Recenzja książki: Gdzie jesteś, bracie?

Recenzuje: paulinakaluza

Wiara budzi gorące dyskusje nie od dzisiaj – zarówno wśród młodzieży, jak i osób w pełni dojrzałych. Jedni wierzą, inni nigdy nie chcieli. Jedni doświadczyli, inni nigdy nie poczuli. Jedni odnaleźli, inni nigdy nie szukali. Dlaczego? Powodów jest mnóstwo, a oceniać nie należy żadnego z nich. Magdalena Mikutel w pełni zdaje sobie z tego sprawę, tworząc swą najnowszą powieść Gdzie jesteś, bracie? Autorka wyraźnie przedstawia swoje poglądy dotyczące wiary oraz opisuje własną perspektywę na relacje z Bogiem, nie starając się jednocześnie narzucić niczego czytelnikowi.

recenzja Gdzie jesteś, bracie?

Kontynuacja książki Mój syn. Powieść o dojrzewaniu do miłości stawia przed oczyma czytelnika grupę przyjaciół – Witka, Pawła, Martę oraz Anielę. Pisarka, odkrywając z coraz to kolejną stroną nowe karty, udowadnia, że studentów zaczynają łączyć nie tylko związki, ale również wydarzenia, jakie nikomu z całej czwórki nie przeszłyby nawet przez myśl. Witek, próbując odnaleźć się w roli taty niepełnosprawnego Jerzyka, podejmuje decyzję, że chrzcząc syna, sam przyjmie sakrament, czego wcześniej nie było dane mu zaznać. Wciąż mając w zakamarkach pamięci toksyczną atmosferę rodzinnego domu, z trudem stara się rozprawić się z wszelkimi wątpliwościami dotyczącymi wiary. W tym momencie na jego ramieniu dłoń kładzie nie kto inny, jak Paweł – osoba wyróżniająca się nieskończonymi pokładami dobroci i całkowicie oddana Bogu. Przyjaciel Witka, będąc przekonanym, że Marta stanowi jedno z największych szczęść jego młodego życia, z trudem dopuszcza do swojej świadomości informację, że kobieta go zdradziła. Mimo iż wdaje się w bójkę z adoratorem swojej ukochanej, nie przestaje walczyć o jej względy, dając jej klarowny sygnał, że nie wyobraża sobie przyszłości u boku innej kobiety. Przyjęcie chrztu przez Witka okazuje się być jednym z najbardziej przełomowych momentów w duchowym aspekcie jego życia. Zaczynając coraz głębiej odczuwać w sobie obecność oraz oddziaływanie Boga, tym samym zmienia on swoje postrzeganie otaczającego świata i ludzi w nim funkcjonujących.

Gdzie jesteś, bracie? to nie tylko tytuł powieści. To również coś więcej niż sms wysłany przez jednego z głównych bohaterów w obawie o stan swojego przyjaciela. Po przeczytaniu książki Magdaleny Mikutel nie można oprzeć się wrażeniu, że owo pytanie zdaje się być sformułowane przez samego Boga i skierowane do ludzi szukających. Szukających miłości, zdrowia, spełnienia, rozwiązania problemów. Autorka w bardzo przystępny i nienachalny sposób wplata w fabułę wyznawane przez siebie wartości, przekazane poprzez usta oraz decyzje bohaterów książki. Magdalena Mikutel stara się przekazać, że Stwórca czeka na każdego człowieka i jest gotów dać mu szczęście, jeśli on tylko uwierzy w jego siłę i zawierzy mu swój los. Co więcej, autorka przekonuje, że trzeba zauważać dobro wokół nas, a wszelakie cuda – zarówno te małe, jak i większe – przyjmować jako boskie działanie na rzecz ludzi. Boga można dostrzec, jeśli się tylko zechce – w koledze, w sąsiedzie czy przypadkowej osobie, która poda pomocną dłoń, gdy tego potrzebujemy. 

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Gdzie jesteś, bracie?

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Gdzie jesteś, bracie?
Książka
Gdzie jesteś, bracie?
Magdalena Mikutel
Inne książki autora
Mój syn. Powieść o dojrzewaniu do miłości
Magdalena Mikutel0
Okładka ksiązki - Mój syn. Powieść o dojrzewaniu do miłości

Przejmująca opowieść o tym, że aby zacząć naprawdę żyć, czasem potrzebujemy potężnego huraganu, który zburzy nasze pozornie idealne życie.Witek, syn i...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy