszlachetnia? Czy jest to tylko marne pocieszenie dla ludzi doświadczających bólu? Śmierć czeka przecież każdego z nas, jest czymś tak naturalnym jak narodziny. A jednak odsuwamy wszelkie myśli o niej w możliwie jak najdalszą przyszłość, a najchętniej odsunęlibyśmy świadomość jej istnienia w niebyt. Szymon Hołownia, popularny obecnie prezenter telewizyjny w rozmowach z ludźmi, którzy na co dzień ocierają się o śmierć, zmagają z bólem i cierpieniem, pokazuje, że o sprawach ostatecznych, a przecież dotyczących każdego z nas można rozmawiać. Więcej – trzeba to robić. Nie samą rozrywką żyje człowiek.

 

„Ludzie na walizkach” to książka momentami wstrząsająca. Mówi przecież o kalectwie, cierpieniu, umieraniu, śmierci, która przy niektórych z nas jest bardzo blisko. Opowiada o podejmowaniu najtrudniejszych decyzji, w których stawką nie jest zakup nowego samochodu, ale życie. Rozmówcy Hołowni to przedstawiciele różnych środowisk: sparaliżowany młody eks-biznesman, aktor Krzysztof Kolberger, anestezjolog, neonatolog, neurochirurg, profesor uniwersytecki, rodzice zmagający się z chorobą syna, a także sam czytelnik, który sobie również musi zadać pytania dotyczące swojego przeżywania cierpienia. Chyba wszyscy jesteśmy takimi „ludźmi na walizkach”, podróżnikami, bywającymi w świecie tylko przez moment, ale za to kurczowo trzymającymi się zawartości naszego bagażu, jakby to było największym skarbem. To, co nam się przytrafia może być krótką przygodą turysty, której konsekwencje zaważą potem na całym życiu.

 

Banalne są stwierdzenia, że choroba nie wybiera, że wypadki chodzą po ludziach. Jednak nikt z nas nie przyjmuje do świadomości przypadków, poszukując w nich głębszego sensu i odnosząc przytrafiające się nam zdarzenia do jakiegoś uniwersalnego planu. Takich wyjaśnień nam potrzeba w obliczu nieszczęścia, śmierci kogoś bliskiego. Takich wyjaśnień dostarcza wiara. Musi być ona jednak na tyle silna, by przetrwała próbę. Bo przecież w obliczu niesprawiedliwości zawsze rodzi się w nas bunt. To książka niezwykle prosta i mądra zarazem, bo dotykająca spraw trudnych, dotyczących nas wszystkich, choć w nierównym stopniu. Szymon Hołownia ma niezwykły dar pisania o głębokich treściach w sposób niezwykle przystępny i mądry zarazem. Taka była przecież jego poprzednia książka „Tabletki z krzyżykiem”.

Kup książkę Ludzie na walizkach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ludzie na walizkach
Książka
Ludzie na walizkach
Szymon Hołownia
Inne książki autora
Boskie zwierzęta
Szymon Hołownia0
Okładka ksiązki - Boskie zwierzęta

Czy zwierzęta idą do nieba, a jeśli tak, to gdzie są, gdy my jesteśmy w czyśćcu?  Czy jedzenie mięsa w poniedziałek, wtorek, środę, czwartek, sobotę...

Last minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie
Szymon Hołownia0
Okładka ksiązki - Last minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie

Miłośnik egzotycznych lotnisk i najgorszych hoteli Szymon Hołownia – przemierzył setki tysięcy kilometrów, aby odkryć dla nas chrześcijaństwo na...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy