Kot Schrödingera, który jest jednocześnie żywy i martwy, splątanie kwantowe, nazwane przez Einsteina upiornym działaniem na odległość, Bóg grający w kości z Wszechświatem - czy te obrazowe porównania opisują jedynie egzotyczną rzeczywistość kwantową, z którą mogą obcować wyłącznie fizycy?
Nic podobnego!
Działanie mechaniki kwantowej możemy obserwować w naszym otoczeniu, ponieważ cały otaczający nas świat jest przesiąknięty dziwnymi i abstrakcyjnymi zjawiskami kwantowymi. Nawet najzwyczajniejsze w świecie czynności, takie jak przygotowanie śniadania czy pisanie na komputerze, są z gruntu kwantowe!
Procesy chemiczne związane z rozchodzeniem się aromatu porannej kawy albo fakt, że parówki nie przelatują przez stół, lecz pozostają na nim wraz z talerzem, można wyjaśnić tylko przez niezwykłe własności statystyczne kwantowych spinów. Nie można pojąć działania układów półprzewodnikowych w komputerach bez zrozumienia zjawiska kwantowej superpozycji - podobnej do tej, z jaką mamy do czynienia w przypadku nieszczęsnego kota-zombie wymyślonego przez Schrödingera.
Książka "Śniadanie z Einsteinem" pokazuje, gdzie i jak należy patrzeć i o co pytać, by odkryć mechanikę kwantową w naszej codzienności.
Chad Orzel jest profesorem na Wydziale Fizyki i Astronomii w Union College. Specjalizuje się w fizyce atomu, cząsteczki i ciała stałego. Autor niezwykłych książek, w których w sposób przystępny i zabawny wyjaśnia zawiłości współczesnej fizyki: "Jak nauczyć fizyki swojego psa" i "Jak nauczyć teorii względności swojego psa".
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2020-11-19
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 344
Tytuł oryginału: Breakfast with Einstein: The Exotic Physics of Everyday Objects
Aby pojąć mechanikę kwantową, warto nauczyć się myśleć tak jak pies. Gdy profesor fizyki Chad Orzel poszedł do schroniska, aby adoptować psa, nie miał...
Psy zazwyczaj nie interesują się fizyką. Istnieją jednak wyjątki. Do takich właśnie wyjątków należy Emmy – pies profesora Chada Orzela, który...
Chcę przeczytać,