Recenzja książki: Górski. Wygramy my albo oni

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Bez dobrego trenera nie byłoby świetnej kadry. Bez Kazimierza Górskiego nie byłoby znakomitej reprezentacji Polski. Książka Górski. Wygramy my albo oni to napisana ze znajomością tematu Pierwsza pełna biografia Kazimierza Górskiego. Warto zapoznać się z jej treścią.

Bogata w najdrobniejsze szczegóły z życia „trenera tysiąclecia” publikacja Wydawnictwa Znak opowiada o nim samym, o jego relacjach z najbliższymi, sportowej działalności, marzeniach oraz planach, zmaganiach z trudną codziennością, poświęceniu i trafnych wyborach. Składa się z ośmiu części, a każda dotyczy innego etapu życia urodzonego w robotniczej dzielnicy Lwowa Kazimierza Górskiego. Obszerne informacje dotyczą jego rodziny, dzieciństwa, nauki (ponieważ w tamtym czasie piłka nożna w szkołach była zabroniona, nazywany „Sarenką” Górski uganiał się za lepszą od gumowych piłek szmacianką) oraz piłkarskiego debiutu. Wojenna zawierucha (praca w warsztatach kolejowych, służba żołnierska, rozgrywki Wojskowego Klubu Sportowego), ślub z Marią Stefańczak (wspólne życie dzielił między rodzinę i futbol), liczne wystąpienia na boiskach, stanowisko trenera, rola selekcjonera reprezentacji, kariera w Grecji, prezesura w PZPN-ie oraz czas zasłużonej emerytury (wraz z dolegliwościami chorobowymi, długotrwałą rehabilitacją i śmiercią) to składająca się w logiczną całość treść kolejnych części.

Lektura jest interesująca, satysfakcjonuje ogrom zawartych w niej wiadomości, zaczerpniętych przez Mirosława Wlekłego z książek samego Górskiego i tych, które inni napisali o nim, doniesień ówczesnej prasy, ogromnej ilości listów oraz telegramów, relacji komentatorów sportowych, wypowiedzi świadków i wspomnień. Treść publikacji pokazuje życie kulturalne i towarzyskie lwowian (przy detalach topograficznych miasta znalazły się nazwy obowiązujące obecnie) oraz ówczesną sytuację polityczną i gospodarczą (wraz z wpływem władz na decyzje podejmowane przez Górskiego), wylicza nazwiska i osiągnięcia najlepszych zawodników w historii światowego futbolu, podaje składy drużyn, wyniki rozgrywek i nazwy klubów sportowych, przytacza opinie (również negatywne), opowiada o służbowych podróżach oraz zagranicznych ofertach, wylicza zwycięstwa i klęski na boisku oraz sukcesy i porażki w życiu prywatnym, wymienia liczne odznaczenia. Są również daty, nazwiska bardziej lub mniej znanych postaci z różnych dziedzin nauki, kultury i sztuki, zainteresowanie budzą stosowane w sporcie systemy gry oraz plany taktyczne, bawią fragmenty piosenek, przyśpiewek, wierszy, anegdot i fraszek, a także 20 prostych rad i prawd o piłce nożnej autorstwa Kazimierza Górskiego. Pomocą służą przyporządkowane do poszczególnych części przypisy, obszerna bibliografia (książki, prasa, źródła internetowe, filmografia), alfabetyczny indeks osób, kolorowe zdjęcia, czarno-białe ilustracje (wykaz źródeł zamieszczono na końcu książki) oraz opublikowane na początku cytaty inspirujące.

Książka Górski. Wygramy my albo oni. Pierwsza pełna biografia Kazimierza Górskiego pokazuje, że z powierzonych mu zadań i odpowiedzialności wywiązał się doskonale. Uwypukla również rolę jego żony Marysi, dzięki której Górski – największa legenda polskiego futbolu – osiągnął aż tyle, że może być nazwany „trenerem tysiąclecia”.

Tagi: bóg

Kup książkę Górski. Wygramy my albo oni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Górski. Wygramy my albo oni
Książka
Inne książki autora
Jadą Haliki przez Ameryki
Mirosław Wlekły0
Okładka ksiązki - Jadą Haliki przez Ameryki

180 tysięcy kilometrów przygody. Taką wyprawę mógł wymyślić tylko ktoś, kto podróżowaniu oddał całe serce! Toni Halik nie przestaje fascynować dzieci...

Gareth Jones. Opowieść o człowieku, który wiedział za dużo
Mirosław Wlekły0
Okładka ksiązki - Gareth Jones. Opowieść o człowieku, który wiedział za dużo

Niezwykła historia młodego dziennikarza, który jako pierwszy opowiedział światu prawdę o Wielkim Głodzie na Ukrainie. Życiorys Garetha Jonesa zostanie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy