Recenzja książki: Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Kim była chudziutka szesnastolatka, ukrywająca się za kulisami znanego warszawskiego kabaretu Sfinks? Maria Pietrusińska, córka kolejarza z ulicy Żelaznej. Pietrusińska – zupełnie nieartystyczne nazwisko. Sama Maria też niekoniecznie nadawała się na wielką gwiazdę. Chuda, ze zbyt długimi ramionami, nijaka. Patrzyła wielkimi akwamarynowami oczami na świat, który kochała. A był to świat szczególny.

Warszawa po I wojnie światowej chciała się bawić, chciała szaleć. Co chwila powstawały nowe kabarety, rewie, teatrzyki. Próbowały ją naśladować Wilno i Lwów, ale nadaremnie. Posępny Kraków nie dorównywał stolicy lekkością i upodobaniem do żartu. To Warszawa błyszczała, kwitła i wiodła prym w młodym państwie. Tu wybuchały wielkie skandale, tu kochano najgoręcej, tu smucono się najbardziej dramatycznie. W Warszawie pisali najlepsi, z Julianem Tuwimem na czele, który, choć znany ze szkolnych lektur, kochał kabaret i kabaretowe piosenki równie mocno, co swoja żonę, Stefę z domu Marchew, późniejszą ukochaną pierwszego ułana Rzeczpospolitej. Ten sam Tuwim napisał Miłość ci wszystko wybaczy… dla słynnej gwiazdy Warszawy, Hanki Ordonówny, która piętnaście lat wcześniej, jeszcze jako Marysia Pietrusińska (potem zmieniła na: Pietruszyńska, bo to podobno brzmiało lepiej) patrzyła zza kulis na wymarzony świat kabaretu.

Katarzyna Droga odtworzyła niezwykłą rzeczywistość, szaloną, zwariowaną, gdzie pieniądze płynęły strumieniem, szampan lał się litrami, najpiękniejsze suknie lśniły na parkietach, a najdroższe limuzyny pędziły przez Warszawę. W tym świecie mała Marysia, a potem dojrzała Ordonka wyrosła i stała się legendą, o której szeptała cała Rzeczpospolita. Jej romanse, jej małżeństwo z hrabią Michałem Tyszkiewiczem, jej tragiczna wywózka na Wschód i stworzenie sierocińca dla setek polskich dzieci i wreszcie – jej śmierć, poprzedzona samobójstwem ostatniego adoratora aktorki stały się ramą do niezwykłej opowieści o czasie, który przeminął na zawsze. Błyszczeli w nim rewelacyjny reżyser Węgier Fryderyk Jarossy, wielka aktorka Zula Pogorzelska, wspaniała tekściarka Zofia Bajkowska, aktor Adolf Dymsza, ułan i adiutant Marszałka Bolesław Wieniawa-Długoszowski i setki innych. Hanka to historia, która porywa i zmusza do łez. I choć jeden z bohaterów mówi w niej, że za sto lat nikt nie będzie już o nich pamiętał, to stało się zupełnie inaczej. Wiele bym oddała, aby wrócić na jeden dzień do tamtej Warszawy.

Bardzo polecam.

Tagi: bóg

Kup książkę Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie
Książka
Inne książki autora
Pokolenia. Powrót do domu
Katarzyna Droga0
Okładka ksiązki - Pokolenia. Powrót do domu

Po latach oczekiwań w życiu Janki i Leszka pojawia się wymarzona córka, Kasia. Dorosła Katarzyna po latach spisze koleje rodzin Borengów...

Nigdy się nie bałam. Jak polskie lekarki pisały historię medycyny
Katarzyna Droga0
Okładka ksiązki - Nigdy się nie bałam. Jak polskie lekarki pisały historię medycyny

Silne, odważne, z niezwykłymi historiami medycznymi i doświadczeniami wojennymi. Życiorysy lekarek stanowią niezwykłą inspirację dla współczesnego czytelnika...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy