Recenzja książki: Klejnot z Bizancjum

Recenzuje: Patryk Obarski

Do Włoch połowy XX wieku przenosi czytelników Weronika Umińska w swojej książce Klejnot z Bizancjum. W pisarskim debiucie autorka podejmuje próbę opowiedzenia wielowątkowej historii z przeplatającymi się wzajemnie planami czasowymi.

Czasem życie może przyjąć naprawdę zaskakujący obrót. Przekonuje się o tym Sveva, młoda Sycylijka, która w połowie lat czterdziestych decyduje się uciec od apodyktycznego ojca, by rozpocząć życie na własny rachunek. Wkrótce trafia do stolicy Włoch, by tam stawiać pierwsze kroki w zawodzie, o którym zawsze marzyła – w modelingu.

Niebawem kobieta poznaje Władka, żołnierza pochodzącego z Polski, który po zakończonej wojnie przebywa w Rzymie. Przelotna znajomość z żołnierzem mogłaby przerodzić się w coś więcej, gdyby nie jego wyjazd do kraju. Wkrótce dziewczyna rozpoczyna pracę dla znanego jubilera. Współpraca ta na zawsze odmienia jej losy.

Klejnot z Bizancjum to interesująca powieść obyczajowa, która zaskakuje czytelników nie tylko nieco zagadkową fabułą, ale także bardzo dobrym warsztatem. Weronice Umińskiej – przypomnijmy: debiutantce – udaje się stworzyć logiczną, a zarazem koncepcyjnie ciekawą historię.

Autorka powieści jest archeologiem klasycznym – Weronika Umińska przyznaje to w jednym z przypisów, choć nie musiałaby, bo widać to już na pierwszy rzut oka podczas lektury powieści. W Klejnocie z Bizancjum nie brak bowiem odniesień do historii Włoch i historii sztuki. Weronika Umińska wykorzystuje je jednak z wyczuciem. Dzięki temu lektura Klejnotu z Bizancjum nie jest nudna. Przeciwnie – dobra znajomość tematów podejmowanych przez autorkę sprawia, że wraz z bohaterami powieści odwiedzić możemy najważniejsze miejsca w Rzymie czy poczuć atmosferę skwarnej Sycylii.

W Klejnocie z Bizancjum autorka stara się połączyć kilka płaszczyzn czasowych – współczesną historię Ambry oraz opowieść o jej babce, Svevie. Dominująca jest historia osadzona w połowie ubiegłego wieku, z kolei dziejąca się w XXI wieku opowieść o Ambrze stanowi raczej przyjemne, lecz nieodzowne jej uzupełnienie. To rozłożenie akcentów sprawia, że historia staje się bardziej przystępna w odbiorze dla czytelników – nikt tu nie zgubi się w zbyt wielu planach czasowych.

Największym atutem powieści Weroniki Umińskiej jest jednak pomysł na fabułę. Historia Svevy oraz Ambry nie jest typową opowieścią obyczajową, bo choć miłość w Klejnocie z Bizancjum odgrywa ważną rolę, to wątek ten nie dominuje nad pozostałymi. Weronika Umińska nie stawia więc na wyświechtane schematy, wykorzystywane w prozie obyczajowej. Zamiast tego proponuje czytelnikom literacką wyprawę na słoneczne południe Europy.

Tagi: obyczajowe Bizancjum

Kup książkę Klejnot z Bizancjum

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Klejnot z Bizancjum
Książka
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Inne książki autora
Tiary z Albanii
Weronika Umińska 0
Okładka ksiązki - Tiary z Albanii

Ambra, dziedziczka jubilerskiej fortuny, kupuje na aukcji w Nowym Jorku platynowe tiary, które okazują się królewskimi klejnotami. Brakuje im jednak ważnego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy