Takiej ohydy żaden śmiertelnik już po mnie nie dźwignie czyli tragedia króla Edypa
Kolejną lekturą w ramach serii Lektura dobrze opracowana, tym razem przeznaczoną dla klas licealnych, jest Król Edyp Sofoklesa. Druga, obok Antygony, najbardziej znana tragedia tego greckiego autora. Historia Edypa jest mocno zakorzeniona w naszej kulturze, wywarła na niej swoje niezaprzeczalne piętno - w dużej mierze właśnie poprzez tę sztukę, kolejne inscenizacje dzieła jednego z wielkiej trójki tragików greckich (obok Ajschylosa i Eurypidesa).
Omówienie to, podobnie jak inne pozycje z cyklu, składa się z trzech zasadniczych części:
Opracowanie lektury to z kolei następujące rozdziały:
Biografia dramatopisarza jest napisana przejrzyście i ciekawie. To nie zbiór suchych faktów, ale barwny, pełen ciekawostek opis jego życia i twórczości. Postać Sofoklesa i jego poglądy są interesujące, a wiedza o nich będzie z pewnością przydatna przy zrozumieniu omawianej sztuki.
Opracowanie lektury nie jest bardzo obszerne (młodzież z pewnością się ucieszy), ale zawiera wszystkie najważniejsze elementy. Nie ogranicza się tylko do samego utworu, ukazuje szersze tło, jakim jest teatr antyczny i rola, jaką spełniał on w starożytności. Jest odpowiednio zrozumiałe, napisane bardzo przystępnie. Nie wymaga od czytelnika głębokiej wiedzy i znajomości wyrafinowanego języka. Wydaje się, że powinno spełnić swoją rolę pomocy w dobrym zrozumieniu zarówno tekstu dramatu, jak i wszystkich powiązanych z nim zagadnień.
To dzieło o charakterze uniwersalnym - niesie przekaz aktualny zawsze i wszędzie. Heroiczna bohaterka Sofoklesa przekonuje o istnieniu odwiecznych, niepisanych...
Edyp w Kolonie, Edyp w Kolonos – ostatni utwór napisany przez Sofoklesa. Jeden z trzech jego dramatów, przedstawiających tragedię Edypa;...