Recenzja książki: Kukły

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Prokurator Jakub Kania, tym razem na progu swojej kariery, wyrusza z niemiecką dziennikarką Ursulą Foerster w podróż szlakiem tajemnicy sprzed lat. Jak zawsze w swoich tekstach Maciej Siembieda tworzy wielowątkową fabułę, także w Kukłach, tym razem splatając historię sprzed wojny z ciekawostkami dotyczącymi przeszłości. Tu dodatkowo, przy okazji, pojawia się postać babci Jakuba.

W 1997 roku włodarze Gdańska otrzymują propozycję przekazania kolekcji cennych odznak policyjnych w zamian za umieszczenie tablicy pamiątkowej Heinza Richtera. Dociekliwy Kania odkrywa, że Richter ma na sumieniu zbrodnie wojenne i transakcja okazuje się nieco szemrana. Oczywiście odkrycie Kani jest mocno nie na rękę gdańskim decydentom, zatem bohater zostaje wysłany na przymusowy urlop, który przypadkiem splata się z innym zadaniem, prowadzącym do tajemnic związanych z Heinrichem Himmlerem.

Bohater rusza szlakiem przeszłości i fascynacji Hitlera zjawiskami nadprzyrodzonymi. Upodobanie do okultyzmu było w Europie przełomu XIX i XX wieku powszechne, jednak w Niemczech stało się ono za sprawą Adolfa Hitlera i jego wyznawców sprawą narodową. Ariozofia nazistów, leżąca u podstaw antychrześcijaństwa i antyjudaizmu, była podstawą nazistowskiej koncepcji rasy wyższej, co stało się bezpośrednią przyczyną konfliktu wojennego w Europie.

Koncepcje nazistów angażowały mitologię germańską, wykorzystując ją w symbolach i obrzędach, z tym że centrum tej nowej religii był Adolf Hitler. Tajemnica spalonego w 1939 pałacu Trauwitzów i zbrodnie z czasów wojny sprawiają, że sprawa oferowanej władzom miejskim w Gdański kolekcji staje się jedynie przyczynkiem do wyjaśnienia zagadek, o których próbowano zapomnieć.

Maciej Siembieda słynie z precyzyjnego łączenia wielkiej historii ze współczesnymi tajemnicami. Doskonale i wielowątkowo konstruuje fabułę, która angażuje te elementy przeszłości, które nie są opisane w podręcznikach, a które od lat budzą emocje. Szukając wyjaśnienia tajemnic, prowadzi czytelników w zakamarki, o których wielu z nas nie ma pojęcia.

Kukły, to po 444, Wotum oraz powieści Miejsce i imię czwarta powieść autora z cyklu z Jakubem Kanią. Tu akcja jest dużo spokojniejsza niż w poprzednich tomach, emocji sporo mniej. Sprawa sensacji związanych z okultystycznym działaniem Himmlera też wydaje się już dosyć znana, choć oczywiście w tym ujęciu nie sposób odmówić Maciejowi Siembiedzie oryginalności. Nie ukrywam jednak, że zatęskniłam za „starym" Jakubem, a książka chwilami wydawała mi się nieco nużąca.

Polecam przede wszystkim czytelnikom trzech poprzednich tomów.

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna bóg

Kup książkę Kukły

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Kukły
Książka
Kukły
Maciej Siembieda
Inne książki autora
444
Maciej Siembieda0
Okładka ksiązki - 444

Dlaczego obraz Matejki przepowiadający losy świata do dziś pozostaje w ukryciu? Sensacyjna powieśc oparta na prawdziwych wydarzeniach. W wypadku samochodowym...

Gambit
Maciej Siembieda0
Okładka ksiązki - Gambit

Żeby wygrać, trzeba kogoś poświęcić. A co, jeśli ofiarą masz być właśnie ty? ,,Kiedyś pojmiesz sens tego manewru. Nazywa się gambit." Brawurowy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy