Recenzja książki: Jeden dzień z życia Abeda Salamy. Reportaż

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Toczący się przez dziesięciolecia konflikt izraelsko (Żydzi) – palestyński (Arabowie palestyńscy) jest coraz bardziej nieprzewidywalny i ma wciąż nowe odsłony, co nie pozostaje bez echa zwłaszcza dla mieszkańców Autonomii Palestyńskiej. Oparta na faktach przejmująca opowieść Jeden dzień z życia Abeda Salamy pokazuje realia życia obok siebie dwóch narodów, sam zaś konflikt uznawany jest za daleki od zakończenia, wręcz – nierozwiązywalny.

Mało brakowało, a Milad nie pojechałby na wycieczkę. Ale się udało: tata zdążył pokryć koszty wyjazdu, smaczne przekąski znalazły się w plecaku i już mogli ruszać. Gdyby tylko nie ta ulewa… Niedaleko punktu kontrolnego Dżaba w przód autokaru uderzyła osiemnastokołowa ciężarówka z naczepą, w wyniku czego pojazd stanął w płomieniach. Czy izraelskie służby celowo zwlekały z pomocą palestyńskim poszkodowanym? To, że nie pojawiły się na czas, wywołało falę żalu, pretensji i uzasadnionej krytyki, a efekty śledztwa komentowane są na świecie do dnia dzisiejszego (raport ministerialnej komisji do zbadania przyczyn wypadku stwierdził, że moralna i prawna odpowiedzialność spoczywa na Izraelu, natomiast materiał dziennikarza Arika Weissa, na który Nathan Thrall się powołuje, pokazuje negatywne nastawienie izraelskiego społeczeństwa, otwarcie cieszącego się – co widoczne jest na internetowych forach i w mediach społecznościowych – ze śmierci palestyńskich dzieci).

Na kartach opowieści autor umożliwia czytelnikowi bliższe spotkania z głównymi bohaterami, którzy wymienieni zostali na początku książki (z uwzględnieniem części, w których występują). Ich oczami czytelnik poznaje historię Izraela i Palestyny oraz codzienne życie po obu stronach muru separacyjnego (trudne zwłaszcza w palestyńskich wioskach). Dowiaduje się więcej o izraelsko-palestyńskich relacjach i ograniczeniach przy poruszaniu się między strefami (panujący w Palestynie system kontroli uznawany jest za potrzebny i właściwy zarówno przez izraelski rząd, jak i zwykłych ludzi). Uczestniczy w działaniach okupanta, zagrywkach politycznych, inwigilacjach, zamachach, ale i nasilających się protestach oraz buntach. Jest świadkiem aresztowań administracyjnych (bez postawionych zarzutów i bez procesu, za to z możliwością wydłużenia wyroku na czas nieokreślony). Walczy również z przepisami odmawiającymi Palestyńczykom podstawowych praw obywatelskich. Odczuwa ból spowodowany rozłąką z najbliższymi, gorycz wygnania, niepewność jutra. Wszystko to pokazane jest przez pryzmat wypadku, jakiemu w 2012 roku uległy dzieci z prywatnej szkoły Nur al-Huda.

Pojawiające się w lekturze reminiscencje dotyczące wydarzeń z przeszłości, czasów i miejsc ważnych dla bohaterów (Abed Salama, lekarka Huda Dahbur, ratownicy medyczni, kierowca autokaru oraz rodzice dzieci, które uległy wypadkowi), uzupełniają przekaz o zdarzenia z lat 70- i 80-tych XX wieku. Kursywą zapisano arabskie i hebrajskie zwroty (wyjaśniono je). Pomocą służą mapy, bibliografia (z podziałem na części) oraz indeks. Przyznana Jednemu dniowi… prestiżowa Nagroda Pulitzera świadczy o ogromnej roli opowiedzianej przez Nathana Thralla historii, poprzez którą – przy okazji omówienia konfliktu izraelsko-palestyńskiego – autor przełamuje obojętność i uwrażliwia na społeczną niesprawiedliwość. Wreszcie – książka ta niesie proste, lecz mocne w wymowie przesłanie:

Musimy w końcu wszyscy pojąć, że Palestyńczycy są równymi nam ludźmi.

Tagi: Literatura faktu Reportaż i dziennikarstwo śledcze

Kup książkę Jeden dzień z życia Abeda Salamy. Reportaż

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Jeden dzień z życia Abeda Salamy. Reportaż
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy