Recenzja książki: Gwiazda i koniczynka

Recenzuje: Patryk Obarski

Proza opowiadająca o losach ludzi w obliczu II wojny światowej to jeden z trendów literackich ostatnich lat. W Polsce ukazała się właśnie powieść irlandzkiej autorki Jean Grainger – Gwiazda i koniczynka (Świat Książki), która opowiada o wojnie z perspektywy obywatelki Zjednoczonego Królestwa.

Ariella Bannon nie spodziewała się, że będzie zmuszona wysłać swoje dzieci same do nieznanego kraju. Kiedy jednak pod koniec lat trzydziestych XX wieku w Niemczech sytuacja Żydów staje się coraz mniej pewna, a mąż Arielli zostaje aresztowany przez nazistów – kobieta nie ma wyboru.

Wkrótce Liesel i Erich za sprawą Kindertransportu docierają do Liverpoolu – miasta tak bardzo oddalonego od Berlina i od ich ukochanej matki. Tam przejmuje nad nimi opiekę Elizabeth – krewna, której do tej pory nie znali.

W życiu Elizabeth nastąpią spore zmiany. Kobieta zrobi wszystko, by zadbać o dzieci. Ich przybycie zmienia codzienność Elizabeth. Kobieta postanawia zaś, że zrobi wszystko, by nie tylko ochronić dzieci, ale również sprawić, by czuły się kochane i bezpieczne.

Temat II wojny światowej jest jednym z popularniejszych, które w ostatnim czasie wykorzystywane są przez twórców. Jean Grainger pokazuje, że tworząc fikcję historyczną, można uczynić to z szacunkiem wobec wydarzeń, o których się pisze.

Autorka tworzy powieść obyczajową, skupia się więc na ludziach i relacjach pomiędzy nimi. Główna bohaterka Gwiazdy i koniczynki wierzy, że po pierwszej wojnie światowej politycy nie dopuszczą do kolejnego tak krwawego konfliktu. Ostatecznie Elizabeth przekonuje się, że w okrutnych czasach zwykli ludzie mogą liczyć jedynie na siebie nawzajem. Powieść Jean Grainger mówi więc także o tym, jak ważne jest dobro tkwiące w ludziach, których mamy obok siebie. 

Grainger opisuje niezwykłą więź, która zawiązuje się pomiędzy główną bohaterką a dziećmi, nad którymi sprawuje ona opiekę. Elizabeth staje się dla nich przybraną matką, a autorce świetnie udaje się sportretować rodzące się w bohaterce matczyne uczucia.

Oprócz tego w powieści irlandzkiej autorki pojawia się wątek miłosny. Nie jest to jednak rzewne, fikcjonalne love story. Autorka stawia na miłość przypadkową i nieufną, rodzącą się z przyjaźni. Wątek miłosny jest dopełnieniem obyczajowej historii, a nie jej głównym motywem.

Zresztą wydaje się, że Jean Grainger potrafi bardzo dobrze dobierać wątki w taki sposób, by dawkować czytelnikom emocje. W Gwieździe i koniczynce nie brakuje także elementów rodem z powieści sensacyjnej: są intrygi i tajemnice, a także działalność wrogich agentów wywiadu. A to wszystko w, zdawałoby się, sielankowej przestrzeni wiejskiej części Irlandii.

Grainger nie wybiela także historii swojego narodu. Pokazuje, że czasem w nawet najbardziej kryzysowych sytuacjach zdarzają się podziały i mówi o tym, z jakimi problemami w Irlandii musieli mierzyć się uciekający z kontynentu Żydzi. Problematyka uchodźstwa wojennego staje się dziś jeszcze bardziej przejmująca.

Gwiazda i koniczynka to książka sprawnie napisana. Tę lekturę czyta się z zapartym tchem, kibicując głównej bohaterce oraz jej przybranym pociechom. Powieść ta z całą pewnością przypadnie do gustu miłośnikom prozy historycznej.

Tagi: Przeznaczone dla kobiet i/lub dziewcząt

Kup książkę Gwiazda i koniczynka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Gwiazda i koniczynka
Książka
Gwiazda i koniczynka
Jean Grainger
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy