By mógł istnieć porządek, potrzebne są rządy. Ważne, żeby osoba rządząca miała prawidłowo ukształtowaną hierarchię wartości. Kto tu rządzi? to propozycja Wydawnictwa Literatura opowiadająca o tym, jak wygląda Demokracja od podwórka. A jak wygląda? Warto sięgnąć po lekturę, by się o tym przekonać.
Młody czytelnik zainteresuje się treścią od pierwszej strony. Wraz z bohaterami – Oleśką i jej przyjaciółmi – musi opracować nowe zasady funkcjonowania państwa, w którym król cisnął koronę w kąt i z wypakowaną po brzegi walizką wyruszył w siną dal. Dobrze chociaż, że wychowawczyni Oleśki – Marchewa o pomarańczowych włosach – rzuciła, niejako na odchodne (dzwonek szczęśliwie uwalnia uczniów od władzy nauczycieli) kilka podstawowych pojęć (autokracja, władza kolegialna, równe prawa, sprawiedliwość, tolerancja, wzajemna pomoc i szacunek), które to pojęcia systematycznie pojawiać się będą na kartach książki.
Jak urządzić owo porzucone królestwo? – z pewnością nie każdy podążający na boisko zaprzątał sobie tym głowę, ale Oleśka – tak. Kolejne rozdziały to zabawna treść, ukazująca codzienne życie dziecka (zabawa, nauka, relacje rodzinne i koleżeńskie, problemy, wybory), a ta w połączeniu z komiksowymi opisami „demokratycznych” sytuacji oraz działań prowadzi do rozwiązania zadanej przez Marchewę pracy domowej (przy okazji czytelnik zrozumie znaczenie dobrego zarządzania, mocy argumentów oraz idei, przynależności do grupy, wspólnie podejmowanych decyzji, konieczności wypełniania obowiązków oraz potrzeby solidarności, ale i zła niesionego przez przemoc).
Zastosowany przez Grażynę Bąkiewicz sposób przekazu jest zabawny. Kilkadziesiąt pytań, zapisanych w dymkach po wewnętrznych stronach okładki, stanowi doskonałe wprowadzenie w treść zagadnień omówionych w książce. A przyznać trzeba, że jest się nad czym zastanawiać: obok historii demokracji, rodzajów władzy, kampanii i praw wyborczych oraz poglądów politycznych uwaga czytelnika skupiona zostaje nie tylko na pozytywnych wartościach, równouprawnieniu, reformach i solidarności grupy, ale również na bezprawiu, pomówieniach, dyktaturze oraz buncie. Wszystko to pomoże zrozumieć, jak trudną rolę do spełnienia mają rządzący grupami, stowarzyszeniami czy państwami.
Książka Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka w prosty sposób przybliża młodemu czytelnikowi polityczne zasady rządzące światem dorosłych (nie zawsze uczciwe). Zrozumiały język przekazu, wyjaśnienia politycznych zwrotów w sposób zrozumiały dla dziecka, fakty historyczne (sprawnie wplecione w tekst oraz zamieszczona na końcu komiksowa Opowieść o historii demokracji), życiowe zasady, śmieszne dialogi, zabawne sformułowania, a także stonowane ilustracje autorstwa Artura Nowickiego to elementy nie tylko wzmagające przekaz, ale również ułatwiające zrozumienie oraz zapamiętanie. Końcowe pytanie skierowane bezpośrednio do czytelników: Może wy macie pomysł? zachęca do zastanowienia się, opracowania planu, podjęcia inicjatywy.
Publikacja Wydawnictwa Literatura zainteresuje uczniów starszych klas szkoły podstawowej, pomagając przy tym rodzicom i nauczycielom w kształtowaniu obywatelskiej postawy młodego pokolenia.
Nazywam się Aleks i mam dwanaście lat. Moim największym problemem jest to, że nie trafiam tam, gdzie powinienem. Rozumiecie, nie te drzwi, nie ta ulica...
Zojka, bohaterka nowej powieści Grażyny Bąkiewicz, jest dziewczyną z klasy Maliny (O melba!) kiedy ją poznajemy, przeżywa trudne chwile. Niby to jeszcze...