Recenzja książki: Latający kapelusz i inne szalone eksperymenty

Recenzuje: Damian Kopeć

Nauka poprzez (świetną) zabawę

Książka Latający kapelusz i inne szalone eksperymenty to propozycja dla starszych dzieci, ciekawych świata i praw nim rządzących. Propozycja poznawania praw fizyki i chemii poprzez eksperymenty. W szkole nie zawsze jest to – z różnych powodów – możliwe. W szkole zdobywa się uporządkowaną wiedzę, której przyswojenie często nie jest interesujące (chociażby żmudne uczenie się wzorów, definicji). Wadą takiej formy zdobywania informacji jest często brak ich ścisłego związku z tak zwanym normalnym życiem. Poznajemy zasady i prawa - nie potrafimy zastosować ich do świata nas otaczającego, do codzienności. Książki popularyzatorskie w stylu Latającego kapelusza pozwalają obserwować, jak różnorakie prawa działają tuż obok nas. Jak ułatwiają zrozumienie świata. Pozwalają odejść od czystej abstrakcji i zobaczyć zastosowanie wiedzy w życiu każdego z nas.

Eksperymenty zaprezentowane w książce zostały podzielone na grupy tematyczne odnoszące się do działów nauki – takie jak doświadczenia związane z wodą, powietrzem, ruchem, słuchem i widzeniem, z reakcjami chemicznymi. Każde zadanie, które pozwala w prosty sposób zaobserwować jakieś ciekawe zjawisko, jest opisane w podobny sposób. Określone zostaje, czego w nim potrzebujemy, jakie akcesoria są niezbędne, jak należy przeprowadzić eksperyment, jak powinien on przebiegać i jakie możemy z niego wysnuć wnioski. Dodatkowo autorzy raczą czytelnika ciekawostkami. Forma zadań jest zwięzła, zabawna i intrygująca. Urozmaicają je humorystyczne rysunki. Cechą wspólną proponowanych w książce doświadczeń jest ich prostota. Nie wymagają skomlikowanych akcesoriów i przygotowań, choć czasami powinny być wykonywane pod nadzorem osoby dorosłej (np. zadania z użyciem ognia).

Ta książka wymaga pewnego zasobu wiedzy, inaczej trudno będzie zrozumieć wytłumaczenia opisywanych tu eksperymentów. Docelową grupą odbiorów są nastolatki w wieku 10-12 lat. Zadania są niebanalne i świetnie ilustrują wybrane zjawiska. Pokazują, jak działają zasady fizyki i chemii nie na wymyślnych laboratoryjnych przykładach, a w normalnym życiu – chociażby w kuchni. Budzą ciekawość, są proste w przeprowadzeniu i niebanalne we wnioskach. Świetna popularyzatorska robota, warta polecenia.

Kup książkę Latający kapelusz i inne szalone eksperymenty

Zobacz opinie o książce Latający kapelusz i inne szalone eksperymenty
Autor
Szczerbata śmierć