Recenzja książki: Konające zwierzę

Recenzuje: Dorota Józefiak

Philip Roth uchodzi za jednego z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich, o czym świadczą licznie nagrody i odznaczenia. Jego powieść Konające zwierzę jest pozycją mocno kontrowersyjną, a zarazem potwierdzającą wybitny kunszt pisarski.

Główny bohater, David Kepesh, jest wykładowcą, a zarazem krytykiem. Spełniony zawodowo, wciąż szuka swojej drogi w życiu prywatnym, otaczając się wieloma kobietami. Chociaż skończył już 60 lat, wciąż lubi towarzystwo swoich studentek, które spełniają jego erotyczne fantazje i zaspokajają potrzeby. Ma przyjaciela, który wspiera go w trudnych momentach, i syna, dla którego jest zarówno wsparciem, jak i przekleństwem. To właśnie on obwinia Davida o swoje marne życie, jakie wiedzie przy kobiecie, której nie kocha. Nie potrafi jednak odejść od niej i od dzieci, tak, jak to kiedyś zrobił ojciec, bo wie, ile krzywdy może w ten sposób wyrządzić każdemu członkowi rodziny. Jednocześnie, idąc w ślady Davida, spotyka się z licznymi kobietami, które zaspokajają jego popędy.

David nie jest typem osoby, która mogłaby choćby udawać, że jej na czymkolwiek zależy. Kiedy syn przychodzi do niego z prośbą o poradę dotyczącą tego, co powinien zrobić, bo prawdopodobnie zostanie ojcem, dostaje wykład o tym, że może odejść i czuć się wolny, bo to od kobiety zależy, czy urodzi, a jeśli się zdecyduje na posiadanie dziecka, to to będzie jej - i tylko jej - decyzja. Syn nie musi się więc niczym przejmować.

Bardzo swobodnie David poczyna sobie z kobietami. Bez skrupułów idzie do łóżka z każdą, która wyrazi tylko taką ochotę. Pewnego dnia poznaje Consuelę - młodą dziewczynę z Kuby, z którą ma półtoraroczny romans. Nie przeszkadza mu, że jest młoda i ma 24 lata, gdy on już skończył 62. Chwilami ich zachowanie wykracza poza ramy dobrego smaku. On stara się sprawiać jej przyjemność, jednocześnie niczego sobie nie odmawiając. I wydaje się, że w pewnym momencie David tak mocno zatraca się w tym związku, że przestaje traktować dziewczynę jak kolejną kochankę, zaczyna być o nią zazdrosny, zaczyna marzyć o niej nawet wtedy, kiedy nie ma jej w pobliżu. W końcu zastanawia się, czy to aby na pewno nie jest to psujące wszystko uczucie - miłość.

Książka może wydawać się kontrowersyjna, jednak w rzeczywistości opisuje po prostu pewien wycinek współczesnego świata - ten wycinek, którym rządzi pożądanie, w którym wiek, zawód i pozycja nie mają znaczenia, w którym chodzi jedynie o przyjemność. On - w sile wieku, ona - młoda i naiwna, a zarazem świadoma swojego ciała, swojej seksualności i rozbudzająca zmysły nie tylko ponętnym biustem, ale też swoim zachowaniem i każdym, nawet najmniejszym gestem.

Philip Roth zwraca uwagę na to, jak z wiekiem zmienia się ciało, jak staje się coraz mniej atrakcyjne, coraz brzydsze, jak stopniowo zaczyna uwierać i przeszkadzać, że nie jest już takie samo, jak jeszcze 20 czy 30 lat wcześniej. Mówi też o tym, że tak naprawdę jeśli ludzie chcą być razem, fizycznie i zmysłowo, to mimo wszystkich zmian i niedoskonałości powinno im się udać - bo nie w ciele i w jego atrakcyjności tkwi sekret.

Konające zwierzę nie jest lekturą dla każdego. Miejscami może zbyt śmiała, miejscami wręcz niesmaczna. Historia życia Davida nie będzie się podobać temu, kto uważa, że nie powinno się traktować kobiet przedmiotowo, lekceważyć ich uczuć i  skupiać się przede wszystkim na kontaktach fizycznych. Autor pisze bardzo dobrze, kreuje interesujące postaci i porusza problemy, jakich wiele osób stara się nie zauważać. Niewątpliwie Konające zwierzę to znakomita książka, jedynie jej treść może wywołać sprzeczne odczucia - od zachwytu po niesmak.

Kup książkę Konające zwierzę

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Konające zwierzę
Autor
Książka
Konające zwierzę
Philip Roth
Inne książki autora
Nemezis
Philip Roth0
Okładka ksiązki - Nemezis

W „morderczym upale tropikalnego Newark” szerzy się złowroga epidemia – przebywającym w mieście dzieciom grozi paraliż, kalectwo, a nawet...

Dziedzictwo
Philip Roth0
Okładka ksiązki - Dziedzictwo

Dziedzictwo Philipa Rotha to jego najbardziej osobista książka: intymna, przejmująca swoją szczerością, choć nie pozbawiona humoru opowieść o ostatnich...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy