Recenzja książki: Last minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie

Recenzuje: Karolina Mucha

Kim jesteś? Studentką, nauczycielką, sprzedawcą, lekarzem? Matką, córką, bratem, wnukiem? Pasjonatem filmów, książek, kibicem, miłośnikiem kawy, piwa lub frytek?

 

A co z wyznaniem? Czy i ono Cię w jakiś sposób określa? Jeśli tak, czym dla ciebie jest to, w co wierzysz? Może wiara to przede wszystkim uczestnictwo w cotygodniowym nabożeństwie? Albo codzienna modlitwa? Przyjmowane kolejno sakramenty? Świąteczna choinka i wielkanocny koszyk? Treść i sens życia?

 

Nie, w recenzowanej książce, nie znajdziemy odpowiedzi na powyższe pytania. O wiele bardziej prawdopodobne, że pod wpływem Last minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie Szymona Hołowni zrodzi się ich jeszcze więcej. Chociaż sam autor nie zadaje ich wprost czytelnikom, to jego osobiste refleksje oraz zapisy rozmów odbytych podczas podróży (przynajmniej w założeniu) dookoła świata ukazują tak niejednolity obraz chrześcijaństwa, że trudno nie zabrać głosu w tej wielowątkowej i wielojęzykowej rozmowie. Zapiski Hołowni udowadniają bowiem, że istnieją tysiące sposobów realizowania tych samych idei, wypełniania treścią swej wiary. W książce pojawiają się ci, których życie upływa na modlitwie, nieustających rozmowach z Bogiem, prowadzonych za klasztornymi murami. Ale obok nich przemykają ciągle czymś zajęci aktywiści, każdego dnia spotykający się z rzeszami wiernych, wspierający ich w trudach codzienności. Głosy nawołujące do walki o czystość wyznania i bezwzględny powrót do tradycji przeplatają się z tymi, które mówią o potrzebie wyjścia naprzeciw nowoczesności, chociażby poprzez odprawianie Mszy świętych w centrach handlowych. Są ludzie, opiekujący się przez całe życie najbardziej wzgardzonymi i odrzuconymi przez świat, albo spędzający całe lata na tłumaczeniu Biblii na język znany grupie zaledwie tysiąca osób. Zdarzają się kaplice wypełnione po brzegi oraz nabożeństwa, w których nie uczestniczy nikt prócz kapłana.

 

Już sama ta wielość ukazanych tu twarzy chrześcijaństwa czyni z Last minute... ciekawą lekturę. Dodatkowo wrażenie to potęguje błyskotliwa, pełna odważnych metafor narracja oraz widoczne próby poznania i zrozumienia poszczególnych czynników – geograficznych, historycznych, społecznych – wpływających na specyfikę odwiedzanych miejsc. Szkoda tylko, że kryterium wyboru odwiedzanych krajów nie jest do końca jasne: można odnieść wrażenie, że było ono bardzo subiektywne, naznaczone własnymi doświadczeniami i „znajomościami” autora (do czego oczywiście miał on prawo, ale niejako podważa to obiektywizm prezentowanego obrazu chrześcijaństwa). Brakuje także podpisów pod zdjęciami, tym bardziej, że nie wszystkie przedstawione na nich miejsca czy osoby zostały opisane w tekście.

 

Jednak, mimo pewnych niedociągnięć, Last minute... zasługuje na uwagę – chociażby z tej przyczyny, że jest to książka z misją, przesłaniem, jasno określonym celem. Przypomina o żyjących bliżej lub dalej braciach i siostrach w wierze. A poprzez ukazanie różnorodności Kościoła, udowadnia nie tylko jego powszechność, ale i wielkość. I to, że chociaż w różnym stanie, nie zawsze w najlepszej kondycji, ale jednak wciąż trwa – od dwóch tysięcy lat.

 

A jaki jest nasz w nim udział?

 

Kup książkę Last minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Last minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie
Inne książki autora
Fabryka jutra. Jak postanowiłem rzucić wszystko i uratować świat mojej córki
Szymon Hołownia0
Okładka ksiązki - Fabryka jutra. Jak postanowiłem rzucić wszystko i uratować świat mojej córki

Pierwsza książka Szymona Hołowni po życiowej rewolucji Znany publicysta i działacz społeczny w bardzo osobistym tonie opowiada o kulisach swojego...

Instrukcja obsługi solniczki
Szymon Hołownia 0
Okładka ksiązki - Instrukcja obsługi solniczki

Hołownia nie należy do tych, co "patrzą na prawo, patrzą na lewo. A patrząc - widzą wszystko oddzielnie, że dom..., że Stasiek..., że koń..., że drzewo...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy