Recenzja książki: Jak zapuścić długie włosy

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Na zdrowym ciele zdrowy włos! Co zrobić, by włosy stały się ozdobą? Skutecznych rad udziela Agnieszka Niedziałek, która w książce Jak zapuścić długie włosy przekonuje, że świadoma pielęgnacja oraz dobrze wykorzystany, a tkwiący w każdym z nas potencjał wzrostu włosów bez wątpienia przyczyni się do osiągnięcia zadowalających efektów.

Bazując na najnowszej naukowej wiedzy, autorka spełnia oczekiwania marzących o posiadaniu włosów długich, zdrowych, zadbanych, dodających wyglądowi atrakcyjności. Zabierając czytelniczki do przemierzającego wieki i kraje włosowego wehikułu czasu, zatrzymuje się przy rzeźbach sprzed dwudziestu pięciu tysięcy lat (włosy zadbane do ramion i dłuższe, estetycznie uczesane), zajeżdża do starożytnego Egiptu (włosy naturalne i doczepy, ważna była grubość i objętość), Grecji i Rzymu (luźne upięcia, warkocze, sploty), przyporządkowuje rodzaje fryzur średniowiecznym przedstawicielom klas społecznych, wyjaśnia sens słowiańskich postrzyżyn, zajmuje się trendami krótkowłosymi oraz erą długowłosych, przytacza „włosowe historie” przeplatające się z religią i baśniami, analizuje trudności towarzyszące zapuszczaniu (włosy cienkie, rzadkie i farbowane, brak czasu, problemy zdrowotne, wiek), a także ustosunkowuje się do najbardziej znanego przesądu medycznego, jakim jest „kołtun polski” (do dziś można go podziwiać w Muzeum Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie) oraz rozwiewa mity na temat zapuszczania włosów.

Treść publikacji Wydawnictwa Buchmann należy do specjalistycznych. Dzięki niej czytelniczki zostaną zapoznane z procesem wzrostu włosa (anatomia, fazy, zaburzenia telogenu i anagenu, typy łysienia), czynnikami (oprócz genów) wpływającymi na porost włosów pozytywnie (zdrowe ciało i zdrowy duch, sen, dieta, systematyczność, dobra pielęgnacja) oraz negatywnie (wykruszanie końcówek, niedobory pokarmowe, złe nawyki, trichotillomania). Poznają też specjalistyczne zabiegi (darsonvalizacja, fotobiomulacja, mezoterapia), akcesoria (szczotki, grabki, masażery), kosmetyki (wcierki, peelingi, oleje, odżywki, maski, szampony), zalecaną dietę (zupy, śniadania, koktajle i napoje, inne smakołyki) oraz suplementy (biotyna, kwas foliowy, aminokwasy, minerały, witaminy, ekstrakty, kolagen, krzem, siarka, cynk, żelazo). Wyliczone w lekturze częstotliwości stosowania, wielkości dawkowania oraz sposoby nakładania to elementy zapewniające sukces zaproponowanej przez Agnieszkę Niedziałek włosowej terapii.

Pełen fachowych rad poradnik Jak zapuścić długie włosy napisany został językiem całkowicie zrozumiałym (użyte w tekście specjalistyczne pojęcia zostały wyjaśnione w Słowniczku zamieszczonym na końcu książki). Wyniki badań naukowych z dziedziny dermatologii, fizyki i genetyki przeplecione zostały obserwacjami oraz osobistymi doświadczeniami autorki. Pomocne okazują się liczne wypunktowania, wyliczenia, ramki, wykresy, diagramy, grafiki, cytaty w barwnych ramkach, triki, przyporządkowane nazwom polskim – łacińskie, wytłuszczona czcionka. Zapisane na kolorowych stronach tytuły rozdziałów-wyzwań oznaczono stopniem trudności w skali 1-3, przydzielając im odpowiednią ilość gwiazdek. Pomocą służą przypisy wyjaśniające oraz bibliograficzne, obszerna bibliografia (pozycje tradycje i internetowe, w większości obcojęzyczne) oraz materiały dodatkowe wraz z miejscem na notatki.

Spora porcja przydatnej wiedzy przyniesie korzyść nie tylko posiadaczkom pięknych fryzur: ponieważ każdy chciałby mieć włosy zdrowe, zadbane, dodające wyglądowi atrakcyjności, skorzystać z niego mogą wszyscy. Wystarczy, że połączą zaprezentowane w książce wielopłaszczyznowe działania z cierpliwością i – sukces gwarantowany.

Kup książkę Jak zapuścić długie włosy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Jak zapuścić długie włosy
Książka
Jak zapuścić długie włosy
Agnieszka Niedziałek
Inne książki autora
Robię Włosing
Agnieszka Niedziałek0
Okładka ksiązki - Robię Włosing

W czasach, gdy półki marketów i drogerii pęcznieją od wszelkiej maści, szamponów, odżywek, masek, toników i olejków, mało kto wie, czego tak naprawdę potrzebują...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy