Recenzja książki: Dziecko września

Recenzuje: Patryk Obarski

Czym dla ludzi była miłość w czasach II wojny światowej? I czy w świecie pełnym śmierci było w ogóle miejsce na uczucia? Na te pytania w swojej nowej powieści Dziecko września stara się odpowiedzieć Marek Harny. 

Teresa była grzeczną córką, przynoszącą rodzicom wiele powodów do dumy. Kiedy jednak zaczęła dorastać, została niepoprawną romantyczką i – wbrew radom rodziców – zakochała się w nieodpowiednim mężczyźnie. Malarzu, otwarcie krytykującym polską armię. 

W przededniu wybuchu II wojny światowej Teresa, studentka pierwszego roku polonistyki, bierze ślub z ukochanym Andrzejem Borowym i staje się Teresą Borowy. Zaledwie kilka miesięcy później kobieta dowiaduje się o tragicznej śmierci męża na froncie, jednocześnie oczekując terminu rozwiązania. Kiedy rodzi się Adam, owoc jej jedynej wspólnej nocy z Andrzejem, kobieta robi wszystko, by zapewnić mu dobre życie w czasie wojennego piekła. Teresa toczy prywatną wojnę ze wszystkimi, którzy stoją na drodze do dobrej przyszłości jej syna. Walczy jednak nie tylko o niego, ale również i o siebie. Jej życie to pasmo przeprowadzek, ucieczek i powrotów. 

Po latach Adam próbuje zrozumieć decyzje swojej matki, jednocześnie stara się odnaleźć w zawiłych relacjach rodzinnych. 

W Dziecku września Marek Harny wykorzystuje nośną w ostatnim czasie tematykę wojenną, na tle której ukazuje wyraźnie zarysowane wątki związane z problemami rodzinnymi. 

Powieść Marka Harnego opowiada o miłości pomiędzy dwojgiem młodych ludzi. Jednak ta miłość, choć niewątpliwie bardzo ważna, jednocześnie nie jest głównym czy jedynym wątkiem w powieści Dziecko września. Staje się początkiem biegu wydarzeń, które stają się udziałem młodej Teresy. 

Dziecko września opowiada więc o tym, jak pomimo licznych trudności, człowiek stara się żyć jak najlepiej. Teresa swą niezłomną postawą niejednokrotnie przekonuje, że dla dobra osób, które kochamy, jesteśmy w stanie zapłacić najwyższą cenę. Harny docenia odwagę, jednak tę, która ujawniała się w codziennym życiu zwykłych ludzi, a o której milczą podręczniki do historii. 

Niewątpliwą zaletą powieści Marka Harnego jest plejada bohaterów, którzy poddani zostają ocenie odbiorców. W ten sposób współcześni czytelnicy przekonują się, że bycie bohaterem narodowym nie zawsze znaczy to samo. Autor poddaje w wątpliwość słuszność zero-jedynkowego oceniania. 

Należy wspomnieć także o postaci Adama, syna Teresy i Andrzeja. Adam jest jednocześnie bohaterem opowieści i wszechwiedzącym narratorem. Taki zabieg nie jest często spotykany w tym typie narracji. 

Marek Harny nie tworzy opowieści o linii frontu. Wojna jest tłem dla wydarzeń z prywatnego życia kolejnych bohaterów. Mimo tego, autorowi udaje się świetnie oddać atmosferę nie tylko II wojny światowej i politycznych zawirowań, ale także czasów, które nastąpiły po niej. Tytułowy wrzesień 1939 na zawsze odciska swoje piętno na bohaterach, pozostawia w nich ślad, który warunkuje ich dalsze szczęście w przyszłości. 

Dziecko września to przede wszystkim opowieść o kilku rodzinach i o konfliktach, nieszczęściach, a czasem i powodach do radości dla ich członków. To opowieść o życiu w zgodzie z własnymi regułami i o walce o własne szczęście. 

Tagi: bóg

Kup książkę Dziecko września

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dziecko września
Autor
Książka
Dziecko września
Marek Harny
Inne książki autora
Zdrajca
Marek Harny0
Okładka ksiązki -  Zdrajca

Zdrajca to historia nie całkiem zwykłego księdza, który wbrew swojej woli został wplątany w lustrację Kościoła. Konrad Halicki, zanim odkrył w sobie powołanie...

Lekcja miłości
Marek Harny0
Okładka ksiązki - Lekcja miłości

Po "Urodzonym z wiatru", powieści drążącej mroczne dramaty najnowszej historii Polski, Marek Harny proponuje nam stuprocentowo współczesną, opowieść...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy