Bez dobrego trenera nie byłoby świetnej kadry. Bez Kazimierza Górskiego nie byłoby znakomitej reprezentacji Polski. Książka Górski. Wygramy my albo oni to napisana ze znajomością tematu Pierwsza pełna biografia Kazimierza Górskiego. Warto zapoznać się z jej treścią.
Bogata w najdrobniejsze szczegóły z życia „trenera tysiąclecia” publikacja Wydawnictwa Znak opowiada o nim samym, o jego relacjach z najbliższymi, sportowej działalności, marzeniach oraz planach, zmaganiach z trudną codziennością, poświęceniu i trafnych wyborach. Składa się z ośmiu części, a każda dotyczy innego etapu życia urodzonego w robotniczej dzielnicy Lwowa Kazimierza Górskiego. Obszerne informacje dotyczą jego rodziny, dzieciństwa, nauki (ponieważ w tamtym czasie piłka nożna w szkołach była zabroniona, nazywany „Sarenką” Górski uganiał się za lepszą od gumowych piłek szmacianką) oraz piłkarskiego debiutu. Wojenna zawierucha (praca w warsztatach kolejowych, służba żołnierska, rozgrywki Wojskowego Klubu Sportowego), ślub z Marią Stefańczak (wspólne życie dzielił między rodzinę i futbol), liczne wystąpienia na boiskach, stanowisko trenera, rola selekcjonera reprezentacji, kariera w Grecji, prezesura w PZPN-ie oraz czas zasłużonej emerytury (wraz z dolegliwościami chorobowymi, długotrwałą rehabilitacją i śmiercią) to składająca się w logiczną całość treść kolejnych części.
Lektura jest interesująca, satysfakcjonuje ogrom zawartych w niej wiadomości, zaczerpniętych przez Mirosława Wlekłego z książek samego Górskiego i tych, które inni napisali o nim, doniesień ówczesnej prasy, ogromnej ilości listów oraz telegramów, relacji komentatorów sportowych, wypowiedzi świadków i wspomnień. Treść publikacji pokazuje życie kulturalne i towarzyskie lwowian (przy detalach topograficznych miasta znalazły się nazwy obowiązujące obecnie) oraz ówczesną sytuację polityczną i gospodarczą (wraz z wpływem władz na decyzje podejmowane przez Górskiego), wylicza nazwiska i osiągnięcia najlepszych zawodników w historii światowego futbolu, podaje składy drużyn, wyniki rozgrywek i nazwy klubów sportowych, przytacza opinie (również negatywne), opowiada o służbowych podróżach oraz zagranicznych ofertach, wylicza zwycięstwa i klęski na boisku oraz sukcesy i porażki w życiu prywatnym, wymienia liczne odznaczenia. Są również daty, nazwiska bardziej lub mniej znanych postaci z różnych dziedzin nauki, kultury i sztuki, zainteresowanie budzą stosowane w sporcie systemy gry oraz plany taktyczne, bawią fragmenty piosenek, przyśpiewek, wierszy, anegdot i fraszek, a także 20 prostych rad i prawd o piłce nożnej autorstwa Kazimierza Górskiego. Pomocą służą przyporządkowane do poszczególnych części przypisy, obszerna bibliografia (książki, prasa, źródła internetowe, filmografia), alfabetyczny indeks osób, kolorowe zdjęcia, czarno-białe ilustracje (wykaz źródeł zamieszczono na końcu książki) oraz opublikowane na początku cytaty inspirujące.
Książka Górski. Wygramy my albo oni. Pierwsza pełna biografia Kazimierza Górskiego pokazuje, że z powierzonych mu zadań i odpowiedzialności wywiązał się doskonale. Uwypukla również rolę jego żony Marysi, dzięki której Górski – największa legenda polskiego futbolu – osiągnął aż tyle, że może być nazwany „trenerem tysiąclecia”.
Sto lat temu urodził się chłopiec, którego największym marzeniem było zostać Indianinem. W Płocku, gdzie chodził do szkoły, nikt nie brał jego planów...
Kościół w Polsce nie ma ostatnio dobrej prasy. Kolejne afery zniechęcają do niego nawet ludzi głęboko wierzących. Tymczasem są na świecie katolicy...