Jakie sekrety skrywa pałac Buckingham? I czy bycie arystokratką w dzisiejszym świecie naprawdę oznacza życie jak z bajki? Pikantne sekrety, ale także fakty na temat brytyjskiej monarchii ujawnia w biografii księżnej Diany Iwona Kienzler.
W książce Księżna Diana. Miłość, zdrada, samotność Iwona Kienzler skupia się na opowiedzeniu historii prawdopodobnie najpopularniejszej księżnej XXI wieku. Lady Di, zwana też „królową ludzkich serc", zachwyciła nie tylko Brytyjczyków, którzy widzieli w niej materiał na przyszłą szefową „firmy”, ale także ludzi na całym świecie.
Bezkompromisowość i odwaga cywilna, empatia oraz umiejętność rozmawiania ze zwykłymi ludźmi wyróżniała Dianę na tle jej arystokratycznego otoczenia. Te cechy sprawiły także, że tłumy gotowe były bronić księżnej nawet wtedy, gdy na jaw wyszły pikantne szczegóły jej romansów. Ludzkie oblicze Diany miało wpływ także na to, że gdy w 1997 roku zginęła w tragicznym wypadku samochodowym, cały świat zalał się w łzach. Śmierć Diany opłakiwały osoby, które nigdy nie miały okazji nawet zobaczyć jej na żywo.
Iwona Kienzler w biografii Księżna Diana. Miłość, zdrada, samotność stara się ukazać pełną historię Diany Spencer. I choć, jak to bywa w biografiach, zaczyna od narodzin głównej bohaterki książki, to szybko okazuje się, że nie tylko Lady Di trzeba zaprezentować czytelnikom.
W książce Iwony Kienzler znajdziemy dwa spore rozdziały poświęcone historii rodziny Windsorów. Autorka skupia się na najważniejszych zagadnieniach z przeszłości dynastii i przedstawia wiele ciekawostek związanych z bliskimi panującej obecnie królowej. Z całą pewnością rozdziały poświęcone Windsorom okażą się atrakcyjne dla czytelników słabo obeznanych z dziejami tej dynastii.
Iwona Kienzler pisze o Dianie, jej młodości oraz relacji z księciem Karolem. Jednak w życiu Diany nie zawsze było kolorowo; przeciwnie, wydaje się, jakby to właśnie smutek i kolejne rozczarowania towarzyszyły Lady Di, co zauważa także Iwona Kienzler, nie uciekając od trudnych i krępujących czasem tematów z życiorysu księżnej.
W Księżnej Dianie rola biografki jest widoczna; Iwona Kienzler czasem jasno wyraża swoje zdanie (np. oceniając książkę Zakochana księżna), stawia także liczne pytania dotyczące zachowania Diany i jej związku, poszukując odpowiedzi poprzez zebrany materiał bibliograficzny. Jednocześnie jednak nie staje po żadnej ze stron konfliktu Diana-Karol, próbując zachować obiektywność.
Autorka książki stawia na dość różnorodne źródła. W bibliografii odnaleźć można liczne odniesienia do znanych już monografii poświęconych księżnej Dianie lub dynastii Windsorów. Co ciekawe jednak, nie brakuje także odniesień do źródeł internetowych, w tym do popularnych portali plotkarskich.
Źródła, ale także konwencja narratorska, jaką przyjęła Iwona Kienzler: na poły sensacyjna, na poły – typowo biograficzna sprawia, że Księżna Diana z całą pewnością spodoba się tym czytelnikom, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat brytyjskiej rodziny królewskiej, a jednocześnie niezbyt mają ochotę sięgać po obszerne biografie, pełne suchych faktów i ustaleń.
Jeśli więc poszukujemy dość przystępnej w odbiorze i zawierającej podstawowe fakty opowieści o księżnej Dianie i Windsorach, biografia Iwony Kienzler z całą pewnością będzie satysfakcjonującym wyborem.
Rzeczpospolitej nigdy nie wykształcił się zwyczaj nadawania dziedzicznych tytułów arystokratycznych, ale rolę zachodniej arystokracji pełniła magnateria...
Popularna monografia o romansach i miłościach najsławniejszych polskich władczyń. Autorka dużo uwagi poświęca sferze obyczajowej epoki, mentalności kobiet...