Recenzja książki: Kryminalne Zakopane. Najgłośniejsze zbrodnie Podhala

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Zakopane nieprzerwanie od lat przyciąga gości z wielu regionów Polski: dawne zwyczaje góralskie są tam wciąż żywe, piękne widoki nadal zapierają dech w piersiach, a zima przychodzi zawsze na czas. I można by z radością wykrzyknąć: kierunek: Tatry!, gdyby nie… morderstwa. Książka Kryminalne Zakopane, prowadząc do podnóża górskich hal, analizuje Najgłośniejsze zbrodnie Podhala. Pomimo tego niezbyt przyjemnego aspektu – i tak warto wykrzyknąć: kierunek Tatry!

Powodem zainteresowania się przez Beatę Sabałę-Zielińską tematyką Najgłośniejszych zbrodni Podhala było dokonane przed laty zabójstwo jej czterdziestosiedmioletniego dziadka – Jana Sabały, o którym autorka pisze w rozdziale wstępnym, całą książkę natomiast poświęca jego pamięci. W każdym kolejnym rozdziale skupia się na innym zabójstwie, dzięki czemu czytelnik poznaje szczegóły tragicznych w skutkach historii ujmujących uroku pięknym Tatrom: znalezione w zatoczce przy kościeliskiej drodze ciało ciężko rannej (od uderzenia siekierą) Magdaleny (zmarła po siedmiu miesiącach), poćwiartowane przez braci zwłoki Agaty, zakopane w lesie ciało zgwałconej Kasi, systematycznie podtruwany trutką na szczury a następnie zabity metalowym prętem Edward, spalone w ognisku ciało Staszka oraz zakopane pod podłogą (wraz z rowerem) zwłoki wcześniej uduszonego Adama – to dokonane w latach 1996-2003 Najgłośniejsze zbrodnie Podhala.

W przypadku każdego z sześciu brutalnych zabójstw, do jakich doszło w pięknej scenerii Zakopanego i okolic, autorka osobiście udawała się na miejsca zbrodni, gdzie z reporterską dokładnością badała ślady, rozmawiała z ludźmi, dopytywała o szczegóły, konstruowała przebieg wydarzeń, przypominała to, co stopniowo ulegało zapomnieniu, wreszcie – pozwalała ujrzeć światło dzienne faktom do tej pory skrzętnie skrywanym. Obfituje lektura w zeznania świadków, wyjaśnienia oskarżonych, próby wprowadzania w błąd wymiaru sprawiedliwości, uzasadnienia wyroków i apelacji, a także opisy dotyczące mechanizmów działania służb oraz sądów. Są wypowiedzi oraz wyjaśnienia policjantów prowadzących śledztwa, techników kryminalistyki (dobry bywa kluczem do sukcesu), analityków, prokuratorów, sędziów, prawników, psychiatrów i psychologów. Są ekspertyzy wariograficzne, opinie biegłych, notatki z oględzin miejsc zbrodni, wyroki, motywy, dowody, poszlaki, spekulacje, umykające uwadze niuanse, zmieniające się kwalifikacje czynów, rekonstrukcje wydarzeń, ale także zaniedbania i niedopatrzenia, przyznania się do winy oraz zaprzeczenia jej, rozbieżności w zeznaniach, a nawet groteskowe sceny (zabójca gubi na miejscu zbrodni… własny dowód osobisty) i ludzie, którzy biernie wszystko obserwowali, nic z tym nie robiąc (wielu zbrodniom można było zapobiec).

Publikacja, oddana do rąk czytelników przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka, jest obszerna, szczegółowa, w całości oparta na prawdziwych zdarzeniach. Ponieważ fundamentem prawdy o podhalańskich zbrodniach są akta sądowe (prawie setka tomów) umożliwiające drobiazgową analizę poszczególnych zabójstw (odkrywanie prawdy, udowadnianie winy, wymierzanie kary), czytelnik może być pewien, że książka zawiera wyłącznie mrożące krew w żyłach fakty. Obficie używana prawnicza terminologia została dokładnie wyjaśniona. Jest mnóstwo nazwisk (niektóre celowo zmienione), dat, danych statystycznych oraz przepisów obowiązujących w okresie popełnianych zbrodni (nadal istnieją luki w polskiej procedurze karnej). Ostatni rozdział Okiem eksperta, jako dopełnienie całości, porusza równie ważne kwestie (rola biegłych kryminalistyki, wątek psychiatryczno-psychologiczny, przedawnienie zabójstwa, współpraca z Archiwum X, składy sędziowskie, problemy w więziennictwie i szpitalach psychiatrycznych, resocjalizacja osadzonych, zatarcie skazania oraz proces reintegracji ze społeczeństwem).

Lektura Kryminalnego Zakopanego, wraz z zakrwawioną okładką, to wyczerpujące studium zbrodniczego przypadku. I chociaż tam właśnie miały miejsce Najgłośniejsze zbrodnie Podhala, do górskiej stolicy i tak warto się wybrać.

Tagi: Biografie i literatura faktu Literatura faktu Literatura faktu - kryminalna

Kup książkę Kryminalne Zakopane. Najgłośniejsze zbrodnie Podhala

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Kryminalne Zakopane. Najgłośniejsze zbrodnie Podhala
Inne książki autora
Radioaktywna, czyli jak zostałam głosem z Zakopanego
Beata Sabała-Zielińska0
Okładka ksiązki - Radioaktywna, czyli jak zostałam głosem z Zakopanego

Niezwykle barwna i zabawna opowieść rodowitej góralki - znanej jako ,,głos z Zakopanego". Uzbrojona w mikrofon wyrusza na podbój Tatr, aby...

TOPR 2. Nie każdy wróci
Beata Sabała-Zielińska0
Okładka ksiązki - TOPR 2. Nie każdy wróci

Czy jest ktoś, kto nie śledził, nie komentował, nie angażował się emocjonalnie w walkę o życie grotołazów uwięzionych w Jaskini Wielkiej Śnieżnej? W Polsce...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy