Recenzja książki: Jak nauczyć fizyki swojego psa

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Przedmioty i nauki ścisłe przywodzą zazwyczaj na myśl skomplikowane, rozbudowane i niejasne teorie, długie i trudne zadania obliczeniowe oraz tysiące praw i zasad, które opisują otaczający człowieka świat. Chad Orzel, profesor w Union College w Schenectady w stanie Nowy York, a do tego niepoprawny optymista i gawędziarz, próbuje w serwowanej czytelnikom publikacji nauczyć fizyki swojego… psa!

 

Fizyka, jaką prezentuje czytelnikowi autor, to jednak nie byle co. W publikacji Jak nauczyć fizyki swojego psa Chad Orzel tłumaczy bowiem zasady fizyki kwantowej. Opisuje dualną, korpuskularno-falową naturę światła. W prostych słowach wyjaśnia czytelnikowi, na czym polega zasada nieoznaczoności Heisenberga. Prezentuje paradoks Schrödingera. Opisuje zjawisko tunelowania i w interesujący sposób prezentuje możliwości jego wykorzystania i zastosowania w praktyce. Oprócz tego, czytelnik pozna precyzyjnie opisane definicje splątania, elektrodynamiki i teleportacji kwantowej oraz dowie się, czym są cząstki wirtualne. W ostatnim rozdziale publikacji Chad Orzel pokazuje, jak współcześni „szarlatani” wykorzystują ludzką naiwność, niewiedzę i naukowe twierdzenia zaczerpnięte z fizyki kwantowej do publikowania nic niewartych, napisanych pseudonaukowym bełkotem poradników i - dzięki nim - zarabiają wielkie pieniądze.

 

Rozważania dotyczące fizyki kwantowej autor prowadzi ze swoją suczką, Emmy. I chociaż na początku wydaje się to dziwne, to w miarę wgłębiania się w lekturę dialog profesora z psem staje się bardzo naturalny. Miłośnicy czworonogów wiedzą, że z psem można porozmawiać na wszystkie tematy. Z mowy ciała zwierzaka można się bowiem dowiedzieć, czy jest on zainteresowany rozmową, czy wręcz przeciwnie – temat zupełnie go nie absorbuje, gdyż zwierz odwraca się i zmierza w kierunku miski z pokarmem.

 

Chad Orzel, aby ułatwić zrozumienie trudnych i zawiłych aspektów fizyki kwantowej, ucieka się do niezwykle obrazowych i nietypowych porównań. Zamiast skomplikowanych interakcji pomiędzy fotonami a elektronami, opisu zjawiska splątania kwantowego czy teleportacji, autor na samym początku wprowadza do opowieści psy swoich teściów, króliki buszujące w ogrodzie oraz wiewiórki skaczące po drzewach. Zastosowane analogie oraz ciekawy sposób prezentowania zjawisk fizyki kwantowej sprawiają, że nauka ta przestaje budzić w czytelniku strach, a wzbudza zainteresowanie.

 

W książce Jak nauczyć fizyki swojego psa znalazło się oczywiście także miejsce na naukowe i dość skomplikowane wywody dotyczące fizyki kwantowej. Autor stara się jednak w jak najmniejszym stopniu stosować naukową terminologię, zastępując ją jak najprostszymi stwierdzeniami i definicjami. Od wielu naukowych wyrażeń nie da się jednak uciec, co może w niektórych miejscach publikacji stanowić kłopot i trudną do przebycia zaporę myślową. Dodatkowo, tekst w popularnonaukowej publikacji Chada Orzela wzbogacają ilustracje, tabele i schematy, które pozwalają na szybsze zrozumienie prezentowanych tez i zjawisk.  

 

Jak nauczyć fizyki swojego psa to książka kierowana przede wszystkim do czytelników, którzy z fizyką (klasyczną, relatywistyczną i kwantową) mieli choć krótko i choć trochę do czynienia. Wiele opisywanych w publikacji zjawisk dla nieobytych w temacie czytelników może być niezrozumiałych ze względu na brak podstawowej wiedzy z tej dziedziny. I chociaż fizykę kwantową od fizyki klasycznej dzieli całkiem sporo rzędów wielkości, to znajomość podstawowych praw fizyki podczas lektury książki Chada Orzela z pewnością się przyda.

Kup książkę Jak nauczyć fizyki swojego psa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Jak nauczyć fizyki swojego psa
Autor
Książka
Inne książki autora
Jak nauczyć teorii względności swojego psa
Chad Orzel0
Okładka ksiązki - Jak nauczyć teorii względności swojego psa

Psy zazwyczaj nie interesują się fizyką. Istnieją jednak wyjątki. Do takich właśnie wyjątków należy Emmy – pies profesora Chada Orzela, który...

Śniadanie z Einsteinem. Zdumiewające zjawiska kwantowe wokół nas
Chad Orzel0
Okładka ksiązki - Śniadanie z Einsteinem. Zdumiewające zjawiska kwantowe wokół nas

Kot Schrödingera, który jest jednocześnie żywy i martwy, splątanie kwantowe, nazwane przez Einsteina upiornym działaniem na odległość, Bóg grający w...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy