Recenzja książki: Koty czarne, koty białe

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Koty to bardzo miłe stworzenia. I chociaż swoje mają za uszami, ich niewinne spojrzenia oraz miękka sierść sprawiają, że człowiek szybko godzi się na kocie psikusy. Książeczka Koty czarne, koty białe pokazuje, co jest w stanie zdziałać kotka o słodkim spojrzeniu, dzięki której kocia społeczność zmieniła zdanie na temat życia w świecie (a przynajmniej w dzielnicy).

To był wyjątkowy rewir: zamieszkiwały go wyłącznie czarne koty. Ludzie – oczywiście – też mieli prawo zasiedlania okolicznych domów, jednak prym wiodły koty. Wyłącznie czarne koty (podobno tylko takie nie są w stanie wprowadzać zamieszania). Pewnego dnia z kłębowiska czarnych jak smoła zadowolonych kociaków zaczęły wyłaniać się biała mordka, białe łapki, biały ogon. Dobrze się miał ten biały kot: dorastał rozpieszczany przez wszystkich i z chęcią przyjmował smaczne kąski. A gdy już dorósł… Gdzie wyemigrowały czarne koty, gdy coraz liczniejsze białe rozgościły się – żyjąc niczym królowie – w ludzkich domach? Do czego doprowadził zmasowany atak setek tysięcy myszy? Przecież wylegujące się na fotelach i kanapach białe koty były zbyt tłuste i zbyt leniwe, by stanąć do walki z myszami. Całe szczęście, że prawdziwi bohaterowie dzielnicy – czarne koty, które przez lata trzymały w ryzach armię gryzoni – zgodziły się na powrót. Czy uda się doprowadzić do tego, by po wielkich trudach, zmianach oraz poprawkach wszyscy mogli żyć długo, szczęśliwie i kolorowo?

Przewrotna publikacja Wydawnictwa Adamada bawi oraz uczy. Zabawną historyjkę czyta się z uśmiechem na ustach. Jasny przekaz – każdy ma w życiu swoje miejsce i odpowiedzialne zadanie do spełnienia – pozwala zrozumieć oraz zaakceptować potrzeby innych: rodziny, przyjaciół, ludzi w różnym wieku, nawet tych, z którymi los zetknie nas tylko na chwilę. Pojawiające się w treści (i przedstawione graficznie) tablice z wynikającymi z tekstu prawdziwymi bądź fałszywymi twierdzeniami stanowią dla rodziców doskonałą propozycję do rozmów z dziećmi na temat współzależności, współpracy oraz współdziałania. Dodatkową pomocą służą zamieszczone na końcu książeczki zabawy logiczne (z rozwiązaniami zapisanymi odwróconą czcionką na dole stron) i Kilka rad zaadresowanych do dorosłych. Odbiór wzmaga spójność tekstu Anny Cerasoli z zabawnymi ilustracjami AnnyLaury Cantone. Twarda okładka pozwala na częste sięganie po lekturę bez obaw o szybkie jej zniszczenie.

Kilkuletni odbiorcy Kotów czarnych, kotów białych mają okazję rozwijać myślenie logiczne. Warto sięgnąć po lekturę i zanurzyć się w pełnym przygód kocim świecie.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Koty czarne, koty białe

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Koty czarne, koty białe
Książka
Inne książki autora
Pan Kartezjusz gra w statki, czyli podróże do krainy matematyki
Anna Cerasoli0
Okładka ksiązki - Pan Kartezjusz gra w statki, czyli podróże do krainy matematyki

Czy kosmici używają liczydeł? Jak zmierzyć wysokość piramidy Cheopsa za pomocą kija i cienia? Co to takiego fraktale i dlaczego łatwiej je spotkać zimą...

Wielkie odkrycie Bubal
Anna Cerasoli0
Okładka ksiązki - Wielkie odkrycie Bubal

Skąd wiadomo, ile owiec wyszło z zagrody i czy wszystkie wróciły, jeśli żyje się w czasach, kiedy nikt jeszcze nie potrafi liczyć? Poznajcie Bubal, małą...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy