Recenzja książki: Księżyc prawdopodobieństwa

Recenzuje: Edyta Staniec

Po bookazinie Grzegorza Drukarczyka Bogowie są śmiertelni oczekiwania czytelników wobec kolejnej książki wydawnictwa Almaz mogły być bardzo wysokie. Tak też było w moim przypadku, stąd po Księżyc prawdopodobieństwa Nancy Kress sięgnęłam z pewną obawą. To pierwszy tom trylogii Prawdopodobieństwo, która powstała jako rozwinięcie noweli nagrodzonej Nebulą, jedną z najważniejszych w świecie literatury science-fiction nagród. Nancy Kress z kolei jest niezwykle popularną w Stanach Zjednoczonych pisarką. W Polsce znana jest przede wszystkim za sprawą cyklu ŻebracyPrawdopodobieństwo powinno jednak przynieść jej podobne uznanie.

 

Co może wyniknąć z ekspedycji badawczej Ziemian, wysłanych na Świat? Tak, tak, na Świat. Świat bowiem jest obcą planetą, którą zamieszkuje społeczeństwo mocno zacofane w stosunku do mieszkańców innych planet (w tym Ziemian). Nie to jednak zaskakuje badaczy w dobie rozwoju cywilizacyjnego, podróży kosmicznych i wielkiego rozwoju nauki. Fascynujące, a zarazem przerażające u Światan, jest ich „dzielenie rzeczywistości”, sposób społecznego współżycia, zgodnie z którym można wykluczyć z grupy jednostki nie potrafiące dostosować się do panujących na Świecie realiów, a nawet - wyeliminować je fizycznie. Ten, kto nie dzieli ze Światanami rzeczywistości, jest nierzeczywisty, każdy zaś nierzeczywisty skazany jest na śmierć.

 

Jakie niespodzianki kryje planeta, na której głównym zajęciem i punktem honoru jest uprawa kwiatów? Czy grupa Ziemian pod dowództwem antropologa Ahmeda Peka Bazargana będzie w stanie wywiązać się z misji obserwacji Światan i przekonać ich, że dzielą z nimi rzeczywistość? W końcu - jakie niespodzianki dla Ziemian mają ich pobratymcy i jaki los zgotować potrafi człowiek – człowiekowi? Odpowiedzi na te pytania kryje w sobie książka Nancy Kress. A to dopiero początek historii, w której niemal wszystko jest zaskakujące.

 

Księżyc prawdopodobieństwa zawiera dużą dozę terminologii biologicznej, która - choć trudna - zupełnie nie przeszkadza w lekturze. Co więcej, jest zastosowana bardzo sprawnie, nadając powieści niepowtarzalny charakter i wydźwięk. Tu nawet osoby, które za zajęciami z zakresu biologii nie przepadały, zwrócą uwagę na niemal idealny ład, na to, jak narracja z terminologią współgra. Doskonale koresponduje to z treścią książki. Z jednej strony czytelnik zetknie się tu z wojną Ziemian z Fallerami, okupioną śmiercią wielu Ziemian, w której szala zwycięstwa miejscami przechyla się na stronę obcej cywilizacji, z drugiej strony - śledzić będzie z uwagą losy wspomnianej juz ekspedycji naukowej na dziwnej planecie Światan, istnym „raju na Ziemi”, gdzie obie strony będą się wzajemnie szpiegować.

 

Urzekające w prozie Kress jest połączenie ciekawych wątków science-fiction z sensacją i dramatem. Autorka w sposób przykuwający uwagę i naprawdę przejmujący opisała wydarzenia z punktu widzenia Ziemian dramatyczne i nie do zaakceptowania, dla Światan zaś zupełnie naturalne i powszednie. Osiągnęła prawdziwe mistrzostwo w łączeniu przeciwności. Wszystko to sprawia, że po Księżyc prawdopodobieństwa sięgnąć warto, że to książka dla każdego miłośnika fantastyki będąca po prostu lekturą obowiązkową. 

Kup książkę Księżyc prawdopodobieństwa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Księżyc prawdopodobieństwa
Autor
Książka
Inne książki autora
Żebracy nie mają wyboru
Nancy Kress0
Okładka ksiązki - Żebracy nie mają wyboru

Żebracy nie mają wyboru to dalszy ciąg Hiszpańskich żebraków. Nancy Kress powraca do stworzonego przez siebie świata - do Stanów Zjednoczonych odmienionych...

Hiszpańscy żebracy
Nancy Kress0
Okładka ksiązki - Hiszpańscy żebracy

Leisha Camden, urodzona w 2008 roku córka miliardera, jest nie tylko piękna i niezwykle inteligentna, ale należy do wciąż nielicznej grupy ludzi genetycznie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy