Świętujemy z liczbą Pi

Ocena: 5 (1 głosów)

Kogo nazywamy ojcem liczby Pi?
Co możemy obliczyć za pomocą puszki pomidorów i metra krawieckiego?
Jak przekształcić plasterek pomarańczy w równoległobok?
Co ma wspólnego pocięta skóra wołu z Kartaginą?
Dlaczego wydanie tej książki zawdzięczamy Barackowi Obamie?

Liczba Pi obecna jest w wielu aspektach naszego życia. Nawet tam, gdzie się jej najmniej spodziewasz.
Na całym świecie 14 marca jest dniem liczby Pi. Tych, którzy chcą dłużej i radośniej obchodzić to święto matematyki, zapraszamy do fascynującej wyprawy pełnej ciekawostek, zabaw i ogromnej dawki wiedzy.

Informacje dodatkowe o Świętujemy z liczbą Pi:

Wydawnictwo: Adamada
Data wydania: 2022-03-14
Kategoria: Edukacyjne
ISBN: 9788374202800
Liczba stron: 96
Tłumaczenie: Agnieszka Liszka-Drążkiewicz
Ilustracje:Federico Mariani

Tagi: Liczby Archimedes Euklides

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Świętujemy z liczbą Pi

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Świętujemy z liczbą Pi - opinie o książce

Niezwykle inspirująca propozycja

"Świętujemy z liczbą Pi" to kolejna książka Anny Cerasoli poświęcona przybliżeniu młodym ludziom ważnych pojęć i zagadnień związanych z matematyką. Publikacja jest podzielona na trzy rodzaje treści. Są one oznaczone kolorystycznie dla łatwiejszego rozpoznania - znajdują się wśród nich informacje dotyczące bezpośrednio liczby Pi (jej powstania, zastosowania i tajemnic), propozycje zabaw i aktywności pomocnych przy organizacji np. obchodów Dnia Liczby Pi, ciekawostki, a także wiadomości przeznaczone dla szczególnie zainteresowanych matematyką uczniów lub nauczycieli (są tu np. zagadki matematyczne o wyższym stopniu trudności).

Całość jest wzbogacona przyjemnymi dla oka ilustracjami, które w dużym stopniu ułatwiają zrozumienie omawianych zagadnień - w fantastyczny sposób zostało przedstawione np. Prawo Archimedesa w odniesieniu do tego, jak statek unosi się na wodzie, sposobu zawieszenia balona w powietrzu czy ryby, która z dna zbiornika wypływa na jego powierzchnię. Wszystko jest napisane dość prostym i zrozumiałym językiem.

Książkę polecam szczególnie edukatorom/nauczycielom, którzy poszukują inspiracji, w jaki sposób zainteresować młodych ludzi nie tylko samą liczbą Pi, ale całym procesem jej powstania. Autorka świetnie wkomponowała w całość informacje dotyczące takich autorytetów jak np. Archimedes, Euklides czy Pitagoras. Moim zdaniem publikacja sprawdzi się świetnie w przypadku uczniów, którym nie jest straszne interdyscyplinarne nauczanie, ponieważ zawiera ona omówienie zagadnień matematycznych oraz ich wykorzystanie na fizyce czy biologii. Skorzystają z niej z pewnością również młodzi ludzie realizujący obowiązek szkolny w edukacji domowej. 

Uważam, że największą wartością tej publikacji jest nawiązanie do wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce, zastosowanie przykładów z naszego otoczenia jak chociażby pomysł na przekształcenie plasterka pomarańczy w równoległobok. Wszystkie zastosowane zabiegi z pewnością pobudzą wyobraźnię czytelników i zainspirują ich do poszukiwania własnych przykładów oraz zachęcą do zupełnie innego spojrzenia na matematykę, która dość często jest kojarzona jako trudny i nudny obowiązkowy przedmiot szkolny.

Link do opinii
Inne książki autora
Koty czarne, koty białe
Anna Cerasoli 0
Okładka ksiązki - Koty czarne, koty białe

Tylko jedna spośród wielu dzielnic miasta mogła poszczycić się tym, że wszystkie mieszkające w niej koty były czarne.Prawdę tę głosił wielki napis na tablicy...

Pan Kartezjusz gra w statki, czyli podróże do krainy matematyki
Anna Cerasoli0
Okładka ksiązki - Pan Kartezjusz gra w statki, czyli podróże do krainy matematyki

Czy kosmici używają liczydeł? Jak zmierzyć wysokość piramidy Cheopsa za pomocą kija i cienia? Co to takiego fraktale i dlaczego łatwiej je spotkać zimą...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy